6. listopadu 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o druhém Hobitovi: Málem jsme přišli o Gandalfa!

Druhý díl Hobita nabízí hlavně obávaného draka Šmaka s hlasem...

Nedělní večer bude na Prima COOL patřit Šmakově dračí poušti. Druhý díl epické megatrilogie Hobit na motivy útlé knížečky vykročil vstříc snaze rozkreslování kulis Středozemě, jeho vznik se však neobešel bez kupy zajímavých problémů. Co všechno se kolem něj dělo kromě toho, že původního režiséra Guillerma del Toro (docela dlouho před natáčením) nahradil Peter Jackson?

09) Kořeny filmu sahají do roku 1995 – Jackson chtěl film na motivy Hobita vlastně točit dříve než Pána prstenů. Hobit měl být prvním dílem trilogie, zbytek Pána prstenů se pak měl vlézt do dvou dalších filmů. Nakonec však měl osud jiný nápad…

08) Když se ještě zdálo, že film natočí Guillermo del Toro, výsledek měl vypadat notně odlišně – mexický režisér například chtěl, aby ve filmu mluvila zvířata (i když by šlo spíše o to, že by jim rozuměly naše postavy). První díl Hobita měl v jeho vizi stát sám o sobě, druhý díl měl však svět a příběh rozkreslit.

07) Dost možná nejvíce debatovaným elementem filmu byla svého času přítomnost Benedicta „Sherlocka“ Cumberbatche – v době, kdy byl Martin „Watson“ Freeman obsazen jako Bilbo, byla série Sherlock na vrcholu slávy. Cumberbatchova role Šmaka tak právě z tohoto propojení dost těžila.

06) Ani pozdější preprodukce filmu v Jacksonově režii se neobešla bez zajímavých nápadů. Právě Benedict Cumberbatch navrhl napsat a namluvit slavnou Černou řeč pozpátku, a následně ji pustit podruhé pozpátku – právě díky tomu zní výsledek náležitě démonicky.

05) Ne vždy však měly technické výstřelky zrovna dobrou pověst. Sir Ian McKellen musel strávit několik hodin denně na natáčení v krabici na zeleném pozadí, kde mluvil jenom na mikrofony s obrázky trpaslíků. McKellen z toho nebyl potěšen a málem produkci opustil.

04) Martin Freeman a herci Elfů si po dobu natáčení nesměli nechat vyrůst byť jen chlup fousů. Některým však fousy rostly tak rychle, že měli na konci dne strniště. V HD rozlišení je rozdíl občas poznat – namísto opakování holení během dne byla šlamastyka nakonec vyřešena oranžovým make-upem.

03) Ve scéně, kdy jednoho z trpaslíků rozčílí, když si postavy spletou portrét jeho manželky s jeho bratrem, film odkazuje na prapůvodní Dvě věže – v nich Gimli poznamená, že jsou trpasličí ženy občas kvůli svým vousům zaměněny za muže…

02) Orlando Bloom na natáčení (jako tradičně) všechny své kaskadérské kousky prováděl sám.

01) Druhý Hobit v kinech vydělal víc než Společenstvo prstenu i Dvě věže a celkově je třetím nejvýdělečnějším filmem ze Středozemě.

Fantasy Hobit: Šmakova dračí poušť začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný