23. ledna 2025 07:28
redakce Prima Cool

Grand Tour míří na Prima COOL: Všechno, co potřebujete vědět o „novém Top Gearu“ s Clarksonem, Hammondem a Mayem

Svérázní moderátoři a neohrožení automobiloví nadšenci Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May vyjíždějí do světa. Na cestě za dobrodružstvím řídí vzrušující nová vozidla i legendární osvědčené auťáky. Tak si s nimi správně zařaďte a taky si pořádně zařádíte!

Premiérové díly prvních čtyř řad Grand Tour odvysílá Prima COOL každé pondělí a úterý od 3. února ve 21:15.

Grand Tour je největší a nejlepší automobilová show světa o třech chlapících ve středním věku, kteří vyjeli do světa za dobrodružstvím. Cestou řídí skvělá zbrusu nová vozidla i osvědčenou klasiku, zažívají cool věci a pouštějí se do svérázně srandovních hádek.

Hlavními hvězdami pořadu, který byl až dosud exkluzivně dostupný jedině na streamu, jsou Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Znáte je z pořadu Top Gear. Ale teprve s Grand Tour skutečně zařadili na nejvyšší obrátky a vyjeli až na vrchol.

Sledujte je za volantem nejzajímavějších a nejpozoruhodnějších kár, ale i rychlých motorových člunů nebo bojových vozidel. Zařaďte na maximální rychlost a buďte u toho, když frčí pozoruhodnou a dechberoucí krajinou od afrických pouští až k polárnímu kruhu.

Každá epizoda má kufr narvaný jejich typickými hláškami, škádlením, řáděním, a někdy dokonce nechybí ani trocha starého dobrého chaosu. Tak rychle, ať vám ta velkolepá podívaná neujede!

Zajímavosti o Grand Tour:

  • Britská motoristická show Grand Tour, která je neoficiálním nástupcem slavného pořadu Top Gear a částečně se natáčela i v Česku, měla premiéru v roce 2016. Do roku 2024 vzniklo šest sérií, které mají celkem 46 epizod. Poslední, nejnovější epizoda měla premiéru na konci září.
  • Hlavními tvůrčími osobnostmi Grand Tour jsou moderátoři Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May a producent Andy Wilman, kteří vymysleli show Top Gear.
  • Nová show Grand Tour mohla vzniknout díky tomu, že v roce 2015 byl Jeremy Clarkson nucen opustit Top Gear. Podle televize BBC, která byla hlavním producentem populárního pořadu, dostal Clarkson vyhazov, protože během hádky kvůli studenému jídlu a dlouhým natáčecím hodinám uhodil jednoho z členů štábu. Kolegové Richard Hammond, James May a producent Andy Wilman následně rezignovali a loajálně následovali Clarksona za novými příležitostmi, přestože BBC nabídla Hammondovi a Mayovi nové lukrativní smlouvy.
  • Z tvůrčího týmu pořadu Top Gear odešli pracovat pro novou show Grand Tour také režiséři Richard Porter, Brian Klein a Phil Churchward.
  • Krátce po odchodu z pořadu Top Gear vyšlo najevo, že Jeremy Clarkson plánuje novou show: „Přišel jsem o dítě, ale udělám si další,“ prohlásil.
  • Grand Tour byla původně dostupná exkluzivně prostřednictvím streamovací služby Prime. Tu provozuje společnost Amazon, která zároveň natáčení pořadu financuje.
  • Producent Andy Wilman prohlásil, že Amazon přislíbil tvůrčímu týmu svobodu a zároveň potřebné finance. Šéf společnosti Jeff Bezos se nechal na oplátku slyšet, že je z nového projektu „velice nadšený“, a že i když je natáčení „velice, velice, velice drahé, Clarkson, Hammond a May dobře vědí, že za to opravdu stojí.“

  • Podle informací, které získaly anglické noviny The Daily Mirror, Amazon údajně zaplatil za natočení prvních tří sérií závratných 160 milionů liber (v přepočtu skoro 5 miliard korun). Producent Andy Wilman sice tuto částku popřel, ale zároveň připustil, že pořad Grand Tour rozhodně nestojí málo.
  • Jen natočení úvodní scény prý mělo stát 3,2 milionů dolarů (v přepočtu skoro 80 milionů korun). Objevuje se v ní dohromady 150 aut v celkové hodnotě 26 milionů dolarů (590 milionů korun).
  • Název Grand Tour vychází z takzvaných „grand tours“ – tradičních velkolepých cest po Evropě, které v období od 17. do 19. století běžně podnikali mladí muži z vyšších vrstev. Jejich cílem obvykle bývala Itálie. Název také odkazuje na koncept, podle kterého se pořad natáčí v různých státech a na různých místech nejen po Evropě, ale i v Americe nebo Africe.
  • Původní plán byl natočit 36 epizod během prvních tří let. Sledovanost a popularita Grand Tour následně vedly k tomu, že v letech 2019 a 2022 byly uvedeny další dvě řady, a nakonec k nedávné premiéře závěrečné epizody zařazené do šesté série, uvedené na podzim roku 2024. Poslední díl se natáčel už o rok dříve a jeho uvedením oficiálně skončilo 22 let dlouhé profesionální partnerství mezi Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem a Jamesem Mayem.
  • Počet epizod v prvních třech sériích Grand Tour a pozdějších pokračováních se zásadně liší. Zatímco první řada má 13, druhá 11 a třetí 14 dílů, čtvrtá má 4 epizody, pátá 3 a šestá jen jednu.
  • První tři série Grand Tour mají podobný formát jako Top Gear. Moderátorské vstupy ze studia jsou prokládány recenzemi nových aut, závodními jízdami na čas, různými motoristickými výzvami a návštěvami slavných hostů. Jediný velký a viditelný rozdíl je ten, že natáčecí studio Grand Tour je umístěno ve velkém mobilním stanu. Během první série byl stan přesunován na různá místa po celém světě, než se natrvalo usadil v Cotswoldsu na jihozápadě Anglie.

  • Čtvrtá, pátá a šestá řada Grand Tour jsou speciály, které vznikaly na cestách po různých státech Evropy – včetně České republiky. Často jsou tematicky zaměřené, moderátoři Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May například vyjíždějí ve specifickém druhu vozidla. Tím se novější díly Grand Tour opět napodobují formát Top Gear – tentokrát jeho úžeji zaměřené filmové speciály.
  • Mezi slavnými hosty, kteří se objevili v první sérii Grand Tour, jsou hollywoodské hvězdy Jeremy Renner, Charlize Theronová a Simon Pegg, režisér Tim Burton, zpěvák Bryan Johnson z rockové kapely AC/DC, muzikant Bob Geldof, bývalý belgický profesionální automobilový závodník Jérôme d’Ambrosio, britský motocyklový závodník John Surtees, finský závodník Formule 1 Kimi Räikkönen nebo závodník Chris Hoy.
  • Ve druhé sérii Grand Tour se objevili další slavní hosté jako legendární David Hasselhoff, neméně proslulá Paris Hilton, Nick Mason z Pink Floyd, Ricky Wilson, který je frontmanem rockové kapely Kaiser Chiefs, herci Kiefer Sutherland, Luke Evans, Dominic Cooper, Michael Ball, Hugh Bonneville, Bill Bailey, profesionální boxer Anthony Joshua nebo zápasník Bill Goldberg.
  • Mezi špičkovými a legendárními vozy, které se projely v první sérii pořadu Grand Tour, nechyběla tato auta: BMW M2, Aston Martin Vulcan, Audi S8 Plus, Porsche 911, Ford Mustang GT, Ford Focus RS, Honda NSX, Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, Fiat Abarth 124 Spider, Lexus GS-F, Volkswagen Golf GTI, BMW M3 nebo BMW i3.
  • Součástí první série Grand Tour je dvoudílný speciál natočený v africké Namibii. Během natáčení dalších dílů Clarkson, Hammond a May zavítali také do jihoafrického Johannesburgu, americké Kalifornie, nizozemského Rotterdamu, finského města Saariselkä, německého Stuttgartu, exotické Dubaje ve Spojených arabských emirátech, Nashvillu v Tennessee, na legendami opředený historický závodní okruh Le Mans ve Francii i k slavnému jezeru Loch Ness ve Velké Británii, kde prý byla několikrát viděna prehistorická příšera.

  • V první sérii se Richard Hammond vydává na testovací okruh společnosti Michelin ve Francii, kde se učí, jak driftovat, a následně v tom soutěží s profesionálními závodníky.
  • Během první série Grand Tour dochází k plánované demolici domu Jeremyho Clarksona, kterou tvůrci zachytili impozantním způsobem na kamery.
  • Ve druhé sérii pořadu Grand Tour se projela tato špičková a legendární auta: Lamborghini Aventador S, Rimac Concept One, Ford GT, Mercedes AMG, Kia Stinger GT, Bugatti Chiron, McLaren 720S, Volkswagen Up! GTI, Lamborghini Huracán Performanté, Jaguar XJ220, Bugatti EB 110 Super Sport, Tesla Model X, Mercedes-Benz 200T, Nissan Hardbody nebo také motocykl TVS Star a bojové vozidlo Ripsaw EV2.
  • Součástí první série Grand Tour je také epizoda, ve které moderátoři Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May vyrazili do afrického Mozambiku, aby přivezli ryby z hlavního města Maputo lidem z Bingo. K tomu využívají tři speciálně upravená vozidla. Clarkson řídí truck Nissan Hardbody vybavený extra přístrojem na led, Hammond nasedá na motocykl TVS Star a May řídí Mercedes-Benz 200T Estate s pochybnou bonusovou výbavou v podobě nádrže se slanou mořskou vodou. Akce se neobejde bez mnoha zábavných situací včetně jedné studené sprchy, bezpočtu pádů do bláta a mnoha dalších nezáviděníhodných karambolů. Po jednom pádu z motocyklu dokonce Richard Hammond ztratil vědomí.
  • Během natáčení druhé série Grand Tour moderátoři Clarkson, Hammond a May zavítali také do švýcarských Alp, k Niagarským vodopádům, na prosluněnou Mallorcu, do italského Turína, osvědčeného Chorvatska, španělské Barcelony nebo francouzských částí pohoří Pyreneje.
  • Richard Hammond utrpěl zranění také během natáčení první epizody druhé série. Po dokončení rychlostního závodu do kopce havaroval a zlomil si nohu. Záběry z převozu Hammonda do věznice byly oficiálně uveřejněny na webu YouTube.

  • Od třetí série už se v Grand Tour celebrity neobjevují, protože se tvůrci rozhodli raději věnovat více prostoru autům. Třetí série je také poslední, která využívá formátu studiového pořadu – na konci závěrečné epizody se proto objevuje retrospektivní sestřih mnoha společných scén s moderátory Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem a Jamesem Mayem, nejen z nového pořadu Grand Tour, ale také z doby jejich dlouholeté působení v Top Gear.
  • Natáčení třetí série Grand Tour probíhalo v americkém Detroitu, na Floridě a v Nevadě, jihoamerické Kolumbii, anglickém Walesu a skotském Inverness, ve Švédsku, Číně, Gruzii nebo také v Mongolsku.
  • Mezi špičkovými a legendárními vozy, které se projely v třetí sérii pořadu Grand Tour, nechyběla tato auta: RTR Spec 3, Hennessey Exorcist, Dodge Challenger SRT Demon, McLaren Senna, Fiat Panda 4x4 Sisley, Jeep Wrangler, Chevrolet K2500, Mercedes-Benz X250d, Ford Ranger, Volkswagen Amarok, Lamborghini Urus, Porsche 911 Turbo S, Alpine A110, Hongqi L5, Mercedes–Benz S600, Cadillac STS, BMW 750Li, Jaguar XE Project 8, NIO EP9, Alfa Romeo GTV6, Lancia Gamma Coupe, Fiat X1/9, BMW M5, Alpina B5, Alfa Romeo GTV6, Lancia Gamma Coupe, Fiat X1/9, BMW M5, Alpina B5, Chevrolet Corvette ZR-1 nebo Jeep Grand Cherokee Trackhawk.
  • Pátá epizoda třetí série skládá poctu slavnému zesnulému skotskému automobilovému závodníkovi Jimu Clarkovi, který v letech 1963 a 1965 zvítězil v šampionátu Formule 1.
  • Ve čtvrté sérii pořadu Grand Tour se projela tato špičková a legendární auta: Bentley Continental GT V8, Ford Focus RS, Caterham 7 310R, Lincoln Continental Mark V, Buick Riviera, Cadillac Coupe de Ville, Chrysler Voyager, Chrysler PT Cruiser, Pontiac Aztek, Ford Shelby Mustang GT500, Chevrolet Camaro Z/28, Dodge Charger R/T, Citroën CX Safari, Matra Murena, Renault Avantime, Citroën Berlingo, Renault Scénic, Peugeot 407 nebo Citroën SM.
  • V první epizodě čtvrté série moderátoři Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May vyměnili auta za stejně rychlé nebo možná ještě rychlejší lodě. Během výpravy do Vietnamu se plavili po proslulé řece Mekong na motorových člunech Scarab a PBR. Natáčení se neobešlo bez komplikací. Štáb musel z místa evakuovat, protože na zemi udeřily monzunové deště a hrozilo, že jejich čluny půjdou ke dnu.

  • Natáčení čtvrté série probíhalo také na exotických ostrovech Réunion a Madagaskar, ale i v dobře známém a léty osvědčeném Skotsku, Anglii a Walesu.
  • Výlet týmu z Grand Tour do Česka se odehrává v druhé epizodě páté série, která se zaměřuje na střední Evropu. Jeremy Clarkson a James May testují historický sporťák Škoda 1100 OHC z konce 60. let minulého století i ambiciózní koncept nového luxusního vozu Praga Bohema.
  • Během natáčení šesti sérií Grand Tour se Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May posadili za volant téměř 200 vozidel. Dalších dvě stovky aut se objevily ve „vedlejších rolích“ nebo v pozadí různých scén.
  • Během natáčení Grand Tour se Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May podívali do 41 států v takřka všech koutech světa. Největší vedro bylo v Mauritánie, kde se místní teploty vyšplhaly skoro k padesáti stupňům. Naopak nejchladněji bylo ve švédském Národním parku Abisko, kde bylo minus patnáct stupňů pod nulou a k tomu foukal silný studený vítr. Nejvzdálenějšími končinami, kam vedla cesta týmu Grand Tour, se staly Mongolsko a Čína.
  • V září 2024 Jeremy Clarkson potvrdil, že Grand Tour bude s největší pravděpodobností pokračovat s novými moderátory.
  • V lednu 2021 vyšla oficiální videohra The Grand Tour Game určená pro konzole PlayStation 4 a Xbox One, která volně vychází z pořadu Grand Tour a ve které se objevují stejná auta.
  • V online databázi Rotten Tomatoes, která sdružuje recenze profesionálních filmových a televizních kritiků, má Grand Tour vysoké hodnocení 86 %. Uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze dali pořadu ještě vyšší hodnocení: 91 %.

Osobnosti:

Jeremy Clarkson

Anglický televizní moderátor, novinář, spisovatel a specialista na motorová vozidla se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru. Proslavil se jako jedna z hlavních tváří a zároveň tvůrčích osobností populárních pořadů Top Gear a Grand Tour. Je také moderátorem dokumentárního seriálu o farmaření Clarksonova farma a britské verze pořadu Chcete být milionářem? Na televizní obrazovce prorazil už na konci 80. let minulého století. Jeho styl humoru hodně využívá nadsázku a často bývá provokativní, proto opakovaně vyvolal poměrně dost rozruchu. Je velkým zastáncem osobních svobod, podle jeho názoru by se měla vláda starat o to, aby bylo v parcích dost laviček, a lidi nechat na pokoji. Je také neúnavným kritikem hnutí usilujících o ochranu přírody a organizaci, které se je snaží prosazovat, včetně Greenpeace. Má tři děti. V roce 2017 se potřetí oženil.

Richard Hammond

Anglický televizní moderátor, novinář, mechanik, spisovatel a specialista na motorová vozidla se narodil 19. prosince 1969 v městě Solihull ve střední Anglii. Proslavil se jako jedna z hlavních tváří a zároveň tvůrčích osobností populárních pořadů Top Gear a Grand Tour. Byl také moderátorem zábavních televizních pořadů Brainiac: Šílená věda a Drtivá porážka. Kariéru začínal v rádiu. Byl účastníkem řady různých automobilových nehod, k mnoha z nich došlo během natáčení. Zvlášť rád jezdí na motorkách a skútrech všeho druhu. Nesnáší rockovou kapelu Genesis. Má dvě děti.

James May

Anglický televizní moderátor a novinář se narodil 16. ledna 1963 v Bristolu. Proslavil se jako jedna z hlavních tváří a zároveň tvůrčích osobností populárních pořadů Top Gear a Grand Tour. Byl také moderátorem mnoha dalších dokumentárních pořadů s širokým záběrem – od cestování přes vědu a technologie až po hračky. Je ředitelem produkční společnosti W. Chump & Sons. V mládí studoval hru na flétnu a piano, ale také se rok učil na obráběče kovů. Od roku 2000 je jeho partnerkou kritička umění Sarah Fraterová.

Pořad Grand Tour odstartuje 3. února každé pondělí a úterý od 21:15 na Prima COOL. Se stejnými moderátory si lze připomenout i úspěšný Top Gear vysílaný tamtéž každé dopoledne.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický