20. listopadu 2023 00:06

9 věcí, které nevíte o novém Hellboyovi: Kdo si myslí, že z něj bude kultovní klasika?

Ikonický pekelník se vrací s jiným režisérem a jinou tváří.

V sobotu večer se na Prima COOL představí drsná fantasy Hellboy: Královna krve. Ústřední pekelník se spolu s Úřadem pro paranormální výzkum a obranu tentokrát vydá do Londýna, kde se ze záhrobí probrala dávná čarodějnice Nimue. A bude to řádně krvavé! Ačkoliv jde už o třetí film s tímto pekelnickým superhrdinou, v Královně krve se nevrací Ron Perlman, který Hellboye ztvárnil v předešlých dvou filmech – a důvody této změny jsou stejně kontroverzní jako i zajímavé.

09) Není to jistě poprvé, co filmového Hellboye vidíte! Právě na předešlé dva bijáky Guillerma del Tora měla Královna krve prapůvodně navazovat. Na filmu se začalo pracovat v roce 2014 jako na třetím dílu původní série, jenže poměrně brzy se začalo ukazovat, že tak snadné to nebude. Studio totiž nenabídlo del Torovi roli režiséra, ale jen producenta – na režijní sesli nakonec u Královny krve usedl Neil Marshall (Psí vojáci).

08) Po sérii změn tak nakonec z projektu vystoupil sám del Toro, protože si dle svých slov přál „natočit Hellboye III tak, jak chtěl on“, nikoliv dle scénáře někoho jiného – a nespokojil se jen s rolí producenta. Ron Perlman pak odešel krátce nato s tím, že bez del Tora točit nebude. Z rozdělaného projektu se tak nakonec stal de facto reboot série v novém duchu.

07) Původní komiksový tvůrce Mike Mignola se proto začal angažovat o něco víc než v minulosti. Mignola přišel s některými zajímavými nápady – především chtěl Královnu krve natočit víc jako horor (tedy v duchu původních komiksů) a méně jako superhrdinský komiks (tedy v duchu prvních dvou filmů). Sám Mignola měl ale nakonec dle svých slov jen minimální roli v tom, jak se film vyvrbil.

06) Skutečnost, že Mignola z projektu neodstoupil, zatímco del Toro ano, nakonec vedla k údajné rozepři mezi oběma tvůrci – a také ke konci přátelství, které mezi nimi trvalo od prvního Hellboye z roku 2004.

05) Zcela jinou cestičkou šli i tvůrci speciálních efektů. Primárně se opět inspirovali v Mignolově kresbě v komiksu a vědomě se snažili vyhýbat se del Torovým filmům. Joel Harlow jejich postup popsal jako snahu navrhnout monstra ze světa, kde „neplatí anatomické zákony Země“.

04) Dospělácky eRkový přístup vedl také k tomu, že je Královna krve mnohem sprostější než jiné hellboyovské filmy – a dokonce i jiné hellboyovské komiksy. Ačkoliv film za svůj vznik zcela jasně vděčí úspěchu prvního Deadpoola, ve skutečnosti není komiksový Hellboy přehršle sprostý – a ústřední pekelník maximálně občas utrousí jemná slovíčka jako „zkurvysyn“.

03) Možná jste slyšeli, že Královna krve navzdory tomu všemu nebyla přijata zrovna s všeobecným nadšením. Sám David Harbour (Stranger Things), který si Hellboye zahrál, se nechal slyšet v tom smyslu, že je Královna krve neférově srovnávána s prvními dvěma filmy. Jenže na tvorbě trojky bylo prý „mnohem více hlasů, které mluvily do natáčení, a ve finále tak ne vždy vyšlo všechno tak, jak bychom chtěli“.

02) Také královna béček Milla Jovovich se nechala slyšet, že mezi všemi jejími filmy, které kritici moc nemusí, je Královna krve jejím nejskvostnějším filmem. Milla má za to, že se z Královny krve postupně – navzdory přijetí v době premiéry – stane kultovní klasika. Inu, můžeme to s odstupem posoudit sami…

01) Nevalné přijatí Královny krve v kinech nakonec vedlo k tomu, že plány ohledně jejího pokračování zcela vyhořely. Ron Perlman však chvíli po její premiéře napsal na Twitter, že i když se mu v 71 letech bude hrát akční roli pekelně špatně, prý s del Torem dluží fanouškům prapůvodní třetí díl Hellboye. Takže stát se může ještě leccos…

Fantasy Hellboy: Královna krve začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný