10. února 2024 06:05

Zloděj vtrhnul do Apple Storu a ukradl skoro 50 iPhonů. Video ukazuje, jak ho zaměstnanci chytře ignorovali

Krádež za bílého dne v otevřeném obchodě působí na videu bizarně. Jenže její okolnosti nakonec dávají smysl.

Do Apple Storu ve městě Emeryville vstoupil v pondělí 5. února 2024 dopoledne během běžného provozu muž. Jeho zájem o vystavené zboží však rychle nabral loupežnou podobu, jak ukázalo video jednoho z přihlížejících návštěvníků, které se rychle stalo virálním na sociálních sítích.

Ukazuje totiž, jak si maskovaný zloděj v obchodě plném lidí cpe iPhony do kapes, aniž by mu kdokoli vzdoroval. V pozadí je dokonce v jeden moment vidět, jak někteří zákazníci v prodejně dál nerušeně testují brýle Vision Pro. Chmaták nakonec pobral skoro 50 telefonů s jablečným logem, prošel u východu kolem policejního auta (!) nasedl do černého vozu Hyundai Elantra a ujel.

Bizarnost celé situace má však vysvětlení. Obsluha v obchodech Apple Store nemá podle interních směrnic se zloději vstupovat do žádného kontaktu, aby se předešlo případnému násilí. Všechny telefony a zařízení vystavené na prodejnách jsou totiž pouze tzv. demo kusy, speciálně upravené, aby se poté, co ztratí přístup k servisní wi-fi síti, natvrdo zablokovaly a nebyly přístupné ani snahám o jakýkoli softwarový reset.

Ukradené telefony tak nenechavci byly v podstatě okamžitě k ničemu a jediným způsobem, jak je mohl alespoň nějak zpeněžit, byl prodej na náhradní díly na černém trhu, protože ani komponenty z kradených jablečných zařízení nejdou snadno instalovat na jinou základní desku bez patřičné autorizace.

Čtěte také: První recenze Apple Vision Pro odhalují, zda jsou nové superbrýle revolucí, anebo úplným nesmyslem

Policie mezitím dopadla tři muže, kteří se na krádeži se škodou vyčíslenou na 49 230 dolarů (zhruba 1,15 milionu korun) měli podílet. V daném Apple Storu šlo už od 19. ledna o čtvrtou podobnou loupež, i když rozsahem nejvýznamnější. Do větších obchodů Apple najímá proti zlodějům bezpečnostní službu. V případě toho v Emeryville o tom už bezpochyby alespoň uvažuje.

Zdroj: CBS News, Daily Mail

Mohlo vám uniknout: Šílený výkon, skvělá výdrž, ale žádné překvapení. Podívejte se na nové MacBooky od Applu

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný