30. října 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o prvním Hobitovi: Proč dal Gandalf málem výpověď?

Cesta tam a zase zpátky, jak ji neznáte.

Od neděle můžete na COOLu trávit dlouhé podzimní večery dobrodružstvím – čeká vás totiž první díl slavné fantasy trilogie Hobit. Zapomeňte na vše, co jste si mysleli, že o ní víte – Neočekávaná cesta umí totiž stále překvapit. Dokazuje to už jen výčet devatera kuriozit z jejího vzniku.

09) Možná víte, že měl původně Hobita režírovat Guillermo del Toro (Hellboy), kořeny preprodukce ale sahají daleko za jeho účast až do roku 1995. Peter Jackson, na němž nakonec Hobit stál, totiž chtěl knížečku zfilmovat jako první část plánovaných dvou filmů – Pán prstenů by byl částí druhou. Namísto sáhodlouhého natahování Hobita tak původně paradoxně naopak hrozilo zkondenzování celé trilogie LOTR do jediného filmu.

08) Do role Bilba byli zvažováni Daniel Radcliffe, Shia LaBeouf, James McAvoy, Ethan Arkin nebo Tobey Maguire. První (a údajně jedinou relevantní) volbou Petera Jacksona ale byl Martin Freeman, kvůli němuž se nakonec překopal celý natáčecí plán. Freeman se totiž před Hobitem upsal natáčení seriálového Sherlocka, se kterým se hýbat nemohlo.

07) Jde o první Jacksonův film ze Středozemě, v němž nepromluví jediná lidská fiktivní postava – ani hobiti ani čarodějové jako Gandalf totiž podle Tolkienovy mytologie nejsou vzdor jisté podobnosti lidé.

06) V průběhu natáčení zemřeli 3 koně, 6 koz, 6 ovcí, 12 slepic a 0 lidí. Organizace na ochranu zvířat hrozily bojkotem filmu. Organizace pro lidská práva se nevyjádřily.

05) Například Richard Armitage (Thorin) si však při natáčení skoro ukousl vlastní obličej – při jedné ze scén se udeřil vlastním štítem, kvůli čemuž si prokousl spodní ret. Zranění je ve finální verzi filmu dobře znatelné.

04) Efekty od Pána prstenů znatelně poskočily, takže zatímco v původní trilogii točil Ian McKellen (Gandalf) všechny scény s hobity na place, v sérii Hobit hrál (ve scénách s hobitem a trpaslíky, bytostmi nižšího vzrůstu) separátně před zeleným pozadím. McKellen měl kvůli tomu pocit opuštěnosti, a dokonce chtěl s natáčením seknout, pročež mu štáb alespoň chodil zkrášlovat jeho stan.

03) Celá trilogie Hobit podle odhadů přinesla na Nový Zéland investice v hodnotě jedné miliardy dolarů. Stav filmu dokonce pohyboval s kurzem novozélandského dolaru. Turistika zvýšená zájmem navštívit filmové lokace pak přinesla dalších 400 milionů.

02) Když Peter Jackson telefonoval Christopheru Leeovi, aby ho pozval na premiéru, Lee se ho výhrůžným tónem zeptal „A jsem v tom filmu ještě?“ odkazuje na vystřižení většiny jeho scén z Návratu krále. Režisér se kvůli tomu s hercem tehdy pohádal a Lee zjevně nezapomíná!

01) Navzdory slabšímu přijetí se Neočekávaná cesta podle údajů torrentových stránek TorrentFreak stala pirátsky nejstahovanějším filmem roku 2013.

Fantasy Hobit: Neočekávaná cesta začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný