24. května 2023 14:25

Ochrnul při natáčení Harryho Pottera, ale bojuje dál. Dublérovi slavného kouzelníka pomáhá i sám Daniel Radcliffe

Natáčení série o Harrym Potterovi mělo i dost smutných okamžiků. Jedním z nich byla krutá nehoda kaskadéra Davida Holmese, jenž dubloval představitele titulní role Daniela Radcliffa.

David Holmes pracoval na své kariéře od šesti let, kdy se začal věnovat závodní gymnastice. Ve čtrnácti letech se mu naskytla první příležitost v oboru – dublovat Jacka Jacobsona ve sci-fi filmu Ztraceni ve vesmíru. Následně byl vytipován jako kaskadér pro Harryho Pottera a zúčastnil se kamerových testů s létajícími košťaty. Testy vyšly a Holmes započal kariéru jako dublér Daniela Radcliffa.

Osudná exploze

Po mnoha letech se produkce dopracovala k sedmému filmu s názvem Harry Potter a Relikvie smrti – část 1. Jedna z důležitých scén zahrnovala složitou explozi, která měla odhodit hlavního hrdinu. Toho jako obvykle „hrál“ Holmes, nácvik scény se však ošklivě zvrtnul a Radcliffův dublér byl odhozen na zeď. Všichni se k němu okamžitě seběhli, vedoucí kaskadérů jej chytil za ruku a požádal jej, aby mu stiskl prsty. Zasažený kaskadér nejprve s hrůzou zjistil, že sice svého šéfa dokáže chytit za ruku, nedokáže ale stisknout. Následně řekl něco, co všemi okolo otřáslo: „Necítím nohy.“

Holmes byl po ošklivé nehodě okamžitě převezen do nemocnice Royal National Orthopaedic Hospital v jižním Londýně, kde lékaři konstatovali smutnou skutečnost – osmadvacetiletý mladík navždy zůstane trvale ochrnutý od prsou dolů a může pouze omezeně hýbat pažemi a rukama. Jeho první myšlenkou podle jeho slov nebylo, že už nikdy nebude chodit, ale že si už nikdy nezatancuje a nikdy nebude mít sexuální život. Při první terapii, kde se učil s postižením žít, bylo frustrující už jen to, že se musí učit sedět rovně. V nemocnici jej navštěvoval nejen Daniel Radcliffe, ale i Tom Felton, představitel Draca Malfoye. Radcliffe následně uspořádal finanční sbírku na podporu kaskadérova léčení a dodnes s Holmesem udržuje pevné přátelství.

Nenechat se zlomit

„Známe se s Davem hodně let. Štvalo by mě, kdyby lidé, kteří nás spolu uvidí, reagovali stylem: ‚Hele, to je Daniel Radcliffe a nějaký chlap na vozíčku.‘ Protože bych nerad, aby vnímali Davea jako něco méně než neuvěřitelně důležitou osobu mého života,“ komentoval přátelství herec.

Po nehodě si Holmes uvědomoval, že náhlá tetraplegie je velká rána jak pro něj, tak pro jeho rodiče. Zároveň měl ale na paměti, že nad situací musí získat kontrolu a to udělá nejlépe tak, že dá svému životu zcela nový směr. Naučil se tedy se svým postižením žít a uzpůsobit mu všechno kolem. Se dvěma přáteli, rovněž tetraplegiky, založil produkční společnost Ripple Productions. V rámci jejího fungování vydali několik podcastů, které slouží jako podpora podobně zraněným lidem. Tu začal poskytovat také přímo v nemocnici Royal National Orthopaedic Hospital, kde komunikuje s ochrnutými pacienty.

V roce 2020 začal Holmes s Radcliffem nahrávat podcast Cunning Stunts. V něm mluví s jinými profesionálními kaskadéry a snaží se apelovat na potřebnou opatrnost. Zároveň se Holmes ve volném čase věnuje jízdě speciálně upraveným autem s ručním řízením, které prohání po závodní dráze. Dává tak světu najevo, že žádná tragédie nestojí za to, aby definovala náš život.

Zdroj: Mirror

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný