11. dubna 2024 15:25

Jedna z nejlepších herních adaptací a výborná sci-fi pro všechny? První recenze Falloutu hlásí spokojenost

Fallout se nestane seriálovou senzací roku, mezi herními adaptacemi však dle kritiků patří na špičku.

Milovníci postapokalyptické herní série Fallout si mohou oddychnout, protože nový osmidílný seriál z produkce Amazonu jí podle zámořských recenzí rozhodně nedělá ostudu a přesně trefuje její satirický styl, který s absurdně pozitivním humorem nahlíží na situace, které jsou daleko za hranou normálnosti. Zároveň nabízí mnoho libůstek pro fanoušky, aniž by se uzavíral nováčkům.

„Fallout je prozářená a zábavná apokalypsa plná temných proslovů a výbuchů ultranásilí. Patří k nejlepším adaptacím videoher, jaké kdy vznikly,“ píše prestižní herní magazín IGN (9/10). Slova potvrzuje skvělý průměr 93 % pozitivních recenzí na Rotten Tomatoes, podle Metacritic novinka v době psaní textu dosáhla na skóre 72/100. Laťka první sezóny The Last of Us (84/100) tak zůstala nepokořena.

Základem úspěchu seriálu je silný příběh z pera zkušených scenáristů Jonathana Nolana a Lisy Joy, kteří měli pod palcem seriálový Westworld. „Chytře se vyhýbají konkrétním příběhovým liniím nebo vedlejším úkolům z her, ale raději vymýšlí nový příběh, který šikovně zasazují do známého prostředí a souvislostí,“ popisuje Entertainment.ie. „Jak se dá od videoherní adaptace očekávat, film je plný easter eggů, ale navržených tak, aby zapadaly do světa i života postav... nevyčnívají a nejde o rušivý element,“ pochvaluje si Polygon.

Čtěte také: Robert Downey Jr. otočil a překvapil všechny čerstvými slovy o návratu do role Iron Mana

Každý z ústřední herecké sestavy si vysloužil pochvalu. Ať už okatá Ella Purnell jako Lucy, naivní obyvatelka Vaultu ocitající se poprvé na povrchu, kde zákon a morálku vystřídalo brutální právo silnějšího, nejistý Maximus (Aaron Moten) následující technologickou sektu Bratrstvo oceli či osamělého radiací znetvořeného pistolníka Ghoula, kterému dodal dokonale zaprášené charisma Walton Goggins.

Jedna z kritičtějších recenzí od The Hollywood Reporter si všímá, že se seriál nevyhýbá různým odbočkám od hlavní vyprávěcí linie, což sice tvoří jeho styl, ale zároveň se rozpadá do postupně čím dál únavnější epizodnosti: „Nedostatek naléhavosti znamená, že osm hodin strávených před obrazovkou opravdu pocítíte, protože všechno zkrátka trvá strašně dlouho.“ Ještě přísnější The Playlist pak konstatuje, že seriál servíruje spoustu stylu, ale nedokáže být ničím víc než jen křiklavou karikaturou.

„Můžete si být jistí, že nic podobného jako Fallout teď na obrazovkách nenajdete. A myslíme to v tom nejlepším slova smyslu,“ ujišťuje Collider. BBC svou recenzi shrnuje slovy: „Fallout je totálně radikální a naprostá pecka.“

Všech osm dílů Falloutu je od 11. dubna k dispozici online s českými titulky i dabingem.

Zdroj: Rotten Tomatoes, Metacritic

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný