17. října 2022 13:00

9 věcí, které nevíte o Návratu krále: Režisér parádně vypekl představitele Froda a Gluma

Třetí díl Pána prstenů skrývá nejedno zajímavé tajemství. Co všechno by měl každý fanoušek Tolkiena nosit v paměti?

09) Finále Návratu krále je legendární pro své natahování – filmaři ale původně plánovali jiný konec, v němž měla osud členů Společenstva popisovat Galadriel tak trochu jako na konci RPG videoher. Pro tento případ vznikly i scény popisující osud Gimliho a Legolase, nakonec však nebyly použity.

08) Velké bitevní scény se typicky perou s nedostatkem komparzistů, pro poslední bitvu u Černé brány si ale filmaři půjčili několik stovek vojáků z novozélandské armády. Těm se bitva natolik líbila, že neustále rozbíjeli své dřevěné meče a kopí, které pro účely natáčení dostali...

07) Éowyn se vydá do bitvy o Minas Tirith i v knize, kde s sebou také bere Smíška – ale neřekne mu, že je to ona, nýbrž se i před Smíškem vydává za mužského bojovníka „Dernhelma“. Filmaři však cítili, že kdyby Smíšek nepoznal, že cválá do boje s Éowyn, byl by nejhloupějším hobitem na (Středo)zemi, a tak tuto zápletku upravili.

06) Glumovi chybí lalok jeho levého ucha, ale důvodem tohoto kuriózního zranění není nějaký zapomenutý příběh z knihy – právě v oblasti levého ucha totiž zůstala dírka v odlitku Glumových figurek. Rozhodli se, že by design měl zůstat i v digitální verzi Gluma ve filmu, protože to jednak vysvětluje chybějící část na figurce a jednak to vypadá jako nějaké drsňácké zranění z boje.

05) Poslední den natáčení byl legendární – točily se části scény, kdy je Aragon korunován a klaní se hobitům. Viggo Mortensen paradoxně vůbec ve scéně nemusel být přítomný (on sám byl natočen dřív), na place ale zůstal a vzal si korunu z papíru. Členové štábu ji prý s každým novým záběrem neustále vylepšovali a zdobili, což celé natáčení v dobrém duchu jen prodlužovalo k všeobecné zábavě.

04) Poslední klapku toužebně očekával zejména John Rhys-Davies, který si zahrál Gimliho. Tomu totiž make-up jeho trpasličích vousů dělal příšerné problémy s pokožkou a vyvolával mu silnou alergii. Rhys-Davies si prý po posledním záběru svou masku strhl z obličeje a podpálil ji.

03) Traduje se, že měl Peter Jackson takovou nevoli k jednání s producenty Weinsteinovými, s jejichž „pomocí“ trilogie vznikala, že se jim pomstil alespoň v závěrečných titulcích. Když se totiž objeví jméno Boba a Harveyho Weinsteina, doprovodí jej nákres muže bojujícího se dvěma tlustými trolly...

02) Od Petera Jacksona dostal unikátní dárek také sám Andy Serkis – Jackson mu totiž věnoval jedinou kopii Prstene moci! Úplně stejnou kopii pak věnoval i Elijahu Woodovi... jelikož šprýmař Jackson dal oběma tutéž rekvizitu s tím, že jsou jediní, kteří ji dostali.

01) Úplně poslední natáčecí den trilogie přišel ale paradoxně až tři týdny poté, co Návrat krále získal v roce 2004 Oscara za nejlepší film roku. Peter Jackson se totiž rozhodl, že pro rozšířenou verzi na DVD nutně potřebuje ještě pár nových záběrů. Jde tak dost možná o unikátní příklad filmu, který měl dotáčky po premiéře a zisku Oscara.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný