5. srpna 2019 16:41

7 věcí, které nevíte o Jeremym Clarksonovi: V čem udělala hvězda Top Gearu řidičák?

Co má Jeremy Clarkson společného se slavným medvídkem Paddingtonem?

Nemáte na dovolenou? Nevadí! Už v úterý ve 20.15 vás topgearovský speciál vyveze Napříč Evropou. Clarkson s Hammondem se v něm vydají jižně od Britských ostrovů, do kraje barbarských žabožroutů, špagetožroutů a mezi lidi, kteří vodku používají k něčemu jinému než odmašťování motorů. Ještě než se však probojují do rodiště Velké ceny, začtěte se do pár zajímavostí o nejkontroverznějším z topgearovských moderátorů.

07) Miluje Genesis

Pro ty z vás, kteří si ještě pamatujete sedmdesátkovou rockovou kapelu Genesis, máme dobrou zprávu – patří mezi vás i Jeremy Clarkson! Jeho nejoblíbenější je (nepřekvapivě) zejména éra Petera Gabriela. Kapela se dokonce k jeho náklonnosti sama vyjádřila veřejnou děkovačkou.

06) Má nečekanou souvislost s medvídkem Paddingtonem

Když se řekne "Jeremy Clarkson", asi málokdo si vybaví populárního medvídka Paddingtona. Přesto spolu oba nečekaně souvisejí. Ačkoliv je tvůrcem Paddingtona jistý Michael Bond, Jeremyho rodiče v 70. letech vlastnili designovou dílnu – a byli to právě oni, kdo kreativně vyřešil problém s medvědem, který padal z regálů hračkáren: dali mu boty. Ikonický redesign se stal extrémně populárním a Jeremyho rodiče na něm vydělali majlant. Z nového bohatství pak synovi zaplatili i soukromé školy, z nichž Jeremyho samozřejmě vylili, protože do nich chodil vylitý.

05) Byl dětský herec

Dávno před tím, než začal řídit auta před kamerou, byl Jeremy Clarkson novinář. Ale ještě před tím byl dětský herec – zahrál si totiž chlapce Atkinsona v adaptaci románu Anthonyho Buckeridge jménem Childern's Hour. Dlouho se tu však neohřál, jeho hlasivky totiž začaly žít dospěláckým životem a na mutujícího Jeremyho Clarksona ještě svět ani BBC nebyly připraveni!

04) Praštil Pierse Morgana

Populární a kontroverzní (což se ostatně dá říct i o Jeremym) britský moderátor a boháč Piers Morgan se v roce 2004 potkal s Clarksonovou pěstí. Stalo se tak na předávání cen britským novinářům poté, co se oba nejprve pohádali. V zápalu okamžiku vzduchem prolétla i pěst, která Morganovi natrhla obočí – a krátce nato Clarksona zajistila bezpečnost. Abychom to přiblížili českým divákům, je to něco, jako kdyby se na předávání Českých lvů poprali Marek Vašut a Martin Veselovský. Snad vám to nějak pomohlo...

03) Řidičák udělal v Bentley

Každý ví, že se Jeremy mnohdy pasuje do role "muže z lidu" – v reálu se však nenarodil zrovna do dělnické rodiny. Když v roce 1977 udělal řidičák, nečinil tak zrovna v Reliant Robinovi, namísto toho usedl za volant luxusního bouráku Bentley typu R, který patřil jeho dědečkovi.

02) Spousta lidí ho chce za premiéra

Clarksonova popularita byla v éře Top Gearu na vrcholu, což s sebou neslo i nečekaně překvapivé návrhy. V roce 2008 třeba petice požadující jeho zvolení za britského premiéra získala desítky tisíc hlasů. Jeremy sám se ovšem nechal slyšet, že do politiky se nehrne, jak sám napsal ve vyjádření, "byl by mizerný premiér, protože často popírá sám sebe". Možná, že právě proto by byl minimálně tak skvělý premiér, jako všichni ostatní!

01) Přitahuje a vytváří kontroverze

Sepsat všechny Jeremyho kontroverze, které realizoval jen v éře Top Gearu, by vydalo na samostatný článek. Řadu z nich nicméně vyvolal schválně, byl tak trochu trollem ještě před tím, než to (bohužel) začala být vcelku běžná věc. Když například v polárním speciálu za volantem auta popíjel, argumentuje, že je v mezinárodních vodách (a že tu nemá koho srazit), dočkal se kritiky nejen od BBC a řady dalších organizací, ale rovnou i od Greenpeace!

Top Gear speciál: Napříč Evropou pokračuje na Prima COOL v úterý ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný