29. října 2023 06:35
Adam Vala

Chandler z Přátel je po smrti. Herce Matthewa Perryho našli mrtvého ve vířivce

Ve věku 54 let v sobotu zemřel americko-kanadský herec Matthew Perry, který se proslavil rolí Chandlera Binga v komediálním seriálu Přátelé.

Informuje o tom server TMZ, podle něhož se Perry zřejmě utopil. Herec, který byl několikrát nominovaný na cenu Emmy, velkou část života bojoval se závislostí na lécích a alkoholu.

TMZ s odvoláním na policii napsal, že Perry byl nalezen bez známek života v sobotu ve svém domě v oblasti amerického Los Angeles. Záchranáři podle zdrojů serveru vyrazili na místo po oznámení o zástavě srdce a herce našli ve vířivce. Zatím nejsou informace o tom, že by existovalo podezření na cizí zavinění.

Perry si získal srdce diváků po celém světě jako představitel sarkastického a zároveň nejistého Chandlera Binga, kterého v deseti sériích Přátel ztvárnil ve všech více než 230 epizodách. Jak poznamenává agentura AP, seriál z let 1994 až 2004 z něj udělal jednu z nejvýraznějších postav Hollywoodu po boku kolegů z Přátel Jennifer Anistonové, Courteney Coxové, Lisy Kudrowové, Matta LeBlanca a Davida Schwimmera.

Čtěte také: Z poslední fotky Matthewa Perryho mrazí. Herec si užíval ve vířivce, fanoušci tušili problém

Seriál, v originále Friends, se od svého prvního uvedení na obrazovky stal kulturním fenoménem. Skupina mladých Newyorčanů, která se zrodila v hlavách scenáristů Davida Cranea a Marty Kauffman, ovlivňovala účesy, oblékání i způsoby chování mnoha lidí. Třeba sestřih Aniston, představitelky Rachel, kopírovaly ženy a dívky po celém světě.

Vzorem se stalo také to, jak spolu šest kamarádů, zprvu dvacátníků bez závazků – a časem i s nimi – v Přátelích žije, mění se a dospívá. Vývoj byl patrný i na postavě Chandlera, který léta strávil bezstarostnými hrami se spolubydlícím Joeym (LeBlanc) a na konci seriálu je z něj otec dítěte a manžel Moniky (Cox) stěhující se na předměstí New Yorku.

Fanoušky si jeden z nejúspěšnějších televizních projektů vysílaných na přelomu století našel i u dalších generací a dodnes patří k oblíbené nabídce streamovacích platforem.

Perry si zahrál také v seriálu Západní křídlo nebo řadě filmů, z nichž mezi nejznámější patří komedie Jen blázni spěchají, kde jeho partnerkou byla Salma Hayek, či snímek Můj soused zabiják, kde vystupoval po boku Bruce Willise.

Naposledy se před kamerou při natáčení jedné minisérie podle TMZ objevil v roce 2017.

Před necelým rokem vyšly jeho memoáry nazvané Friends, Lovers and the Big, Terrible Thing (Přátelé, milenky a ta velká, příšerná věc), v nichž líčí neustále se opakující léčbu závislostí. Od svých 26 let žil střídavě ve střediscích pro léčbu závislostí a mimo ně, čtrnáctkrát byl na odvykacím programu, pětašedesátkrát absolvoval detoxikační program a více než 6 000krát se zúčastnil sezení Anonymních alkoholiků.

Zdroj: ČTK, TMZ

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný