3. února 2023 15:30

9 věcí, které nevíte o pátém dílu Harryho Pottera: Proč v něm chybí Lockhart a kdo měl původně hrát Bellatrix?

V pátém díle kouzelnické ságy Harry Potter se temné síly dostávají k moci. Jak si tvůrci poradili s přibývající temnotou?

Milovaná sága se ve filmu Harry Potter a Fénixův řád z roku 2007 překlopila do své druhé poloviny – a režie se opět chopil nový režisér, jenž do ní vnesl zase trochu jiný vizuální styl. Pátý film je míň barevný, trochu víc depresivní, ale zároveň neuvěřitelně emocionální a spolu s tím třetím patří mezi nejpovedenější v sérii. Co všechno jste o něm nevěděli?

09) Alan Rickman přišel během natáčení s kuriózním zákazem pro své kolegy. Matthew Lewis (Neville) a Rupert Grint (Ron) dostali nařízeno nepřiblížovat se k jeho novému vozu BMW, protože mu během natáčení Ohnivého poháru do předchozího auta vylili mléčný koktejl.

08) Hlavní hvězdu filmu Daniela Radcliffa jednoho dne napadlo, že by Harry jako gesto úcty mohl nosit podobné oblečení, které měl na sobě profesor Lupin (David Thewlis) ve Vězni z Azkabanu. Režisérovi Davidu Yatesovi se to zalíbilo a následně tak Harryho kostým nechal upravit.

07) Do role Bellatrix Lestrangeové byla původně obsazena Helen McCrory (která později ztvárnila Narcissu Malfoyovou), ale kvůli jejímu těhotenství ji filmaři museli přeobsadit – sáhli proto po osvědčené Heleně Bonham Carter.

06) Během castingu na Lenku Láskorádovou filmaři vybírali mezi 15 tisíci dívkami, než v nejužším výběru našli Evannu Lynch. Původně byla „jen“ devátá z třiceti finalistek, ale poté štábu došlo, že splňuje požadavky na roli vlastně nejlépe!

05) Opakující se natáčení rok co rok si dříve nebo později muselo vyžádat svou daň. Emma Watson po dotočení tohoto dílu údajně vážně přemýšlela, zda pokračovat v hraní Hermiony. Nakonec se rozhodla, že v sérii zůstane – uvědomila si totiž, jak divné by bylo sledovat ságu, v jejímž průběhu je Hermiona najednou přeobsazena.

04) Filmaři pro tento film poprvé využili práce „hůlkového choreografa“. S hůlkami se tu totiž v závěru filmu bojuje poměrně intenzivně, a tak Paul Harris, taneční choreograf, který pozici obsadil, navrhl styl a techniku čarovnického boje v duchu tance. Jeho souboje se skládají z pěti základních pohybů při sesílání kouzel, které si pak každý z herců a hereček mohl mírně upravit podle své postavy.

03) Původně se plánovalo, že se Kenneth Branagh vrátí jako profesor Zlatoslav Lockhart v krátkém cameu. Plán byl, že se Harry s bývalým profesorem obrany proti černé magii setká při návštěvě Ronova otce stejně jako v knižní předloze. Scéna byla ovšem nakonec vystřižena, protože by si vyžádala stavbu nových kulis, na kterou nebyl čas ani peníze.

02) Všechny předešlé filmy využily k natáčení alespoň části svých bradavických scén prostředí skutečných hradů nebo katedrál – občas ale k nevoli místních obyvatel. Tento díl se tomu už zcela vyhnul, vše se postavilo ve studiu.

01) Natáčení se muselo v květnu 2006 zhruba na dva měsíce přerušit – Daniel Radcliffe a Emma Watson totiž museli odmaturovat!

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný