20. února 2024 17:10

Downey si zábavně rýpl do Marvelu. Řada fanoušků jeho vtip bohužel nepochopila

Robert Downey Jr. udělal tlustou čáru za Iron Manem.

Přestože si to spousta fanoušků odmítá přiznat, Robert Downey Jr. byl hereckou hvězdou dávno předtím, než se v roce 2008 stal poprvé komiksovým Tony Starkem neboli Iron Manem. Marvelovky ho sice vrátily na výsluní a přinesly novou úroveň slávy, ale také mu dost zkomplikovaly vyhlídky do budoucna.

Jeho kariéra po Avengers: Endgame stagnovala a sám nevěděl, kam ji nasměřovat. Zachránil ho až loňský Oppenheimer od režiséra Christophera Nolana, v němž ztvárnil kontroverzního Lewise Strausse. Role mu vynesla mnoho nominací, včetně té oscarové, a nejnověji i cenu BAFTA, tedy nejprestižnější britské filmové ocenění.

V děkovací řeči se Downey pokusil vtipným způsobem bleskově shrnout svou kariéru a dvěma větami rozezlil některé komiksové fanoušky: „V MCU jsem asi dvanáct let hrál chlápka jménem Tony. Nedávno mi Christopher Nolan navrhl, abych zkusil jiný přístup jako poslední pokus, jak vzkřísit svou klesající důvěryhodnost.“

Šlo by to jistě vnímat jako projev přezíravosti nebo nevděku k Marvel Studios či jeho fanouškům, jenže v případě Downeyho Jr. šlo o typický způsob, jakým shazuje sám sebe, což lze vyčíst z kontextu jeho dalších vyjádření. „Nacházel jsem se ve fázi života a kariéry, kdy jsem potřeboval někoho s vizí, co je pro mě možné, a co jsem sám nebyl schopný vidět,“ poděkoval Christopheru Nolanovi za obsazení do Oppenheimera.

Downey Jr. aktuálním výrokem udělal tlustou čáru za působením ve filmech Marvel Studios a je evidentní, že se chce v kariéře posunout k filmům, na nichž vystavěl svou hereckou reputaci, jako byl třeba oceňovaný výkon v životopisném filmu Chaplin (1993). Nikdy však neshazoval Marvel ani své působení v jeho filmech, na rozdíl třeba od Dakoty Johnson, která se s vidinou blížícího se průšvihu komiksové Madam Web začala tvářit, jako by s filmem vlastně neměla nic společného.

Čtěte také: Robert Downey Jr. o největším propadáku své kariéry. Pomohl mu srovnat si priority

Šance, že se ještě v budoucnu alespoň na chvíli stane Iron Manem, jistě žije, ale aktuálně se ukazuje, že našel způsob, jak se posunout dál. BAFTA kromě něj ocenila Oppenheimera v dalších pěti kategoriích, včetně filmu roku.

Zdroj: Independent, Variety

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný