50 nejlepších fantasy všech dob (#20-#11)
Piráti z Karibiku a Mumie Zdroj: The Walt Disney Company/Universal Pictures
Viděli jste všechny nejlepší fantasy filmy, jaké kdy byly natočeny?
Blížíme se do cílové rovinky a v závodu nej fantasy bijáků zůstávají už jen ti opravdu nejlepší. Co všechno se probojovalo do druhé dvacítky žánrových klenotů?
NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1
NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1
20) Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
Rozjezdový biják předposlední desítky kombinuje fantasy a historickou fikci. Prokletí Černé perly tak na první pohled vypadá jako historická romance, jakmile se však objeví nemrtví piráti, začne být jasné, v jakých vodách se doopravdy plavíme...
19) Barbar Conan
Těsně nad Jackem Sparrowem se umístil legendární Barbar Arnold. Tenhle biják pro mnohé z nás definoval, co to je fantasy – a proč je fajn věnovat se bodybuildingu. Conan sice krapet zestárl a připomíná spíš fantazii z průměrné hry Dračího doupěte, už díky legendární hudbě a minimalistickému příběhu mu ale status kultu nikdo nikdy nesebere.
18) Mumie
Podobně jako Piráti z Karibiku je na tom i Mumie z roku 1999. Jasně, jde tak trochu o odvar z minulých filmů (v tomhle případě hlavně z Indiana Jonese). Sympatické duo hlavních postav a drsný záporák si ale získali srdce prakticky všech fanoušků fantasy a dobrodružných filmů.
17) Jak vycvičit draka
Už dlouho jsme tu neměli nějaký epesní animák – a tenhle pár let nazpět (nikoliv nadarmo) začal budovat vlastní sérii. Kombinace Vikingů, dráčků a skrz naskrz přátelské pointy pohladila v časech Skyrimu na duši tak mocně, že se k ní vždycky rádi vrátíme.
16) Cesta do fantazie
A také náš další biják přichází z animovaných vod. Japonské pojetí mytologie je od západního stylu odlišné – a málokde to je vidět tak famózně jako tady. Co naplat, jsou filmy, kterým by hraná forma nebo okatě digitální triky spíše uškodily. A Cesta do fantazie je jejich dokonalým zástupcem.
15) Falešná hra s králíkem Rogerem
Oproti tomu králík Roger našel způsob, jak zkřížit animovaný a hraný film do netradičního kabátku. Noirová detektivka s animovanými postavami působí jako šílený nápad – a výsledek byl a navždy bude šíleně zábavný.
14) Souboj Titánů
V 80. letech dorazily v těsném sledu dva fantasy bijáky – kromě Conana žánr oživil také původní Souboj Titánů z roku 1981. Těžko poměřovat, který z nich ovlivnil budoucnost fantasy víc. Můžeme-li však soudit, Titáni jsou (i pro své kouzelně naivní podání) přeci jen o něco magičtější.
13) Střihoruký Edward
Kdo jiný by mohl skončit na místě šťastné třináctky, než právě legendární Střihoruký Edward? Dodnes marně přemýšlíme nad tím, kdy a kde se tenhle film vlastně odehrává. Jeno však víme jistě – Střihoruký Edward je tak opojný právě pro svoji nepodchytitelnou atmosféru.
12) Princezna Mononoke
Na další pozici nás čeká poslední animák v seznamu, toho času přicházející opět z japonských vod. Dost možná nejlepší anime vůbec v sobě ukrývá silný environmentální podtón, jen Japonci jej ale dovedou natočit tak, že vás na místo nervů chytí přímo za srdce.
11) Faunův labyrint
Když se magický příběh posune blíž temné realitě, je z toho mnohdy kouzelný výsledek – a Faunův labyrint je toho tím nejlepším příkladem. Film, který lze číst i jako fantazii malé holčičky chycené v kolech dějin, nejlépe ukazuje, jak mocnou sílu vlastně může mít bezmezná představivost.
NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1
NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1