25. července 2022 00:03

5 fantasy sérií s mladým hrdinou, které skončily prvním dílem

Eragon nebo Zlatý kompas mají daleko víc knižních dílů než filmových...

V sobotu večer na COOL dorazí velkolepý Eragon. Přeneseme se v něm do magické země, kterou sužuje tyranský vladař. Mladík Eragon ale naštěstí objeví dračí vejce a s ohnivým kolegou se vydá situaci změnit! Film měl být prvním dílem v rámci celé následující ságy, během níž titulní hrdina dospěje a zvítězí v dlouhé válečné vřavě, nikdy na to však nedošlo. A rozhodně to nebylo poprvé, co se fantasy biják, který chtěl zažehnout novou ságu, bohužel nedostal ani ke druhému dílu...

05) Eragon

Eragon byl v roce 2006 propagován jako potenciální následovník Pána prstenů, rovněž totiž sliboval trilogii filmů vytvořenou na bázi plánované trilogie knih (nakonec vznikly knihy čtyři). Kritika, která tvrdila, že Eragon příliš okatě kopíruje jiná slavná díla, však měla ruku v ruce se slabšími výdělky nakonec drtivý dopad a z plánovaných pokračování sešlo. A byla to škoda, poněvadž zdejšímu světu (navzdory podobnosti s jinými filmy a knihami) nelze upřít jistou působivost. Koneckonců, linie Daenerys ze Hry o trůny do značné míry zdejší zápletku připomíná, a i přesto si získala ovace milionů fanoušků!

04) Kronika rodu Spiderwicků

Nemlich stejný případ nastal v případě Kroniky rodu Spiderwicků z roku 2008. Tentokrát film vychází z knižní pentalogie započaté v roce 2003. Zdejšími hrdiny jsou děti rodiny Graceových (dva chlapci a děvče), které objeví skrytý svět magických bytostí. Namísto Pána prstenů se tak „kopírují“ jiné slavné série, zejména Harry Potter a Letopisy Narnie. Také tentokrát však nelze Spiderwicky jednoduše označit za plagiát, jako spíše důkaz toho, že když dva píšou podobnou story, není výsledkem nutně stejná story. Filmoví Spiderwickové navíc stihli ve svém bijáku stručně sesumírovat děj čtyř knih, diváci tak v tomto případě nejsou adaptací celého díla úplně ošizeni.

03) Probuzení tmy

Rovněž Probuzení tmy operovalo s malým klučinou ve velkém nebezpečí. Chlapec Will tu totiž přijde na to, že je poslední nesmrtelnou bytostí, které bylo předurčeno bojovat se silami Tmy. I tentokrát přitom jde o adaptaci série pěti knih, toho času však sepsanou od 60. do 80. let. Probuzení tmy ale šlo do kin až v roce 2007, takže nelze popřít, že jde o další pokus o navázání na Harryho Pottera. A i to vlastně mohlo být důvodem, proč stejně jako řada konkurentů pohořelo....

02) Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Ne všechny neúspěšné fantasárny s dětmi však nutně platí za následovníky Froda a Harryho. Sirotčinec slečny Peregrinové utržil skoro trojnásobek svého rozpočtu, i když za to vděčí hlavně jménu režiséra, jímž byl Tim Burton. Krom zdejších dětí nadaných „hororovými“ schopnostmi navíc film nabízí i potěchu pro dospělé ve formě Evy Green. Pranic mu to však nepomohlo k tomu, aby ze šestidílné knižní série vyždímal víc než jeden celovečerák.

01) Zlatý kompas

Zlatý kompas je v našem seznamu tak trochu za levobočka. Má sice dětského protagonistu (tentokrát holčičku Lyru), předloha má však do generické fantasy poměrně daleko. Nejenže ve steampunkovém světě Zlatého kompasu mají duše lidí podobu zvířecích démonů, ale navíc tu chybí i typická invaze temnoty. Záporákem je tu instituce podobná katolické církvi, která potlačuje heretiky hledající vědecké poznání povahy světa. Ačkoliv film ateistický element knih do jisté míry potlačil, není překvapivé, že snímek zejména v USA propadl. Šušká se však cosi o tom, že by se mohl dočkat seriálové verze. Tak snad bude mít víc štěstí než řada nešťastníků z našeho seznamu!

Eragon začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný