17. července 2023 00:10

5 knižních fantasy, které si zaslouží epickou filmovou adaptaci... a stále se jí nedočkaly!

Které knižní fantasy by se vážně zasloužily převedení na velké plátno?

Třetí díl Letopisů Narnie je tady! Plavba Jitřního poutníka začíná na Prima COOL už v neděli večer a vydáme se v ní na netradiční fantasy dobrodružství. Na palubě dřevěné plachetnice totiž s místními hrdiny budeme hledat sedm ztracených lordů z Narnie, kteří se kdysi dávno ztratili během nebezpečné výpravy. Námořní fantasy není zrovna typická, ale našly by se i další fantasy romány, které mohou nabídnout vrchovatou kopu originality. Seznamte se s nimi dřív, než je unese Hollywood!

05) The Way of Kings

Hned zkraje je potřeba zmínit, že se řada kdysi „nezfilmovatelných“ románů v poslední dekádě dočkala natočení – platí to třeba i o Zaklínači nebo o sérii Wheel of Time. I když však žijeme ve zlaté éře fantasy adaptací, stále lze najít mnohé zatím nepoznané perly. Třeba The Way of Kings, první román v sérii Brandona Sandersona, v jehož fascinujícím světě byli lidé vyhnáni z ráje a zpracováni silami zla. V zásadě je to něco jako Hra o trůny, kde najdeme ještě temnější postavy, než je jinak zvykem!

04) Valiant

Jinou zajímavou volbou by bylo natočení románu Valiant, opět základního kamene série od Holly Black. Valiant totiž spadá do ranku young adult románů (à la Hunger Games), které se sice odehrávají v našem světě, ale šmrncnutém magií. Ústřední hrdinka se na útěku před svou minulostí seznámí s netradiční partou bezdomovců žijících v labyrintu newyorského metra – a zanedlouho se ukáže, že je uvnitř tunelů k nalezení (kromě špíny a krys) fantasticky temný svět plný magických monster.

03) Mistborn: The Final Empire

Naopak Mistborn se odehrává zpátky ve feudálním pojetí fantasy, ale šmrncnuté pořádnou dávkou postapokalypsy, navíc obohacené o unikátně komplexní pravidla zdejší magie. Ve světě Mistborn neustále z nebe sněží popel a každá noc je proplněná zdejší magickou mlhou. Jádro zápletky první knihy se dále liší od všech podobných děl a nejlépe jde zdejší příběh popsat jako „Dannyho parťáky v Mordoru“. Mistborn je čímsi, čím by mohl být seriál Firefly nebo třeba Strážci Galaxie, kdyby se namísto sci-fi budoucnosti vyrazilo do světa magie.

02) The Farseer

Také trilogie Farseer je podobná základním dílům fantasy žánru, ale opět s nečekanou variací – zdejší hlavní hrdinové totiž ve světě plném magických čar i politických intrik prožívají postupný trénink k tomu, aby se stali assassiny. Představte si, jak pozoruhodně (a temně!) by vypadala sága Harry Potter, kdyby její hrdinové namísto máchání kouzelnými hůlkami museli protrpět výcvik k tomu, aby se stali členy kasty nájemných zabijáků. Farseer by tak mohl mít ambice na to, aby ze své premisy ukoval cosi jako je fantasy variaci na Deadpoola.

01) Dragonflight

Fantasy, to často znamená hlavně přítomnost draků! Dragonflight by mohl dnešní řady fanoušků fantasy potěšit novou sympatickou hrdinkou Lessou, jejíž příběh zní notně povědomě. Mladé děvče bylo totiž předurčeno k tomu, aby mělo telepatický svazek s dračí královnou – a co je ještě povědomější, Lessa je jedinou přeživší někdejší panovnické rodiny. Dragonflight má však notně odlišnou zápletku než linie Daenerys ze Hry o trůny, už jen kvůli tomu, že nabízí víc jak 19 dalších knižních pokračování. Stále tak platí, že mají filmaři ve světě fantasy z čeho vybírat!

Fantasy Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný