24. února 2019 17:00

20 nejlepších filmů roku 2018: Od Avengers 3 k Deadpoolovi 2

Pojďte si těsně před Oscary zavzpomínat na to nej z loňské filmové nadílky.

Už dnes v noci se v Los Angeles budou předávat Oscary. V boji o nejprestižnější filmové ocenění na světě se utká devět filmů, které se loni nejvíc povedly podle Filmové akademie. My na Prima COOL jsme ale (z velké části) docenili úplně jiné loňské pecky a věříme, že si o nich před velkým ceremoniálem rádi něco přečtete.

20) Solo: Star Wars Story

Česká premiéra byla: 24. května 2018

Finančně to byl brutální propadák, jinak se ale Solo překvapivě povedl. Jasně, pokud jste navždy zaseknutí u božího Harrisona Forda, nemá Alden Ehrenreich sebemenší šanci. Stačí si však na chvíli odmyslet, že existují původní Star Wars, a najednou před sebou máte svižný sci-fi western, ve kterém náramně šlape zejména akce. Na film, jenž si před premiérou vysloužil automatickou nenávist, je zkrátka Solo dost fajn. Takže se případně zbavte předsudků a možná vás překvapí, že Ron Howard natočil jakousi celovečerní poctu geniálnímu seriálu Firefly.

19) Já, Tonya

Česká premiéra byla: 1. března 2018

Margot Robbie mohla být hezkou tvářičkou ze spousty velkých filmů. Hvězda Vlka z Wall Street a Sebevražedného oddílu se ale rozhodla, že jí to nestačí, a zahrála si vidláckou krasobruslařku, která se zaplete do bizarního zločinu. Ano, Já, Tonya vychází ze skutečných událostí. Místo standardního životopisu se však servíruje málem coenovská gangsterka, kterou byste si měli hrozně užít.

18) Ztratili jsme Stalina

Česká premiéra byla: 5. dubna 2018

Na nový film Armanda Iannucciho (režisér výborných Politických kruhů) přišlo v České republice jen 15 tisíc diváků, což je ohromná škoda. Ztratili jsme Stalina je totiž brilantní satirická komedie, v níž se dozvíte, co se zhruba mohlo dít po smrti sovětského vůdce. Že ty události v jádru byly dost děsivé? Pravda. Iannucci je ale dokázal proměnit v náramně mrazivou zábavu, která tahá z rukávu jeden smrtící trumf za druhým.

17) Deadpool 2

Česká premiéra byla: 17. května 2018

Je lepší Deadpool nebo Deadpool 2? Zapeklitá otázka, která zřejmě nemá jednoznačné řešení. Oba filmy s Wadem Wilsonem jsou totiž zhruba stejně dobré, i když má každý jiné přednosti. Zatímco jednička působí jako neskutečně svěží žánrová (skoro)parodie, dvojka se proměnila spíš v akční komedii, jelikož servíruje lepší souboje a epičtější honičky. Buďme rádi, že nás nepotkal (mnohdy nevyhnutelný) kvalitativní propad. O druhém Deadpoolovi sice bylo slyšet méně než o prvním, ve finále si ale zaslouží velký palec nahoru.

16) Upgrade

Česká premiéra byla: 30. srpna 2018

Že se v poslední době netočí žádné originální sci-fi? Ale točí! Stačí hledat a najít třeba Upgrade, drsnou komorní řežbu o automechanikovi, který se snaží pomstít svoji zavražděnou manželku. Co je na tomhle filmu tak unikátní a povedené? V první řadě vyniká zápletka, jelikož je hlavní hrdina ochrnutý a jeho tělo (do velké míry) ovládá speciálně implantovaný čip. Ve druhé řadě se pak budete radovat z hutné atmosféry, řízné akce a luxusních zvratů, což z Upgradeu dělá takový malý žánrový klenot.

15) Úžasňákovi 2

Česká premiéra byla: 2. srpna 2018

Dvojka Úžasňákových je samozřejmě o něco horší než geniální jednička, naštěstí ale ne o moc. Superhrdinské rodinky se znovu ujal Brad Bird, jenž si mezitím pocvičil akci v Mission: Impossible 4, a výsledkem jsou kreslené akční hody, v nichž však zbylo místo i na humor a pár těch dojemných momentů. Škoda, že má film až příliš předvídatelný příběh. Jelikož tu však mluvíme o animáku, který holt musí myslet i na menší diváky, dá se tenhle nedostatek jakž takž odpustit. Hlavně že to jinak šlape jako kdysi!

14) Tiché místo

Česká premiéra byla: 3. května 2018

Johna Krasinskiho možná znáte jako Jima z amerického seriálu Kancl. Tenhle sympaťák se loni proměnil v Jacka Ryana, zároveň však stihl i režisérský debut, s nímž slavil veliký úspěch. Jeho Tiché místo vypráví o rodině, která musí žít v absolutní tichosti, jinak ji sežerou děsiví mimozemšťané. Už to je samo o sobě solidní depka, ústřední manželský pár (který si zahráli Krasinski a jeho reálná manželka Emily Blunt) k tomu ale čeká další dítě, jehož porod nemůže být moc poklidná záležitost. Že to zní jako pořádný hororový napínák? Přesně tak, a díky bohu jsme se ho i dočkali!

13) Velká hra

Česká premiéra byla: 4. ledna 2018

Jeden z nejlepších filmů roku 2018 jsme dostali už pár dní po Silvestru. Velká hra je režijním debutem Aarona Sorkina, scenáristy Moneyballu nebo Social Networku, a jedná se o vypiplané dialogové drama, jemuž kraluje Jessica Chastain. Příběh sedmnáctileté Molly Bloom, která pořádala lukrativní pokerové turnaje, chytne a nepustí. A jako by to nestačilo, občas v něm rozdává moudra i legendární Kevin Costner.

12) Tři billboardy kousek za Ebbingem

Česká premiéra byla: 18. ledna 2018

Jeden z nejžhavějších kandidátů na loňského Oscara bohužel prohrál, na kvalitách mu to však pranic neubírá. Tři billboardy jsou černohumornou (a často dost depresivní) podívanou, která se točí kolem krutého zločinu a matky, která vehementně žádá jeho vyřešení. Jak možná víte, Franches McDormand a Sam Rockwell si za tenhle film došli pro zlaté plešouny. A vůbec nepochybujte o tom, že svoje kolegy trumfli zaslouženě.

11) Coco

Česká premiéra byla: 18. ledna 2018

S animáky je to v posledních letech všelijaké, Coco ale bezesporu patří mezi ty nejpovedenější. Když se mladý Miguel vydává do mexické říše mrtvých, zprvu to nevypadá jako extra výjimečný zážitek. S přibývajícím časem je však nová pixarovka čím tím lepší, a ve finále budete nejspíš hledat kapesník. Kéž by se tak zábavných i dojemných animáků točilo co nejvíc!

10) Zlý časy v El Royale

Česká premiéra byla: 11. října 2018

Jak by vypadala tarantinovka z hotelu, v němž se sejde kupa lidí s tajuplnou minulostí a nejasnými záměry? Zhruba jako Zlý časy v El Royale! Druhý film Drewa Goddarda (hororová parodie Chata v horách) je v jádru malou konverzačkou, která v kinech bohužel propadla. Je to ale veliká škoda, jelikož se komorní drama rychle promění v napínavý a nevyzpytatelný thriller, u něhož budete valit bulvy na každý vymazlený zvrat.

09) První člověk

Česká premiéra byla: 11. října 2018

Oscarový režisér Damien Chazelle má za sebou dvě hudební pecky (Whiplash a La La Land), takže leckoho překvapilo, že se ujal filmu o přistání na Měsíci. Jeho klaustrofobická vize slavné mise ale šlape na jedničku a hlavně akční pasáže vám jasně vysvětlí, že výlety do vesmíru nejsou žádná dobrodružná legrace. Pokud tedy máte velký sen stát se astronautem... nejspíš byste měli tenhle "interstellarový" nářez ignorovat, jelikož vás zbaví nejedné vesmírné iluze!

08) Ready Player One: Hra začíná

Česká premiéra byla: 29. března 2018

Kdekdo by vám řekl, že je knižní modla Ready Player One prakticky nezfilmovatelná. Steven Spielberg se ale rozhodl dokázat, že to není pravda, a nekompromisně uspěl. Adaptace slavného románu sice není tak nabitá camey, aby čtenáře předlohy uspokojila na sto procent. Jakmile se však řádí ve virtuální realitě Oasis, kde budoucí lidstvo tráví prakticky všechen svůj čas, je to velkolepá a zábavná podívaná, která předloze rozhodně nedělá ostudu.

07) Tísňové volání

Česká premiéra byla: 12. července 2018

Ty nejlepší filmy nemusí nutně mít obří rozpočty a dokonalé triky. Občas stačí jeden operátor záchranné linky ve dvou místnostech a je z toho napínák, jenž strká do kapsy spoustu mnohem dražších filmů. Dánský komorní thriller Tísňové volání jste v kinech možná ani nezaznamenali. Je to však veliká škoda, jelikož Gustav Möller zinscenoval parádní telefonický experiment, na který jen tak nezapomenete.

06) Spider-Man: Paralelní světy

Česká premiéra byla: 13. prosince 2018

V trailerech vypadal kreslený Spider-Man docela divně, celovečerní výsledek je ale famózní! První pavoučí biják, jehož hlavním hrdinou je Peterův nástupce Miles Morales, svedl dohromady hned několik málo známých superhrdinů. Týmovka se Spider-Manem Noir nebo Spider-Hamem by tak měla být jen blbinou pro fandy, ve skutečnosti se však jedná o kreslenou lahůdku, která je neskutečně zábavná, dynamická a dojemná. A dost možná (zaslouženě) vyhraje Oscara!

05) Zrodila se hvězda

Česká premiéra byla: 4. října 2018

Debutující režisér Bradley Cooper chystá třetí remake hudební klasiky Zrodila se hvězda, do kterého obsadil sebe a výstřední Lady Gaga? Na papíře znělo tohle romantické drama dost pochybně, v kinech ale běžel excelentní hudební epos, jehož soundtrack jde poslouchat pořád dokola. Scénář, režie, herecké výkony, originální písně... Zrodila se hvězda je trefou v každém ohledu a dokáže člověka zničit takovým způsobem, že by z toho klidně mohlo být pár Oscarů.

04) Creed II

Česká premiéra byla: 22. listopadu 2018

Je dvojka Creeda lepší než jednička, nebo ne? Od různých lidí byste asi dostali různé odpovědi, tady však budeme pracovat s názorem, že se dvojka povedla víc. Kdo ví, jak by Adonisovo střetnutí s mladým Dragem natočil Ryan Coogler, jenž utekl k Black Pantherovi. Steven Caple Jr. se nicméně ukázal být skvělou režijní náhradou, jelikož z návratu Dragových vyždímal absolutní boxerskou pecku, která umí pořádně praštit na solar. Snad se časem dočkáme i trojky!

03) Bohemian Rhapsody

Česká premiéra byla: 1. listopadu 2018

Z Bohemian Rhapsody je v tuhle chvíli nejnavštěvovanější film novodobé české historie, takže asi sami víte, jak moc se tahle hudební biografie povedla. Jasně, kdekdo (oprávněně) nadává na to, že se tu překroutila spousta historických faktů. Hollywood se ale s životopisy nikdy nemazlil a mnohem důležitější je, že výsledný film šlape jako hodinky a ždíme emoce od první do poslední minuty. Jo a ten finální koncert je vážně zážitek jako z jiného světa!

02) Mission: Impossible – Fallout

Česká premiéra byla: 2. srpna 2018

Někdy před třinácti lety jsme se Tomu Cruiseovi smáli, že je magor, co skáče na gauči. Hned na to ale přišla trojka Mission: Impossible, která mu vrátila status nekompromisní blockbusterové hvězdy, a sedmý díl špiónské ságy z něj definitivně udělal kaskadérského boha. Mission: Impossible – Fallout je nezastavitelná žánrová lahůdka, která servíruje jednu památnou akční scénu za druhou. V popředí přitom jasně stojí Cruise, jenž znovu a znovu riskuje život kvůli unikátním záběrům, za což si zaslouží nehynoucí fandovský respekt. Takhle se dělá AKČNÍ FILM!

01) Avengers: Infinity War

Česká premiéra byla: 26. dubna 2018

Na první místě však může být jen jeden film – a tím jsou třetí Avengers. Doteď nikdo nechápe, jak se tenhle zázrak povedl, ale Marvel jednoduše protnul deset (!!!) filmových sérií a místo nekoukatelného mišmaše z toho vylezl mohutný popcornový zážitek, který je stejně odvážný jako působivý. Uvidíme, jak s tímhle vesmírem zamávají dubnoví Avengers 4. Trojka je nicméně fenomenální komiksovou jízdou, u níž oprávněně padaly čelisti na podlahu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný