7. srpna 2019 13:27

7 věcí, které nevíte o Richardu Hammondovi: Do Top Gearu se dostal z rádia

Jaký je doopravdy frajírek topgearáckého tria?

V úterý ve 20.15 se vám na COOLu představí Top Gear speciál: Napříč Itálií. Jeremy Clarkson tentokrát zamíří z Benátek až na Capri a vezme si s sebou jen Hammonda, který je občas tak trochu ve stínu svého kudrnatého mentora. Co všechno možná nevíte o minulosti nejmenšího topgearovského moderátora?

07) Papíry napoprvé neudělal

Mnozí mají problém hned na první dobrou projít zkouškami na řidičák – v případě Hammonda je ale selhání o to paradoxnější vzhledem k tomu, čím se později živil. Jeho pověstná pomalá jízda má zjevně kořeny v jisté míře bezpečnosti. Nicméně v tomhle bodě je asi dobré říct, že papíry napoprvé neudělali ani May ani Clarkson. Premiérové selhání je tedy možná zásadním kritériem optimálního moderátora!

06) S Clarksonem nejsou přátelé

Nechtěli bychom implikovat, že jsou Hammond a Clarkson nepřátelé, nikoliv nadarmo ale jeden o druhém mluví spíš jako o kolegovi. Jejich vzájemná chemie je neoddiskutovatelná, povaha celého nejslavnějšího tria Top Gearu je však značně různorodá, což je také důvod, proč pořad tak dobře fungoval. Nabídl totiž neokoukanou všehochuť.

05) Vyhodili ho ze školy

Mnozí slavní měli problémy se školní docházkou – jejich povahy totiž nezapadaly do rigidní představy toho, co se ve škole má dělat. Hammonda toto prokletí dostihlo už patnácti letech, kdy byl odejit z britské verze základní školy. I navzdory tomu si však dovedl vybudovat solidní kariéru!

04) Přežil několik nehod

Během natáčení Top Gearu (a pozdějšího The Grand Tour) zažil Hammond několik menších kolizí a dvě docela velké – ani jedna z nich však není úplně typickou silniční potyčkou. Poprvé naboural při snaze prolomit ostrovní rychlostní rekord ve vozidle poháněném proudovým motorem. Podruhé pak relativně nedávno ve Švýcarsku, kdy byla jeho zranění relativně menší, ale jelikož vůz začal po nárazu hořet, výsledná nehoda působila o to strašidelněji.

03) Vydává knihy

Každý z nejslavnějšího tria Top Gearu má za sebou pár vydaných knih – Hammond je mezi nimi však zdaleka největším "knihomolem". Na kontě má deset vydaných kousků, poslední z roku 2016, a mezi jeho nejzvláštnější tituly patří dětská (!) kniha Car Science. Mimo to také sepsal třeba Krátkou historii motocyklů.

02) Bydlí na hradě

Ačkoliv je Hammond pověstný svou skromností, v jednom aspektu rozhodně nešetřil – koupil si totiž hrad! Nikoliv tedy středověkou ruinu, ale jeden z nejbezpečnějších a nejlépe zajištěných domů v celé Británii. "Dům" ho vyšel na 2 miliony liber a podle mnoha oficiálních žebříčků Hammond bydlí v jednom z deseti nejlépe střežených soukromých sídel na ostrovech.

01) Myslel si, že práci moderátora nedostane

Při zpětném pohledu je to skoro až komické, Hammond ale neočekával, že dostane šanci v Top Gearu. Když v roce 2002 prošel řízením na moderátora, měl za sebou víceméně jen pozici rozhlasového pracovníka. A lidé z rádia málokdy přeskočí do televize. Naštěstí se ale stal malý zázrak, za který jsme moc rádi – renovovaný Top Gear si totiž bez tohoto hezouna vůbec nejde představit!

Top Gear speciál: Napříč Itálií začíná na Prima COOL v úterý ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný