9. října 2023 16:55

Koho Darth Vader nenávidí nejvíc? Potvrdilo se, že to není Obi-Wan Kenobi

Darth Vader sice začal svou kariéru jako jednorozměrný děsivý padouch, jak ale mytologie Star Wars rostla, stal se jednou z jejích nejkomplexnějších postav. Přerod z vystrašeného dítěte přes ustrkovaného puberťáka a sebevědomého rytíře až po sociopatického masového vraha je jedním z nejlepších dramatických oblouků celé ságy. V současnosti se historie světa stále rozšiřuje díky novým příběhům, a tak tvůrci stále odhalují další a další zákruty duše jednoho z nejoblíbenějších padouchů nejen filmového plátna.

Cesta Anakina Skywalkera vedla podle Yodových slov k nenávisti, a to je nakonec hlavní charakteristika jeho alter ega Dartha Vadera, jež pro telekinetické rdoušení nejde daleko. Právě nenávist je hlavním bodem zatím posledního, 39. čísla komiksu Star Wars: Darth Vader, v němž se titulní zlosyn utká se zničujícím mechanismem z éry klonových válek, jenž se nikdy nedočkal sériové výroby. Aby se Vaderovi podařilo jej zničit, musí se uchýlit k samému zdroji moci temné strany Síly – nenávisti.

Zničující nenávist

Vader přitom musí najít věc, kterou ve svém životě nenávidí ze všeho nejvíc. Fanoušci Star Wars vědí, že nejvíc ze všeho Vader nenávidí Obi-Wana Kenobiho, s nímž měl dost rozporuplný vztah už během svého výcviku a který má přímou souvislost s Vaderovým „současným“ fyzickým stavem. Právě Obi-Wana ve svých vizích uvidí, tam ale jeho pouť vlastní myslí nekončí. V dalších vizích se také objeví Qui-Gon, jehož rozhodnutí Vaderovu trudnou cestu započalo, ale také on sám, nakonec, jeho nekončící hněv vychází z vědomí, že v životě provedl pár špatných rozhodnutí. Ve výsledku ale jeho mysl najde odpověď a určí bytost, k níž chová největší zášť.

Čtěte také: Seriál Eliška a Damián: Smetana sama sebe nehraje, Urban trochu ano

Tou bytostí je kupodivu císař Palpatine – vládce galaxie, sithský lord a muž, jenž ze statečného rytíře udělal brutálního vraha ovládaného sebepohrdáním. Vztah Vadera a Palpatinea byl navíc vždy dost nezdravý. V kontinuitě nazvané Legends, která už ovšem není kánonem, Palpatine „potrestal“ Vadera za jeho porážku na Mustafaru mechanickým oblekem, který mu způsobuje bolest a udržuje ho ve stavu permanentního fyzického a duševního utrpení. V současném kánonu je Palpatine mnohem benevolentnější, ale i tak je zloduchem, jenž může v podstatě za všechno špatné, co Anakina od jeho devíti let potkávalo.

V každém případě Vader svého mistra nenávidí stále stejně, a tak je jeho odhalení v komiksu logické. Koneckonců už ve filmu Impérium vrací úder plánuje Vader svržení císaře a nastoupení na jeho místo, což je ale více součástí sithské kultury než osobní motivem. Návrat Jediho už nicméně ukazuje Vadera v určitém vnitřním konfliktu, jenž vrcholí zabitím císaře a cestou zpět na světlou stranu Síly. V závěru aktuálního komiksu se Vader vydává na Coruscant, aby čelil císaři, a bude zajímavé sledovat, jak se jejich toxický vztah bude vyvíjet dál.

Zdroje: Bleeding Cool/Screen Rant

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný