15. srpna 2018 13:08

Před 20 lety byl nejlepší herní rok všech dob! Tady je deset pecek, které tehdy vyšly

Takovou herní úrodu už zřejmě nikdy nezažijeme.

1. Half-Life

Dost možná nejlepší hra všech dob, vzhledem k tomu, o kolik dokázala posunout hranicí a nakolik po dlouhá léta inspiruje ostatní. Krvavé a tajemstvím zahalené dobrodružství dr. Freemana už se asi nikdy nedočká pokračování, ale kdo ví...

2. Baldur’s Gate

Pro změnu zřejmě nejoslavovanější titul všech hardcore RPG hráčů, který se i díky remasterované verzi hraje stejně dobře jako před dvaceti lety. Bioware v ní totiž namíchalo opravdu výživný koktejl – desítky hodin skvěle vygradovaného fantasy příběhu, spoustu zajímavě vyprofilovaných postav, brilantně napsané dialogy a komplexní systém sobojů i vývoje hrdinů.

3. Metal Gear Solid

Hideo Kojimu katapultovala série MGS do pozice videoherního boha a kdo si pustil v roce 1998 první díl, zažil podobný šok jako v případě Half-Life. Ujetý špionážní příběh plný zvratů a nápadů se snoubil s dokonalou hratelností.

4. Thief: The Dark Project

Rok 1998 v podstatě ustanovil žánr plíživých neboli stealth akcí – a nejdůslednější byl v tomto směru rozhodně první Thief, kde hráč musel opatrně našlapovat, zůstávat ve stínech a hlavně se vypořádat s nepřáteli, jejichž umělá inteligence v mnohém překonává i mnoho současných titulů. To vše v kulisách steampunkového The City. Klenot, k němuž se mnohokrát odkazovali tvůrci Assassins Creed, Splinter Cell nebo Hitman.

5. Starcraft

Legendární strategie, jež má tak dokonale vyladěnou hratelnost, že ji stačilo před rokem trochu přeleštit a pořád dokázala bavit lépe než většina čerstvých titulů. Buďte si jistí, že se bude hrát masivně po celém světě ještě za dalších deset let.

6. Fallout 2

Bez debat nejlepší díl apokalyptické RPG série Fallout – delší, propracovanější a krutější než jednička. Jeho humor a dialogy i díky skutečně nařachanému českému překladu stále radioaktivně září! A nevadí, že i přes hromadu patchů je stále zamořený bugy.

7. Commandos: Behind the Enemy Lines

Těžko říct, jak to bylo jinde ve světě, ale v Česku se stali Commandos skutečným kultem, na který vzpomíná snad každý, kdo pařil na konci minulého tisíciletí. Klikací týmová stealth strategie těžce prověřila hráčovu trpělivost a taky přesnost jeho myši.

8. Unreal

Technicky naprosto úchvatná střílečka, které udivovala svou grafikou, zvukem i rafinovaně navrženými levely. Tedy jen do konce roku, kdy ji rozmetal Half-Life. Přesto jí patří nezanedbatelné místo v herní historii.

9. Gran Turismo

Vlajková závodní série konzole PlayStation taky poprvé vyjela na okruh v magickém roce 1998. Tehdy to bylo se 140 auty a 11 tratěmi. A hned napoprvé to byl prodejní megahit.

10. The Settlers 3

Do třetice všeho nejlepšího – to se dá říct o nejoceňovanějším díle strategické série od neměckých Blue Byte. Konec devadesátých let byl zlatým věkem strategií, což dokazuje i tento kousek, který mnozí staví po boku Age Of Empires II vydaných o rok později.

Těsně pod čarou: The Legend of Zelda: Ocarina of Time Caesar 3 Oddworld: Abe´s Exodus Populous: The Beginning Tekken 3 Resident Evil 2

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný