18. srpna 2016 10:58

FOTO: Největší letoun světa havaroval! Zradil ho telegrafní sloup. Jak dopadla posádka?

Tenhle otesánek si dává běžná letadla k snídani. Teda když se zrovna neválí po zemi.

Při svém teprve druhém zkušebním letu havaroval největší letecký stroj současnosti Airlander 10. Při střemhlavém přistání narazil do telegrafního sloupu. Trvale poškozen byl kokpit, členové posádky jsou ale v pořádku. Vzdušné plavidlo mířilo z britského Cardingtonu do Bedfordshiru.

Airlander 10 je největší vzdušný stroj světa, který překonává i monumentální ruský stroj Antonov An-225 Mrija. Narozdíl od něho ale nejde čistě o letadlo, ale spíše o moderně navrženou vzducholoď naplněnou nehořlavým héliem.

Airlander je dlouhý 92 metrů, široký 43,5 metru a unese deset tun nákladu. Ve vzduchu přitom vydrží až 21 dní. Původně ho společnost HybridAir vyvíjela pro americké letectvo jako pozorovací stroj, jenže po škrtech v rozpočtech zastavila armáda financování. Nakonec se na jeho dokončení složili lidé pomocí crowdfundingu a vetší sumou přispěl třeba taky Bruce Dickinson - zpěvák metalových Iron Maiden, který je velkým leteckým nadšencem.

Zatím o Airlandera projevilo zájem několik světových armád i civilních společností. Mohla je motivovat třeba i celkem příznivá cena. Stroj vyjde na 25 milionů liber (zhruba 775 miliónů korun), což je jen zlomek toho, co stojí třeba dopravní letecký kolos Airbus A380 s cenovkou devět miliard korun. Ten má ale samozřejmě daleko větší komerční potenciál.

Podepíše se havárie na zájmu o obří vzducholoď?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný