30. října 2023 00:05

7 nejlepších rolí Iana McKellena: Od Gandalfa k Magnetovi

Ian McKellen rozhodně nehrál jen v Pánovi prstenů a v X-Menech...

V neděli večer na COOL dorazí první díl fantasy trilogie Hobit s podtitulem Neočekávaná cesta. Mladý Bilbo Pytlík se v něm vydá vstříc dobrodružství, z něhož si o dva filmy později odnese víc než jen cenné zážitky. Jedním z jeho nejdůležitějších pomocníků přitom bude čaroděj Gandalf, jehož si (po Pánovi prstenů) znovu zahrál Ian McKellen. Pro toho jde o zřejmě neslavnější roli, určitě to však neznamená, že by nezazářil i jinde...

07) Cogsworth

Jen skutečný Pan Herec je s to si přesvědčivě střihnout tak náročnou roli, jako jsou… hodiny! Právě jako ikonické mluvící hodiny Cogsworth se totiž McKellen představil v adaptaci Krásky a zvířete z roku 2017. A ač jste ho v původním znění možná nepoznali, jen někdo jako McKellen je schopný propůjčit „neživému“ předmětu správnou dávku britské arogance a nafintěnosti.

06) David Copperfield

Bylo by ale trestuhodné vzpomínat jenom na McKellenovy role z posledních hollywoodských fláků, musíme proto zmínit taktéž jeho slavné role v klasických britských dramatech – jako je třeba David Copperfield z roku 1966, ještě černobílý film na motivy stejnojmenného románu Charlese Dickense. Pro McKellena to byly mlíčňácké roky, jeho nezaměnitelnou tvář jste ale mohli poznat již v tomto bijáku.

05) Richard III.

Pokud jsou adaptace Dickense jakýmsi rodinným stříbrem britského filmu, adaptace Shakespeara jsou rovnou rodinným zlatem. Po tolika staletích od éry slavného renesančního autora je ale občas třeba propůjčit jeho dílům určitý update – a nemusí to vypadat zrovna jako v Posledním akčním hrdinovi. McKellenův Richard III. natočený v roce 1995, mu tak dovolil sehrát klasického shakespearovského tragického antihrdinu jako fašistu v alternativní Británii před druhou světovou válkou.

04) James Whale

Psal se rok 1998, když si McKellen zahrál kultovní postavu reálného filmového režiséra Jamese Whalea, který vdechl život filmovému Frankensteinovi. V klasicky natočeném životopisném snímku si McKellen střihl sympatickou roli nihilistického slavného režiséra, který je dávno za zenitem. O to víc je však podzim jeho života zajímavý ke sledování.

03) Král Lear

Jednoho Shakespeara jsme si již dali, ale McKellen předvedl ještě víc strhující výkon v divadelní verzi neméně slavného Krále Leara. V tomto bodu trošku podvádíme, protože je dílo jménem National Theatre: King Lear záznamem divadelního představení – a to také znamená, že tu Ian může přehrávat jako o život. Ale ruku na srdce, tenhle herecký koncert je stejně jediným okamžikem, kdy do britské divadelní scény alespoň distančně zavítáte...

02) Magneto

Nejvíc se však Ian McKellen zapsal do duší svých fanoušků populárními hrdiny dnešních blockbusterů – na stříbrné příčce tak nemohl skončit nikdo menší než záporák/antihrdina Magneto ze série X-Men. Jen někdo s takovými hereckými ostruhami jako McKellen mohl dodat tak mohutnou, nezpochybnitelnou vážnost pánovi s divnou fialovou helmou, který co chvíli znechuceně cekne „Homo sapiens“!

01) Gandalf

Nejkultovnějším setkáním s Ianem McKellenem byl však pro drtivou většinu z nás asi jeho Gandalf. Jak v trilogii Pán prstenů, tak i v trilogii Hobit není jen slavným ztvárněním knižního mága – McKellen se pro většinu diváků stal Gandalfem! Jak praví klasik, vše, co v životě musíme rozhodnout, je, jak naložíme s naším časem – a z filmově-hereckého hlediska s ním Ian McKellen naložil fenomenálně.

Fantasy Hobit: Neočekávaná cesta začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný