2. února 2023 17:45

9 věcí, které nevíte o čtvrtém dílu Harryho Pottera: Proč Hermiona spadla ze schodů?

Čtvrtý díl milované série Harry Potter s temnotou nešetřil. Jak si tvůrci poradili s různými překážkami během natáčení?

Děti rostou a dospívají poměrně rychle – a dokonce ani takový Harry Potter není výjimkou. Doslova před očima se tak z malého chlapce, který přežil, stal během série mladý muž. Poprvé jste tuhle proměnu mohli spatřit právě v Ohnivém poháru. Co začíná jako legendární turnaj v nebezpečné soutěži tří kouzelnických škol, se rychle změní v příběh o návratu temného pána Lorda Voldemorta, který znovu získal své tělo a moc. Co všechno jste o tomhle díle nevěděli?

09) Režisérského postu se tentokrát chopil Mike Newell, který tak sám prošel fází objevování tajů potterovského světa. Mike například pochválil úchvatné oční stíny Alana Rickmana, načež k němu herec přistoupil, sáhl si do oka a vytáhl černou kontaktní čočku.

08) Když na sebe Emma Watson na place poprvé oblékla famózní večerní šaty, promptně v nich zakopla a upadla ze schodů. Naštěstí se herečce nic vážného nestalo. A při natáčení pak vypadala úchvatně!

07) Filmaři postavili na place maketu draka v životní velikosti. Mašina zvládala dokonce i chrlit oheň, vznikla přitom na bázi makety baziliška, která se použila při natáčení Tajemné komnaty.

06) Rizikovější než drak byly ale podvodní scény. Ty se natáčely ve speciální nádrži s modrým pozadím. Potápěči plavali kousíček od herců, kteří se díky tomu mezi záběry mohli nadechnout, aniž by se museli vynořit. Jen Daniel Radcliffe strávil pod vodou něco přes 41 hodin.

05) Většina ansámblu měla na nacvičení valčíku z vánočního večírku tři týdny, ale Daniel Radcliffe točil tak často, že na to měl nakonec jen čtyři dny. Za tu dobu se ho ale příliš nenaučil, a tak jej nakonec museli filmaři většinou zabírat jen od pasu nahoru.

04) Poprvé se v sáze objevil Ralph Fiennes jako legendární Voldemort. S jeho vzhledem se ale stále dost experimentovalo, a tak při natáčení neměl žádný make-up zakrývající jeho nos, aby si s ním později mohli počítačoví mágové pohrát v postprodukci. Později už byl pro tyto účely aplikován make-up.

03) Jedním z problémů byla skutečnost, že Daniel Radcliffe během natáčení čtyřky hodně rychle dospěl. Režisér Newell se nechal slyšet, že na počátku natáčení vypadal Dan ještě jako dítě z Kamene mudrců, jen aby z něj na konci natáčení vypadl už hotový mladý dospělák...

02) Ve filmu se měl původně objevit i Ronův bratr Percy, nakonec byl však ze scénáře vyškrtnut. Problém nebyl v přemíře jeho výskytu, ale v tom, že se jeho představitel podle smlouvy měl objevit jen ve 4 filmech, a tak si tvůrci pošetřili herce pro budoucí díly.

01) Ani tentokrát se filmu nevyhnuly problémy plynoucí z drakonického tempa natáčení. Proto taky nabídku na natočení čtyřky odmítl režisér Alfonso Cuarón – stále totiž pracoval na postprodukci vězně z Azkabanu!

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný