12. září 2013 15:00

Živí mrtví od A až po Zombies

Omrkněte historii vývoje nemrtváků ve filmu.

Zombíkům se ve filmu, hrách i literatuře daří tak jako nikdy dřív.

Pohled na nezastavitelný dav chodících mrtvol prostě milujeme – dokonce se pevně uhnízdily i ve světě televize, jak se můžete nově přesvědčit i v 3. řadě kultovního seroše Živí mrtví, který vysíláme každé pondělí po Partičce ve 22.30 na Prima COOL.

KVÍZ: Co víte o zombies ve filmech a seriálech?

Jak k tomu všemu vlastně došlo? Kdy tahle revoluce nastala a jak vypadali zombies před tím, než se tak mastodontně proslavili? Připravte se na obrázky plné rudé tekutiny...Idea zombie není vůbec nová – vlastně sahá tisíce let zpátky před vynález kinematografie. Mrtvoly pojídající maso jsou k nalezení i v jedné z nejstarších knih, Eposu o Gilgamešovi.

Termín zombie je zde však spjat s voodoo a označuje mrtvolu oživlou magií – namísto šíleného kanibala jde však v původním významu spíše o nemyslícího otroka. Film nemrtváky i zombies přejal relativně rychle, jak je vidět ze snímku White Zombie z roku 1937, kde zombie platil právě za tupého sluhu. Za záporáky se tehdy ještě počítali spíše jeho tvůrci.

Vše navždy proměnil George A. Romero svým filmem Noc oživlých mrtvol z roku 1968, když ze zombies udělal vražednou masu toužící rozšířit své řady. Noví, vraždící zombies ve filmech 70. a 80. let neměli prakticky nijak vysvětlený svůj původ – povětšinou se hrálo na magií oživlé mrtvoly, mnohdy doslova kostlivce, kteří se pohybovali s rychlostí ospalého hlemýždě... Tenhle prvek nebyl tak ujetý, jak se může zdát – dovoloval totiž filmařům ukázat, jak nepředstavitelné oživení nebožtíků je. Tato první generace filmových zombies měla za následek i komediální filmy, jako třeba démonické zombies ze série Evil Dead. Zombies se pomalu přejídali a nadešel čas na další revoluci. Ta v řadách nemrtvých nastala s 21. stoletím. Rychlejší doba si žádala rychlejší potvory, zombies navíc infikovali popkulturu i skrze videohry – pro minimální potřebu umělé inteligence jsou tito záporáci velice oblíbení. První rychlý zombík se ovšem objevil už v Návratu oživlých mrtvol (1985), kde svou roli navíc sehrála i stoupající inteligence nemrtvol, jíž nyní užívá i romanťárna "twilight se zombíkama" jménem Mrtví a neklidní. Pragmatičtější doba si žádala i pragmatičtější vysvětlení původu, došlo tak na příběhy o šířících se virech a dalších bakteriologických eskapádách. Za stěžejní filmy "nové vlny zombies" platí 28 dnů poté a zfilmovaný Resident Evil...A pak to všechno začalo. Zombie hry raketově narostly, zombie filmy vyplodily řadu pokračování, adaptací i originálních látek, jako je třeba snímek Fido, příběh o chlapci a jeho zombie kamarádovi.

Plakát k filmu Fido. Foto: wikia.nocookie.net

Nakonec zombies dorazili i do televize. Vedle menších projektíků, jako třebas britského seriálu, který kombinoval reality show Big Brother se zombie apokalypsou (fakt!), se tak stalo především skrze naše dobré známé Živé mrtvé. Ti vznikli na motivy komiksu autora Roberta Kirkmana sepsaného už v roce 2003.

A, jak už snad víte, jejich nejnovější 3. řadu můžete nakoukávat na COOLu každé pondělí ve 22.30.

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný