10. ledna 2023 15:30

9 věcí, které nevíte o prvním dílu Harryho Pottera: Koho si málem zahrála samotná Rowlingová?

Koho málem ztvárnila spisovatelka J. K. Rowlingová v prvním díle Harryho Pottera? A jak měl film původně vypadat?

Psal se rok 2001 a filmoví diváci poprvé zavítali do Bradavic. Mladý Harry Potter v prvním díle Kamene mudrců zjišťoval, že je čarodějem a že kouzelnickému světu hrozí nebezpečí, které je s ním přímo spojené. No a tvůrci zase zjišťovali, že natáčení této ságy bude cokoliv, jen ne snadné…

09) Od počátku úspěchu knih bylo zřejmé, že bude zájem o jejich zfilmování. Práva nakonec získala společnost Warner Bros., která ale stála před otázkou, co přesně s nimi udělat. Zvažována byla možnost natočit celou sérii jako jediný hraný film (!), anebo jako sérii levnějších animáků. Studio se totiž bálo toho, že nebudou stíhat natáčet hranou sérii s dětskými herci kvůli tomu, že jim ansámbl bude příliš rychle stárnout.

08) Nakonec to byla spisovatelka J. K. Rowling, která rozhodla vetovat jak myšlenku animáků, tak i jediný celovečerák – studiu tedy nezbylo, než přistoupit k té nejméně pravděpodobné možnosti, totiž natočit sérii sedmi (nakonec osmi) filmů v takovém tempu, aby dětští herci příliš rychle nezestárli.

07) Na konkurz Harryho Pottera se přihlásilo kolem pěti tisíc chlapců, a to ačkoliv režisér Chris Columbus měl už dávno vyhlédnutého favorita – malého Daniela Radcliffa, kterého rejža zahlédl ve filmu David Copperfield (1999). Mělo to však háček – Radcliffovi rodiče nechtěli, aby jejich synátor pokračoval v herecké dráze, a měli za to, že by se měl raději soustředit na studia. Když casting po celém světě žádné obsazení nepřinesl, bylo třeba dlouhého přesvědčování Danielových rodičů, aby nakonec s obsazením synka svolili.

06) Naopak Snapea si legendárním Alanem Rickmanem obsadila zase samotná Rowlingová, přičemž mu na natáčení dokonce sama prozrazovala detaily kolem jeho postavy, které čtenářům knih odhalila až v posledním díle. Celkově Rowlingová krom Rickmana také sama rozhodla o obsazení Robbieho Coltranea (Hagrid) a Maggie Smith (profesorka McGonagallová).

05) Traduje se, že původní Brumbál s tváří Richarda Harrise měl na place občas problémy zapamatovat si, co měl kdy ve scéně říkat. Malý Daniel Radcliffe ho údajně často žádal, aby si spolu dialogy „procvičili“, což byl ale jen nenápadný způsob, jak Harrisovi jeho dialogy oživit…

04) Filmaři chtěli část scén natočit ve slavné katedrále v Canterbury – ale místní hodnostáři je odmítli s tím, že se nehodí natáčet „pohanský“ film uvnitř křesťanského svatostánku. S natáčením ovšem svolil děkan Nicholas Bury z Gloucesterské katedrály, který přiznal, že je fanouškem knih. Proti natáčení se přesto zvedla vlna odporu místních věřících, kteří hrozili masovými protesty. Nakonec se k placu dostavil protestovat jediný z nich.

03) Aby bylo natáčení zasazené ve škole realističtější, Daniel, Emma i další dětští herci během něj stále plnili úkoly reálných školních osnov. Filmaři se mezitím snažili Daniela i Emmu přizpůsobit víc vzhledu jejich postav – Daniel dostal zelené kontaktní čočky a Emma falešné zuby. Když ale čočky vyvolaly silnou reakci a Emma s falešnými zuby nemohla mluvit, tvůrci od této snahy upustili.

02) Ve filmu se skoro objevila i samotná Rowlingová, která si měla střihnout kratičkou roli Harryho matky Lily. Spisovatelka ale nabídku odmítla s tím, že není herečkou, takže by to celé „určitě nějak zkazila“.

01) Brumbálův původní představitel Richard Harris měl v době natáčení prvního Harryho Pottera za sebou dlouhou hereckou dráhu čítající víc jak 40 let. Přesto později prohlásil, že nikdy neviděl tak intenzivní a propojenou atmosféru mezi hlavními představiteli jako právě zde.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný