30. prosince 2015 14:49

Od Avengers ke Star Wars: COOL vybírá 25 nejlepších filmů roku!

Internet se plní rekapitulacemi filmového roku 2015. Tady je ta naše!

Filmový rok je za námi a je čas na pořádné bilancování. Už z principu to znamená spoustu nadávání, že ten či onen film stál za houby a do žádného žebříčku nepatří (internet je holt zlé místo), hateři si ale jako tradičně můžou trhnout ploutví. Tady prostě máte cooláckou topku, v níž snad objevíte pár super filmů, a basta!

(Zásadní poznámka: výběr je sestaven z filmů, které šly v roce 2015 do českých kin)

25) Nenasytná Tiffany

Malé zjevení o pobudovi (Leoš Noha z Okresního přeboru), který najde krvelačnou zlatou žílu a dělá všechno pro to, aby z ní vyždímal maximum.

Nenasytná Tiffany je český horor, který zvládá vyděsit i pobavit, především ale trefně popisuje sociální realitu Prahy a jejího okolí. Kéž by u nás podobných filmů vznikalo víc!

24) Room

Klaustrofobický příběh matky a jejího pětiletého syna, kteří musí žít v jediném pokoji.

Zajímá vás proč? Všechny odpovědi najdete v povedeném irsko-kanadském dramatu, které právem sbírá nominace na spoustu filmových cen.

23) Kobry a užovky

České psychologické drama o dvou bratrech, kteří žijí stylem "z bláta do louže".

Kobry a užovky mají parametry skvělého evropského filmu, v podstatě tedy potvrzují, že je Jan Prušinovský jedním z nejlepších domácích tvůrců. A že zvládne libovolný žánr.

22) V hlavě

Animák z hlavy malé holčičky, kterým studio Pixar dokazuje, že ještě neztratilo svůj čich na výjimečné zápletky.

Pokud vás tudíž trápí zástupy otřepaných kreslených pokračování, V hlavě je zárukou náramně vtipného a dojemného oddechu!

21) Everest

Realistické a patřičně depresivní drama, které vás přesvědčí o tom, že vylézt na nejvyšší horu světa vůbec není legrace.

Everest je tak vítanou změnou oproti tradičním horolezeckým filmům, v nichž se hrdinové mohou spoléhat na tradiční hollywoodské štěstíčko.

20) Píseň moře

Překrásný animák o poslední tulení víle, která žije v odlehlém irském majáku.

Píseň moře je doslova mýtickou podívanou, která si zachovává osobité pojetí a upozorňuje na to, že evropské animáky mohou s klidem konkurovat těm zámořským. Jen si potřebují najít věrné publikum.

19) Creed

Spin-off Rockyho, ve kterém stárnoucí boxerská legenda trénuje syna Apolla Creeda.

Sylvester Stallone se ještě jednou vrátil do svojí slavné role a udělal dobře, protože úspěšně předává štafetu stejně dravé a odhodlané nové generaci.

18) Sicario: Nájemný vrah

Atmosférický krimithriller, ve kterém se Emily Blunt zaplétá do drogové války s mexickými kartely.

Kdo od Sicaria čekal akční nářez, ten byl asi zklamaný, všichni ostatní ale dostali vynikající drsnou podívanou, která boduje hlavně ledovým pohledem Benicia del Tora.

17) Fakjů pane učiteli 2

Zeki a jeho třída vyrážejí na školní výlet do Thajska, kde samozřejmě vyrobí spoustu nových problémů.

Napoprvé bylo Fakjů pane učiteli vítaným zjevením, napodruhé už to je komediální jistota, se kterou Němci právem dobývají svět. Parádní pokračování!

16) Ztraceni v Mnichově

Nevyzpytatelný žánrový mix Petra Zelenky a jeden z nejoriginálnějších filmů roku.

Nikdo doteď spolehlivě nepopsal, jak a proč Ztraceni v Mnichově vlastně fungují, ale všichni se shodují na tom, že patří mezi nejlepší české filmy posledních let.

15) Popelka

Hraná verze disneyovské klasiky o dobrosrdečné dívce se skleněnými střevíčky.

Nová Popelka stojí na pomezí staromódní a moderní pohádky, přičemž si odhodlaně bere to nejlepší z obou světů. A je tak zábavná i dojemná, že se u ní rozsvítí nejedna dětská očička.

14) Milenci těch druhých

Co se stane, když se do sebe zakoukají dva sexuální závisláci?

Podle Hollywoodu je to základ na řádně sprostou romantickou komedii, která se chlubí nahláškovanými dialogy a neskutečně sympatickým obsazením. Jason Sudeikis a Alison Brie by měli dostat vlastní seriál!

13) Birdman

Michael "Batman" Keaton jako divadelní herec a režisér, který řeší problémový debut svojí broadwayské hry.

Birdman je scenáristicky plodnou a vizuálně nespoutanou dramedií, u níž lze obdivovat daleko víc než jen herecké výkony. Oscary byly zasloužené.

12) Špión

Nečekaná komediální trefa, v níž se Melissa McCarthy stává trochu nemotorným Jamesem Bondem v sukních.

Špión si úspěšně dělá srandu z žánrových klišé, zároveň ale nabízí povedenou akční zábavu, v níž nepřehlédnete hlavně Jasona Stathama. Skoro by to chtělo dvojku.

11) Marťan

Robinson Crusoe na Marsu aneb Matt Damon se snaží netratit hlavu a vrátit se zpátky na zem.

Marťan je luxusním koktejlem humoru a napětí, který díky výbornému scénáři a sebejisté režii jen tak nezestárne.

10) Mission: Impossible - Národ grázlů

Tajný agent Ethan Hunt popáté, tentokrát v duelu se záporáckou organizací Syndikát.

Návrat série ke kořenům se ohromně vydařil, dostali jsme totiž šedesátkové špionážní retro, kterému nechybí vtip ani fenomenální akce. Už úvod s letadlem nemá obdoby!

9) Jurský svět

Návrat do zrealizovaného dinosauřího snu, který samozřejmě rychle vezme za své.

Jurský svět potvrdil, že Chris Pratt utáhne cokoliv, i bez něj by ale šlo o skvělou rodinnou podívanou, která vrací praještěry do hry v plné síle.

8) Kingsman: Tajná služba

Drzý komiksový odvaz o agentech džentlemanech, který skládá poctu bondovkám a nebojí se u toho brutálně pozabíjet desítky lidí.

Kingsman je našlapanou a krapet zvrhlou zábavou, u níž budete fandit hned dvěma špiónským generacím a bavit se uťápnutým záporákem. Vaše babička to ale vidět nepotřebuje!

7) Slídil

Plíživá sonda do zkaženosti dnešního zpravodajství, jíž kraluje fenomenální Jake Gyllenhaal.

Člověk by měl titulního Slídila vlastně nenávidět, chytří sociopati ale vždycky táhnou, takže mu prakticky nejde nefandit. Debut, co jde až na kost!

6) Avengers: Age of Ultron

Nejmocnější hrdinové světa vs. umělá inteligence s internetově jednoduchým přemýšlením.

Dvojka Avengers není klasickým blockbusterem, nýbrž vyhroceným osobním dramatem, v němž se postavy vyrovnávají s nepříjemnou minulostí a hledají cestu kupředu. Jen u toho holt musí zmlátit armádu robotů a uhýbat obřím explozím, takže je to dvojnásobná radost!

5) Steve Jobs

Applácká legenda ve spárech Aarona Sorkina.

To znamená v extrémně ukecaném divadelním dramatu, které je strhující, originální a zvládá prodat silné ústřední téma. Od těch výborných herců se nedají odtrhnout oči!

4) Most špiónů

Drama ze studené války, ve kterém právník s tváří Toma Hankse žongluje s Amerikou, Ruskem a Německem.

Most špiónů Stevena Spielberga je ohromně napínavý i zábavný a utíká jako voda, takže mu prakticky není co vytknout. Režisérský comeback, jak se sluší a patří!

3) Star Wars: Síla se probouzí

Ohlédnutí za odkazem původních Star Wars filmů a zároveň plnokrevné vykročení vstříc nové trilogii.

Sedmé Star Wars jsou těžkotonážním blockbusterem, který nedá vydechnout a nabízí famózní nové postavy a jednu úžasnou atrakci za druhou. Prostě jsme dostali Společenstvo prstenu z předaleké galaxie, berte, nebo nechte být.

2) Whiplash

Komorní příběh o bubeníkovi a teroru, kterým ho zásobuje jeho hudební učitel.

Kdo Whiplashe náhodou viděl, dostal absolutně pohlcují a vyčerpávající drama o tom, že je cesta na vrchol (čehokoliv) zatraceně trnitá. Lepší debut už tu dlouho nebyl!

1) Šílený Max: Zběsilá cesta

Odvážná Furiosa a její kámošky berou dráhu před postapokalyptickým tyranem. Do cesty se jim připlete bývalý policista, kterému nezbývá než přiložit ruku k dílu.

Ano, jasný film roku. Čtvrtý Šílený Max je totální akční masakr, který srší adrenalinem, oslňuje geniálním audiovizuálem a ještě stíhá odvyprávět sice jednoduchý, avšak zatraceně silný příběh. Takových nářezů by se mělo točit daleko víc!

Co se letos nejvíc líbilo vám? Dejte vědět v diskuzi!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný