9. července 2023 06:00

Skončil festival ve Varech. Které filmy si odnesly nejdůležitější ceny?

Letošní Vary jsou za námi. Které celovečerní filmy na nich zabodovaly?

Velkou cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dostal bulharsko-německý film Blažiny lekce režiséra Stephana Komandareva. Za sociální drama zaměřené na zranitelnou generaci seniorů převzal režisér Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Velká cena hlavní soutěže je spojena s odměnou 25.000 dolarů (asi 600.000 korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Snímek získal i cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15.000 dolarů (asi 360.000 korun) dostal německo-íránský snímek Prázdné sítě. Celovečerní debut Behrúze Karamízadího je realistickým dramatem ze současného Íránu, který líčí boj za právo na lásku.

Herečky Daniela Kolářová a Robin Wrightová navíc z rukou Jiřího Bartošky převzaly Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Kolářová, která cenu přebírala za dlouhého potlesku publika vestoje, na festivalu uvedla film Kulový blesk z roku 1978. V něm hraje jednu z hlavních rolí po boku Josefa Abrháma. Americká herečka Wrightová osobně uvedla parodicky laděnou pohádkovou fantasy z roku 1987 Princezna Nevěsta, ve které ztvárnila roli princezny.

Hvězdní hosté

V zaplněném Velkém sále hotelu Thermal byli mezi hosty mimo jiné ředitel Národního muzea Michal Lukeš, herečka Eva Holubová, hudebník a ředitel festivalu Soundtrack Michal Dvořák nebo generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Ceremoniál tradičně moderoval Marek Eben. Úvod předávání stejně jako minulý týden zahájení festivalu obstaraly krasobruslařky z oddílu Olympia Praha krasobruslařský oddíl synchronizovaného bruslení.

V hlavní soutěži porota posuzovala 11 snímků. Cenu za režii si odnesl Babak Jalali za režii amerického filmu Fremont. Snímek je příběhem afghánské imigrantky v USA, která se trápí v čínské továrně na koláčky štěstí. Výkon Eli Skorčevové v roli Blagy v oceněném filmu Blažiny lekce jí vynesl Cenu za ženský herecký výkon. Cenu za mužský herecký výkon si odnesl Herbert Nordrum za roli ve švédsko-norsko-francouzském filmu Hypnóza.

Zvláštní uznání dostal německo-libanonský dokument Tanec na okraji sopky režiséra Cyrila Arise ukazující těžkosti filmařů při natáčení v současném Libanonu po výbuchu v přístavu v Bejrútu. Diváckou cenu získal francouzský historický film Ve jménu cti režiséra Vincenta Pereze, který dostal téměř 59.000 hlasů.

Vítěz Proximy

V soutěži Proxima si Velkou cenu odnáší jihokorejský film Početí o neplánovaném těhotenství mladé spisovatelky. Zvláštní cenu poroty soutěže Proxima získal snímek Guras, indicko-nepálská mystická odysea o bolesti ze ztráty a rozdílech v truchlení dětí a dospělých.

Zvláštní uznání poroty si v této soutěži odnáší český katastrofický film Brutální vedro režiséra Alberta Hospodářského. Vedle hlavní soutěže je Proxima druhou festivalovou soutěžní sekcí. Je prostorem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Na rozdíl od své předchůdkyně, soutěže Na východ od Západu, je Proxima otevřená tvorbě celého světa.

Letošní festival uvedl v programu 143 filmů. V hlavní soutěži promítli na festivalu 11 filmů, oproti původnímu počtu o jeden méně, protože na příkaz čínské vlády producenti čínského účastníka soutěže museli svůj snímek stáhnout. V hlavní soutěži byly dva tuzemské filmy - Citlivý člověk debutujícího Tomáše Kleina a snímek Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. Na festivalu se uskutečnilo 445 filmových představení a bylo prodáno 123. 517 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 185 filmů, z toho 116 celovečerních hraných, 28 celovečerních dokumentárních a 41 krátkých filmů.

Příští rok se 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uskuteční od 28. června do 6. července.

Zdroj: ČTK, KVIFF

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný