22. listopadu 2021 01:07

9 věcí, které nevíte o Hellboyovi: Málem šlo o vykrádačku Hulka

Ďábelsky sympatický pekelník odhaluje svá tajemství!

V pátek večer bude na COOLu vymítat démony samotný Hellboy. Ron Perlman se v oblíbené fantasy představí jako náctiletý pekelník, který se bude muset postavit Karlu Rodenovi jako ďábelskému Rasputinovi. Film na motivy kultovního komiksu se přitom nerodil zrovna snadno a dodnes platí za perlu komiksových i urban fantasy bijáků. Vzpomněli jsme na vše, co jste chtěli vědět o jeho vzniku, ale báli jste se na to zeptat.

09) Režisér Guillermo del Toro (dříve Blade 2, později Pacific Rim) chtěl Hellboye točit mnoho let a musel při tom překonat spoustu překážek. Jednou z možností, jak film mohl vzniknout, bylo udělat Hellboye jako běžného člověka, který se (po vzoru Hulka) do pekelníka jen občas mění. Dokonce se mohl měnit, jenom když se rozzlobil. Del Toro ale všechny podobné nápady vetoval – a opřel se do Hellboye do takové míry, že kvůli němu odmítl režii takových hitů jako Vetřelec vs. Predátor nebo Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

08) Důvodů pro navržené kompromisy bylo několik, tím hlavním však byla komplikovaná povaha kostýmu Hellboye. Filmaři se nakonec přece jen rozhodli pro jeden kompromis ve formě přehození rukou – Hellboy má v komiksu svou „kamennou“ ruku jako pravačku, ale filmaři se obávali, že by limitování pravé ruky mohlo herci pokazit jeho výkon. Nakonec se však ukázalo, že je Ron Perlman levák, takže se mohl eliminovat i tento kompromis!

07) V zásadě tak nakonec došlo na jediný velký rozdíl – na uvedení nového hrdiny ve formě nováčka ústředního týmu (agenta Myerse), který zápletku vnímá zvenku podobně jako divák. Hellboy je ale i přesto stále hlavní postavou. Když se tvůrce komiksu Mike Mignola sešel s del Torem, oba si zahráli hru na to, kdo by podle koho měl hrát hlavní roli. Když přišel čas vyřknout vysněné jméno, oba najednou řekli „Ron Perlman“.

06) Perlman sám se na roli Hellboye intenzivně připravoval. Po několik měsíců se pět až sedm dní týdně věnoval jen tomu, že tři hodiny četl komiks a následně pět až sedm makal v posilovně. Cvičil dokonce hodiny i během natáčení a na jeho muskulatuře i přednesu je to náramně znát.

05) Perlman přitom neměl času nazbyt – nanést kostým Hellboye totiž trvalo čtyři hodiny! Den co den musel Perlman postupovat stejný proces, neměl to ale tak složité jako Doug Jones, jenž si zahrál Abea Sapiena. Jones, jehož dnes můžete znát i jako komandéra Saru ze Star Trek: Discovery, strávil v maskérně až sedm hodin. Další tři hodiny pak trvalo odstranění jeho kostýmu.

04) Jedním z kontroverzních rozhodnutí byla snaha natočit film s minimem krve, aby nezískal eRkový (dospělácký) rating, jenž obvykle znamená nižší tržby. Občas se to však neobešlo bez pořádně kreativního vyústění. Během bitky s potvorami v metru tak například Perlman navrhl mlátit bestie po hlavě kulometem, až by z nich začala stříkat krev. Aby se ale film vyhnul eRku, Hellboy nakonec bestie mlátil po hlavě telefonním automatem – a mince, které z něj létaly, plnily roli odlétávající krve!

03) Perlman si během natáčení scén v metru rovněž zlomil žebro. Stalo se tak v okamžiku, kdy naskakoval na jedoucí vlak, který se proti němu řítil skoro sedmdesátikilometrovou rychlostí.

02) Ačkoliv je Hellboy komiksové povahy, stejně jako v předloze je i ve filmu řada potvor inspirována mytologií H. P. Lovecrafta. Pekelní hafani se podobají Nyarlathotepovi a dílem i Cthulhu, měsíční „bohové“ pak zase vypadají jako vystřižení z Lovecraftových Prastarých.

01) Perlman se do role vrátil ve druhém díle, čtyřhodinové nanášení make-upu ale následně podstoupil ještě jednou. Stalo se tak v roce 2012, kdy plnil přání šestiletého chlapce Zacharyho, který se léčil s leukemií a přál si strávit den s pravým Hellboyem.

Hellboy začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný