30. března 2016 15:33

Od Mimoňů k Pirátům z Karibiku: 5 miliardových hitů, které nezastavily ani špatné recenze!

Když lidé něco chtějí vidět, tak na to prostě půjdou!

Nová komiksárna Batman vs. Superman se sice líbí řadě fanoušků, na serveru Rotten Tomatoes ale má 29% spokojených recenzí s průměrným ratingem 5/10. Co přesně to znamená? Že se film nelíbil americkým kritikům, což by mohlo krapet přibrzdit jeho cestu k miliardovým tržbám. Jistá stopka to ale rozhodně není. Pětice následujících filmů se také rvala se špatnými kritickými ohlasy a diváky to vůbec netrápilo - do kina přišli i tak a magická miliarda padla!

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Kritické ohlasy: 56% kladných recenzí, průměrný rating 6/10

Tržby: 1,027 miliardy dolarů

Když na nějaký film čekáte 16 let, nezastaví vás před výletem do kina ani zklamané recenze. Přesně to byl případ prvního prequelu Hvězdných válek, na který se vydali všichni fanoušci původní trilogie a na tržbách to bylo zatraceně poznat. Jistě, miliarda padla až díky obnovené premiéře ve 3D v únoru 2012. I tak ale byla Skrytá hrozba uragánem, který vyšlapal cestičku "kritice-vzdorným" značkovým megahitům.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Kritické ohlasy: 32% kladných recenzí, průměrný rating 5/10

Tržby: 1,045 miliardy dolarů

Už druzí a třetí Piráti z Karibiku se dočkali celkem zkroušeného přijetí, až čtyřka ale byla vyloženě drtivou výhrou marketingu nad ohlasy. Celé čtyři roky po závěru trilogie se Jack Sparrow vrátil v novém dobrodružství (poprvé jako sólový hlavní hrdina) a jeho věrní zastánci neváhali a nahrnuli se do kin. Zopakuje stejné kouzlo i pětka, kterou uvidíme 25. května 2017? Můžete třikrát hádat...

Transformers 3 (2011)

Kritické ohlasy: 35% kladných recenzí, průměrný rating 4,9/10

Tržby: 1,123 miliardy dolarů

Michael Bay, režisér Mizerů nebo Skály, ohromil prvními Transformery celý svět. Další díly už tolik pochval nesesbíraly, to jim ale nezabránilo v tom, aby trhaly kasovní rekordy. Dvojka na miliardu ještě nedosáhla, trojce ale neutekla. Čím víc tedy kritici na Transformery nadávali, tím víc se jim dařilo!

Transformers: Zánik (2014)

Kritické ohlasy: 18% kladných recenzí, průměrný rating 3,9/10

Tržby: 1,104 miliardy dolarů

Přesně tak, Transformeři zvládli to samé co Piráti z Karibiku. Po úvodní trilogii se rozjeli v plnokrevnou sérii a čtvrtý díl neomylně zacílil na miliardu. To všechno bez ohledu na kritiky, kteří tahle blockbusterová pokračování pohřbívali čím dál tím hlouběji. Není proto divu, že nás čeká pětka, šestka, sedmička... a tak dále.

Mimoni (2015)

Kritické ohlasy: 55% kladných recenzí, průměrný rating 5,8/10

Tržby: 1,159 miliardy dolarů

Oba díly Já, padouch kritici pochválili, takže mimoňskou sólovku určitě nesestřelili automaticky. Ať už ale na žlutý spin-off nadávalo právem nebo ne, fanoušci brýlatých pidižvíků se hnali do kin v davech a vystřelili film k monumentálním tržbám. Bude dvojka? Studio ji ještě nepotvrdilo, ale určitě se o ní přemýšlí. Vždyť jsou Mimoni jedenáctým nejvýdělečnějším filmem všech dob!

Někdy zkrátka na hlase recenzentů nezáleží a oblíbení hrdinové jsou pro diváky víc než všechno ostatní. Šli jste na zmíněné filmy? A líbily se vám, nebo utracených peněz litujete? Určitě se vyzpovídejte v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný