26. září 2022 20:00

9 věcí, které nevíte o Společenstvu prstenu: Proč je Aragorn v Morii snímaný jen z jedné strany?

První díl Pána prstenů skrývá nejedno zajímavé tajemství. Co všechno by měl každý fanoušek Tolkiena nosit v paměti?

09) Nápad na zfilmování legendární fantasy ságy, která vlastně vynalezla fantasy, jak ji dnes známe, sahá hluboko do minulosti. Na konceptu si vylámala zuby plejáda velkých jmen včetně Walta Disneyho (!) a režiséra Excaliburu Johna Boormana. Typickým problémem byly astronomické náklady na zvláštní efekty a/nebo davové scény. Nejdále proto došla v roce 1978 animovaná adaptace vzniklá z první poloviny Společenstva prstenů. Ani ta však nebyla natolik výdělečná, aby vznikla polovina druhá…

08) Peter Jackson byl toho času jen teenager, navíc nepolíbený knižní předlohou. Jak později vzpomínal, animák se mu líbil – ale neměl moc tušení, o co v něm šlo. Kvůli snaze pochopit děj lépe proto sáhl po knize – a od té doby měl v hlavě nápad na novou ultimativní hranou adaptaci Pána prstenů.

07) Když v roce 1995 začal uvažovat o tom, že si natočí vlastní fantasy, nemohl přitom přijít na jiný děj, než na něco kopírující Pána prstenů – a tak se začal zajímat o práva k Tolkienovi. Filmová studia k jeho nápadu byla ale víc než vlažná, nejdále došel projekt skrze Harveyho Weinsteina – ten však měl podmínku, že Jackson zkondenzuje děj všech tří knih do jediného dvouhodinového (!!) filmu. Jacksona nakonec zachránili lidé z New Line Cinema, kteří kývli na možnost se na natáčení finančně podílet.

06) Casting Pána prstenů by sám vydal na sérii článků. Orlando Bloom například dostal roli Legolase dva dny před tím, než vůbec dokončil svou hereckou školu. Viggo Mortensen se naopak připojil k projektu až po zahájení natáčení – a jen kvůli přímluvě svého syna. Oběma měl ale projekt změnit život.

05) Řada legendárních momentů vznikla náhodou. Například okamžik, kdy se Gandalf v hobití noře praští do hlavy, ve scénáři nebyl – a vznikl jednoduše kvůli tomu, že se Ian McKellen skutečně praštil do hlavy!

04) Natáčení na Novém Zélandu bylo drahé i kvůli tomu, že herci museli často točit v nepřístupných lokalitách, kam je dopravoval vrtulník. Sean Bean alias Boromir se ale notoricky bál létání (s jeho úmrtností není divu), takže kam mohl, šel raději pěšky. Při natáčení v zasněžených horách tak musel vyrazit na lokaci o dvě hodiny dřív, již oblečený v Boromirově kostýmu. Zbytek herců ho mohl pozorovat z vrtulníku.

03) Častější kratochvílí se ale pro herce stalo surfování – tedy ve volném čase. I to s sebou ale neslo úskalí. Viggo Mortensen (Aragorn) se jednou potkal s vlnou tak mohutně, že z toho měl na druhý den nateklou polovinu obličeje. Navzdory maskování to bylo stále poznat – a tak Jackson musel Mortensena zabírat jen z jedné strany. Všimnout si toho můžete v části odehrávající se v Morii.

02) I když sehrál roli trpaslíka Gimliho, herec John Rhys-Davies je ve skutečnosti s výškou 185 cm nejvyšší velikán mezi hlavními hrdiny.

01) Traduje se, že sir Christopher Lee alias Saruman četl Pána prstenů rok co rok až do své smrti v roce 2015. Mezi všemi členy ansámblu byl také jediný, který kdysi dávno skutečně potkal samotného J. R. R. Tolkiena!

Zdroj: IMDb

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný