28. září 2023 14:45
Adam Vala

Zemřel druhý Brumbál. Slavného herce znáte i z Ospalé díry nebo Paddingtona

Fanoušci Harryho Pottera přišli již o druhého představitele bradavického ředitele Albuse Brumbála.

Zemřel britsko-irský herec Michael Gambon, představitel ředitele Brumbála ve filmové sérii o čaroději Harrym Potterovi. Oceňovaný divadelní a filmový herec, kterého britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře, zemřel v nemocnici. Bylo mu 82 let. S odkazem na vyjádření rodiny o tom dnes informoval deník The Guardian.

„Michael, milovaný manžel a otec, zemřel pokojně v nemocnici se svou ženou Anne a synem Fergusem po boku. Prodělal zápal plic,“ uvedla rodina a požádala o respektování soukromí.

Rodák z Dublinu odjel za prací do Londýna. Věnoval se ochotnickému divadlu a uspěl v konkurzu do Londýnského národního divadla Old Vic, kde spolupracoval s Laurencem Olivierem. Shakespearovský herec Gambon byl nominován na ceny Emmy a Zlatý glóbus za ztvárnění amerického prezidenta Lyndona Johnsona v televizním filmu Cesta do války. Hrál i ve filmech Gosford Park, Ospalá díra nebo Paddington 2. V roce 1998 byl povýšen do šlechtického stavu.

V roli ředitele kouzelnické školy v Bradavicích nahradil Gambon Richarda Harrise. Ten byl profesorem Brumbálem v prvních dvou dílech Harryho Pottera, ale v říjnu 2002 zemřel na rakovinu.

Zdroj: ČTK, The Guardian

Adam Vala

Sdílejte článek
Štítky Harry Potter Albus Brumbál Cena Emmy Ospalá díra Michael Gambon

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný