7. října 2022 00:15

9 věcí, které nevíte o Dvou věžích: Jak dlouhá původně byla nejlepší fantasy bitva všech dob?

Druhý díl Pána prstenů skrývá nejedno zajímavé tajemství. Co všechno by měl každý fanoušek Tolkiena nosit v paměti?

09) Hlavní hvězdou Dvou věží je dodnes nepřekonaná bitva o Helmův žleb. Ačkoliv se odehrává během jediné noci, její natáčení trvalo celkem 4 měsíce – 3 měsíce z toho bylo třeba točit jen v noci, zbylý měsíc už bylo možné točit i během dne.

08) Aby toho nebylo málo, herce velkou část nočních scén zkrápěl také (umělý) déšť. Celkem filmaři z bitvy sestřihali na 20 hodin (!) materiálů. Ve filmu se čistého času objeví jen kolem hodiny z toho.

07) Ačkoliv se mihne už ve Společenstvu prstenu, Andy Serkis alias Glum září hlavně ve Dvou věžích. Za úspěch postavy jsou dílem odpovědní počítačoví grafici, dílem Jacksonova vize, dílem Serkis sám. Původní plán totiž byl, že Serkis jen namluví postavu Gluma, již bude na place hrát kaskadér. Jackson byl ale Serkisem tak nadšený, že mu navrhl, že bude s herci hrát i Glumovy pohyby – digitální model byl poté „přetažen“ přes Serkisovo tělo.

06) I když byl v době premiéry největším úspěchem animátorů právě Glum, jiný velký úspěch zůstal většině diváků skryt přímo před očima – šlo o koně. Zejména pro bitevní scény bylo třeba dvou až tří stovek živých, reálných koní. Jezdec i kobyla však pro ty nejrizikovější scény dostali oblek pro digitální záznam jejich pohybu (stejný měl i Serkis), takže ty nejdrsnější momentky bylo možné vytvořit jako slepenec různých pohybů jen ve světě jedniček a nul. Díky tomu nebyl v průběhu natáčení těchto scén zraněn jediný kůň.

05) „Superskřety“ skuruty alias „Uruk-hai“ měli původně hrát komparzisti vysocí alespoň 180 centimetrů – ale jelikož se ukázalo jako problém najít dost z nich pro davové scény, sáhli filmaři i po komparzistech nižších. Těm se pak dostalo delikátní přezdívky „Uruk-low“.

04) Pro bitvu v Helmově žlebu bylo nakonec potřeba takové kvantum komparzistů, kteří se navíc během čtyřměsíčního natáčení často prostřídávali, že na konci všichni dostali tričko „Přežil jsem Helmův žleb“.

03) Jelikož skřeti mají mít černou krev, dávalo smysl, že by vnitřek jejich úst měl být také černý a ne růžový. Toho skřetí herci zajistili tím, že si před každou scénou vyžadující záběr do jejich chlebárny propláchli pusu ústní vodou na bázi lékořice.

02) Samova zmínka, že by v Osgiliathu „vůbec neměli být“, není jen prostořeké stěžování si. Jde totiž také o narážku na jednu z odchylek filmu oproti předloze – knižní Sam a Frodo se totiž v knihách do Osgiliathu vůbec nedostanou.

01) Viggo Mortensen si během natáčení Dvou věží tolik oblíbil koníka svého Aragorna, že jej nakonec od jeho původních majitelů odkoupil. Daná kobyla se přitom stala doslova světoběžkyní – Mortensen si ji odvezl do Ameriky, jen aby ji záhy musel (na skok) přivézt zpět na Nový Zéland kvůli dotáčkám.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný