22. února 2023 15:00

9 věcí, které nevíte o šestém dílu Harryho Pottera: Kdo při natáčení bojoval s alkoholismem a kdo s rakovinou?

Černá ovce rodiny? Šestý díl Harryho Pottera patří mezi nejméně oblíbené. Co všechno se dělo při jeho vzniku?

Ani nejoblíbenější, ani nejnenáviděnější – šestý díl ságy Harry Potter má pověst jakési černé ovce celé série – dílu, který byl prostě jenom „oukej“. Poznejte, proč během natáčení tohoto filmu byla morálka filmařů i herců na bodě mrazu.

09) Jedná se o jediný potterovský film, který byl kdy nominován na Oscara za nejlepší kameru. Sága celkově získala 12 oscarových nominací, obvykle ale jen u „technických“ kategorií jako kostýmy, efekty nebo kulisy, výjimečně pak za hudbu. Žádný z nich ovšem nikdy Oscara nezískal.

08) Připadají vám obrázky z tohoto dílu povědomé? Možná jste znalci umění! Režisér David Yates se totiž pochlubil, že barevná paleta a styl osvětlení použité v šestce byly silně inspirovány malířem Rembrandtem.

07) Vzhled hospody U Tří košťat v Prasinkách byl původně vytvořen pro potterovský zábavní park – teprve poté si jej filmaři vypůjčili i pro natáčení šestky a postavili jeho věrnou repliku.

06) Když si Ron ve filmu křensky sedne mezi Harryho a Ginny, vyvolalo to zvláštní emoce nejen mezi dvojící na plátně, ale i herci před kamerou. Ronův představitel Rupert Grint později uvedl, že se kvůli svému křenění cítil dost provinile.

05) Do konkurzu na roli Levandule Brownové se přihlásilo přes sedm tisíc dívek. Část z nich během castingu zkoušela mimo jiné sehrát scénku s madam Pomfreyovou, Hermionou a Ronem. Žádná z nich nakonec neuspěla – Emma Watson pak doporučila do role svoji kamarádku Jessie Cave, která ji získala, aniž by se konkurzu účastnila…

04) Emma Watson již podruhé během natáčení uvažovala, že ze série odejde. Nakonec se rozhodla zůstat kvůli tomu samému důvodu, a to, že by si diváci nejspíš dost špatně zvykali na novou tvář. Únava už ale byla znát nejen na mladé herečce.

03) Daniel Radcliffe uvedl, že jeho výkon v šestém filmu je podle něj nejhorší za celou sérii. Jak řekl, „prostě mu to moc nešlo“ a prý se mu na sebe „těžce koukalo“. Jedním z důvodů mohla být i skutečnost, v době natáčení bojoval se závislostí na alkoholu – a je to prý znát i na některých scénách.

02) J. K. Rowling prozradila kuriózní detail ze svého světa – žádná univerzita pro kouzelníky neexistuje, přesto v Bradavicích pedagogové vystupují pod označením „profesor“. To znamená, že „profesor“ je jen čestné oslovení, ale také to ukazuje, jak „profesoři“ v Bradavicích vznikají – každý se musí zaučit u svého mistra v podstatě stejně, jako se to dělalo ve středověku.

01) Maggie Smith alias profesorka McGonagallová dokončila natáčení šestky v době, kdy sama podstupovala radioterapii v rámci léčby rakoviny prsu. Její výkon je o to heroičtější.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný