4 nejděsivější horory, které se natočily ruční kamerou
Povedená ruční práce!
Ve čtvrtek večer na Prima COOL dorazí Monstrum! Kultovní biják z roku 2008, který lze popsat jako křížence mezi Blair Witch s Godzillou, ukáže návštěvu obří bestie v New Yorku z perspektivy obyčejného človíčka. A právě díky natočení ruční kamerou jde o zážitek, který stále šlape jako hodinky! Tento jedinečný úhel pohledu u tzv. „found footage“ nebo „blairwitchovin“ natočený ručkou nefunguje vždy – když se však talent sejde, výsledek umí být geniální. Tak jako ve čtveru těchhle příkladů.
04) Karanténa
První found footage filmy poháněla aura autentičnosti (oproti druhé vlně níže), a totéž platí i pro Karanténu vycházející ze španělské série REC – domnělá páska nalezená týmem novinářů a hasičů prozkoumávajících tajemný věžák napadený zombie infekcí, je však přece jenom děsivá i přes absurdní premisu.
V první řadě: démonické zombies. Co na nich nemilovat? Karanténa by fungovala solidně, i kdyby ji na kameru velkou jako kamion točil Kubrick.
Karanténa Zdroj: Screen Gems
03) Trollhunter
Velkou výhodou found footage filmů je skutečnost, že jsou velmi levné – to je zároveň i jejich velkým problémem, protože pak si svůj "celovečerák" může natočit každé nemehlo, ale to nechme stranou. Norský Trollhunter totiž ukazuje, že při zajímavém pojetí může být found footage dokonalým řešením hororového žánru pro relativně méně movité národní kinematografie.
Jako extrémně nadsazená adaptace severské mytologie pro moderní médium Trollhunter "odkrývá konspiraci" utajující existenci potvor velkých jako panelák – a činí tak dílem děsivě, dílem zábavně! Výsledkem je sympatická konina, která je sice extrémně absurdní, ale zároveň vás díky své formě dovede přímo ukovat do křesla!
Trollhunter
02) Monstrum
Finanční stránka found footage rovněž znamená, že většinou na jejich natáčení nejdou částky, které by nabídly opulentnější pokoukání. Snad jedinou výjimkou z pravidla je Monstrum, které produkoval J. J. Abrams, a film si tak mohl užít relativně vysokého třicetimilionového rozpočtu – v porovnání s normálními bijáky jde pořád o plivnutí.
I taková suma však mohla zaručit, že návštěva godzilloidní bestie v New Yorku bude působit ohromitánským dojmem, který popravdě intenzitou překoná obě americké verze skutečné Godzilly. Jenom škoda, že hrdinové found footage působí často tak nesympatických dojmem někoho, kdo se vydá vstříc hrozbě s puštěnou kamerou. Ale bez toho bychom pak holt neměli film...
Monstrum Zdroj: Paramount Pictures
01) Záhada Blair Witch
Hlavní medaili za snahu proto musí získat prototyp found footage filmu, nesmrtelný a legendární Blair Witch. Vlastně, když si film pustíte i dnes, stále tam najdete vše nejlepší, pokud se oprostíte od znalosti látky a závěrečného DĚSIVÉHO zvratu.
Éra poznávání se ostatně už opakovat nemůže, Blair Witch v době vydání kolem sebe jako první moderní hoax šířil auru údajné autenticity, na což dnes nenaletí ani obecní ťulpas. Co jiného ale lépe ukazuje, že found footage filmy jsou pravý žánr 21. století, než skutečnost, že jejich prototyp jde nejlépe popsat adjektivy jako "virální", "fake" a "amatérský"? Přesto, či spíše právě proto, je však milujeme.
Záhada Blair Witch
Monstrum začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00.