3. března 2024 01:12

Oktagon 54: Kinclův mistrovský obrat i všechny momenty z velkého večera MMA

Ostravský Oktagon 54 vyvrcholil dosud nejtěsnější bitvou Patrika Kincla s parádní tečkou, která tak vylepšila skóre českých a slovenských bojovníků.

Předehra nebyla úplně sportovní. Napětí mezi Angličanem Akonnem Wanlissem a Švédem Sahilem Sirajem se poprvé projevilo už potyčkou během pátečního ranního vážení, ale všechno vyvrcholilo až odpoledne v zákulisí tiskové konference, kdy dva trenéři švédského borce napadli Wanlisse (záznam ZDE). Oba byli doživotně vyloučeni z turnajů Oktagon MMA a sobotní zápas obou byl přeložen na duben v anglickém Birminghamu.

Nafuka narazil

Hned první clash prestižního pyramidového turnaje Tipsport Gamechanger nabídl překvapení. Německý dvacetiletý a dosud neporažený supertalent Hafeni Nafuka v něm byl podle sázejících favoritem, ale zkušenější Srb Predrag Bogdanovič ho úplně vynuloval v poměru 41:11 signifikantních úderů. Nafuka navíc dokončil zápas se silným krvácením z čela a jeho spanilá jízda se zasekla. Bogdanovič přesto vyjádřil respekt. Řekl, že se cítil, jakoby bojoval s mladší verzí sebe sama a že zkušenosti jsou v jistých fázích zápasů nenahraditelné.

Nafuka vs. Bogdanovič (na body)

Španělovo emotivní třetí kolo

Španělská jednička lehké váhy Acoidan Duque zpočátku tahal za kratší konec a přestože byl iniciativní, německý dvojitý šampion Mo Grabinsky využíval silovou převahu a nic s ním neotřáslo. Jenže pak přišlo třetí kolo, do něhož se bývalý dělník z doků položil naplno, trefoval hezké kombinace a Grabinskyho klid byl ten tam. V závěru navíc nasměroval Němec boj zbytečně na zem, kde už nenašel šanci, jak rozhodnout či alespoň výrazně zabodovat.

Grabinsky vs. Duque (na body)

Česká pomsta rychle zhořkla

Polský a v Oktagonu dosud neporažený suverén Mateuzs "Dynamite" Legierski byl dosud katem českých bojovníků a zastavil už i Matouše Kohouta, který dostal v Ostravě možnost na revanš. Jenže netrvalo dlouho a Legierski splnil svůj slib, že Kohouta ukončí hned v prvním kole. Nejdříve ho skvěle trefil a přestože to vypadalo, že Kohout v souboji na zemi přežije první kolo, Polák ho nakonec uškrtil. Všem nadcházejícím soupeřům pak vzkázal, že má recept na vítězství v celém turnaji.

Legierski vs. Kohout (submise)

Lengál vs. Torres – bitka večera s velkým českým srdcem

Domácí boxerský i kickboxerský šampion Vlado Lengál s podporou celé haly byl proti favorizovanému Danielu Torresovi od počátku v pekle, ale ukázal mimořádnou odolnost, statečně vzdoroval a několikrát tvrdě vrátil, přestože se na sklonku prvního kola řešilo i Lengálovo nelegální koleno. Úporný boj pokračoval i v druhém kole, v němž však domácí bijec nemohl na jednu nohu, kterou mu Torres pochroumal perfektním calf kickem. Lengál se až do konce snažil nepříznivý vývoj zvrátit ukončením, ale Torres si náskok pohlídal a sám byl několikrát blízko k výhře před limitem.

Lengál vs. Torres (na body)

Tvrdě vypnutý Mr. Finland

Měl to být spíše vyrovnaný zápas mezi pětatřicetiletou legendou s obrovskými zkušenostmi Makwanem "Mr. Finland" Amirkhanim a o jedenáct let mladší rakouskou bestií Mago Machaevem, ale druhý zmíněný od počátku dával jasně najevo, kdo bude mít navrch. Amirkhani hned zkraje schytal bombu do oka a s postupem času rozdíl mezi oběma narůstal. Machaev zasadil rozhodující ránu brutálním levým hákem na začátku třetího kola a Amirkhani už se nezvedlMetodickou suverénnost potvrdil i v rozhovoru po výhře, kdy s klidem prohlásil, že nepotřebuje žádné vzkazy soupeřům a že mu zbývají ještě čtyři na cestě k nejcennějšímu vavřínu.

Amirkhani vs. Machaev (KO)

Těsné vítězství slovenského krotitele COVIDu

„Na tři týdny dobré,“ prohlásil aktuální šampion Oktagonu Rony Paradaiser po těsné výhře split decision nad německou dvojkou lehké váhové kategorie Attilou Korkmazem. Jde tak o posledního "přeživšího" česko-slovenského zástupce v turnaji. Těmi třemi týdny myslel dobu, po kterou se mohl před zápasem věnovat plnému tréninku poté, co mu přípravu přerušil těžký COVID. Nemohl se tak pouštět do delších výměn, jelikož se obával, že by mu mohl dojít dech. Korkmaz ho do této situace několikrát ofenzívou dotlačil. Po konci třetího kola oba zvedali ruce nad hlavu, nakonec se radoval slovenský borec, který z posledních pěti posledních zápasů čtyři získal na KO... a s ním i dosud dost nejisté publikum.

Paradaiser vs. Korkmaz (na body)

Kincl vstal z mrtvých a rozhodl: titul zůstává v Česku

V hlavním klání večera to chvílemi vypadalo, že dočasný držitel pásu šampiona střední váhy Piotr Wawrzyniak si ho také udrží. Patrik Kincl první kolo díky přesnosti úderů těsně vyhrál, ale schytal dvě kolena do slabin, za která dostal Polák varování od rozhodčího.

Ve druhém se Wawrzyniak začal dostávat v postoji do převahy, Kincl spíše kontroval z obrany, až ho jeden z úderů dostal na zem. Dokázal se však natlačit k pletivu, kde byl okopáván do zadního stehna, což dostalo Wawrzyniaka do varu a Kincl musel být hodně rád, že ho od spršky úderů rozjetého rivala vysvobodila časomíra.

Třetí kolo začalo s kurzem otočeným ve prospěch dočasného držitele pásu a vypadalo to, že český bojovník najednou nemůže najít recept. Zlomovou se ukázala situace, která navenek potvrzovala rostoucí převahu Poláka, když švihl s českým šampionem na zem a dostal se nad něho. Kincl ho však sérií dokonale koordinovaných pohybů přetočil a dostal se ke škrcení technikou arm-triangle.

Pevné sevření už nepustil a během chvilky ucítil na boku Wawrzyniakovo klepání, které celou halu poslalo do euforie. Hradecký rodák tak zvítězil po necelých dvou minutách třetího kola, když jedinou soupeřovu chybu dokázal bleskově přetavit ve vítězství.

Čtěte také: Promotér prozradil, zda může dojít na Kinclovu trilogii s Vémolou

„Lidi, vaši podporu jsem vnímal, díky moc. Pro mě to dneska není klišé, kdybych vás neslyšel v zádech, nehnali jste mě, tak bych fakt prohrál. Díky za to! Arm-triangle jezdíme, není to moje technika, ale dneska to vyšlo. Byl to ten den,“  poděkoval staronový šampion.

Kincl vs. Wawrzyniak (submise)

Zdroj: Autorský text

Sledujte také loňský rozhovor s Patrikem Kinclem nejen o MMA:

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný