13. listopadu 2023 00:05

6 nejlepších fantasy bitev: Překonala řežba o Bradavice Helmův žleb?

Které epické fantasy potyčky patří na samý vrchol žánru?

V neděli na COOLu poběží třetí díl série Hobit s podtitulem Bitva pěti armád. Napínavé dobrodružství finišuje epickým střetem celého patera vojsk a ukázkou jedné z nejopulentnějších bitev historie fantasy. Konkurence z jiných děl je však pořádná – pokud tenhle žánr někdy něco uměl opravdu dobře, pak jsou to právě epické rubačky!

06) Bitva o Blackwater (Hra o trůny)

Je logické, že za šest řad Hry o trůny vzniklo hned několik kultovních bitev, Blackwater nebude v našem seznamu ojedinělý. Avšak většina střetů ve filmech probíhá na souši, někde kolem hradu, nikoliv na vodě. Blackwater je jako vyloďovací operace zásadní odchylkou. A kdo by si snad chtěl stěžovat, že jde vlastně jen o středověkou a nikoliv fantasy bitvu, nechť si dopřeje trochu magického zeleného napalmu...

05) Útok na hrad (Armáda temnot)

Armáda temnot neboli třetí díl Evil Dead není vaší typickou fantasy – středověká rubanice plná nemrtvých a smrtiauta, jež porcuje kolemjdoucí kostlivce čepelemi, a zejména hlavní hrdina Ash indikují pokoukání, v němž pro realističnost (ač v rámci fantasy) není mnoho místa. Právě proto je však Armáda temnot tak vynikající komedií, až parodií.

04) Souboj s kostlivci (Jason a Argonauti)

I když jde spíše o takovou menší potyčku, ve srovnání s kolegy kolem je počet účastníků směšně malý, souboj z Jasona a Argonautů platil na dlouhé dekády za tu nejlepší „bitvu“, jakou fantasy mohla odhalit. Žánr o malém rozpočtu v éře před příchodem digitálních triků nebyl s to vyjevit víc. Kultovní trikař Ray Harryhousen přesto dávno před příchodem počítačů rozpohyboval kostlivce v (na svou dobu) dechberoucí kvalitě, a vytvořil tak onu pravou filmovou magii.

03) Bitva o Hardhome (Hra o trůny)

Byť pozdější střety velikost Hardhome možná překonaly, tahle bitva je ojedinělá hned z několika důvodů. Zaprvé její protagonisté prohrají (respektive část uteče), což v kultovních fantasy bitvách není úplně zvykem. Navíc se tu bojuje s nemrtvými, kteří nejsou jen „trochu jinak se chovající bytosti“, ale disponují zcela jinými zákony chování, třeba možností skokem ze skály překonat hradby. Hardhome je dodnes absolutním vrcholem strašení apokalypsou v celé historii televizních zpráv z Westerosu!

02) Bitva o Bradavice (Harry Potter)

Ani Harry Potter dlouho neměl pověst fantasy zaměřené zrovna na velké souboje. Finální díl série se však notně pochlapil, když ukázal střetnutí Voldemortových přisluhovačů s Harryho stranou v ruinách ústřední kouzelnické školy. Bylo to finále, k němuž vlastně celá série po celou svou existenci směřovala – a závěrečný střet Harryho a Voldemorta všemu jen nasadil korunu!

01) Bitva o Helmův žleb (Pán prstenů)

V moderní filmové historii nejspíš není bitva, která by byla natolik zásadní. Helmův žleb je přímou definicí patosu Pána prstenů – vše, co tu je, vlastně znáte odjinud. A to včetně záchrany na poslední chvíli. Ale teprve Peter Jackson to celé představil ve formě, která do té doby neměla obdoby.

Fantasy Hobit: Bitva pěti armád začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný