13. listopadu 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o třetím Hobitovi: Proč se málem nenatočil?

Bilbova filmová trilogie jde do finále!

Sága vrcholí! Již v neděli večer se na COOLu ukáže třetí díl Hobita aka Bitva pěti armád, v němž dojde konce jak putování Bilba, tak (pokud bereme v potaz natáčecí posloupnost) i sextalogie filmů z prostředí Středozemě. Poznejte, co jste dosud nevěděli o závěru série, na níž mnozí z nás vyrostli.

09) Původně byl Hobit vymýšlen jako dvoudílný biják, v létě 2012 však režisér Peter Jackson nakonec oznámil, že z knížky bude trilogie stejně jako z Pána prstenů. Třetí film se, jak dnes už dobře víme, zaměří především na opulentní Bitvu pěti armád a pro dotvoření hluchých míst byly použity i nikdy nedokončené poznámky samotného J. R. R. Tolkiena.

08) Původní název druhého filmu měl být „Tam a zase zpátky“, to ovšem po oznámení trojky nedávalo smysl – jméno dvojky se tak soustředilo na Šmaka. Třetí film pak obsahoval jádro záběrů, které měly být původně přítomné ve druhé polovině dvojky. Producenti prý prostě cítili, že kdyby byl druhý a třetí film spojen v jeden, výsledek by působil… nekoherentně (a vydělal by daleko méně peněz!).

07) Svým způsobem ve třetím Hobitovi vrcholí skoro dvě desetiletí úvah a plánování na moderní zfilmování Pána prstenů a Hobita jako takového – Jackson se totiž poprvé začal zajímat o to, jak obojí natočit, již v roce 1995. Původně chtěl začít právě Hobitem, nakonec tomu však osud chtěl, že si nejprve střihl celého Pána prstenů.

06) V knize Hobit je titulní Bitva pěti armád předmětem toliko jediné kapitoly a její „scény“ jsou vysvětleny především ex post, tedy až poté, co bitva proběhne.

05) Pojďme však k tomu podstatnému – všimněte si například, že jde o jediný film ságy, v němž Legolas mrká při svých běžných scénách. Ve všech předešlých filmech Orlando Bloom mrknul jenom, když byl Legolas něčím překvapen! Na někoho s tak vysušenýma očima má Legolas po čertech dobrou mušku!

04) Ne každý měl s natáčením takové problémy – například Cate Blanchett strávila na place v rámci všech šesti filmů jenom 8 dnů – a to ačkoliv se objevila v obou trilogiích!

03) Občas ulehčili filmaři i fanouškům. Když byl film představován na Comic-Conu v San Diegu, část fanoušků čekala na panelovou diskuzi noc před sálem, aby si vychytala dobrá místa. Uprostřed noci je vzbudili Lee Pace a Andy Serkis, kteří je počastovali fotografiemi a autogramy. Pace dokonce nakonec po dni omdlel z dvoudenního klábosení s fanoušky poté, co jim přenechal své místo na spaní.

02) Bitva pěti armád je posledním filmem, v němž se na plátně objeví kultovní herec Christopher Lee (Saruman). Lee zemřel v létě 2015 ve věku 93 let.

01) Část členů štábu a herců si v závěru natáčení ponechala jistou množinu památečních předmětů z filmu – Martin Freeman vzal meč a své umělé uši, Richard Armitage také meč a mohli bychom pokračovat. Lze tak říct, že si herci z cesty do Středozemě přece jenom odnesli lup stejně jako Bilbo sám!

Fantasy Hobit: Bitva pěti armád začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný