14. září 2023 13:00

Eliška a Damián: 7 věcí, které by do seriálu přidal každý fanoušek sci-fi

Nový seriál televize Prima propojuje vztahové romantické drama s fantastickým motivem cestování v čase. Byť se vývoj událostí podřizuje spíš romantickému žánru, nelze si nevšimnout, že má premisa šlechtice z 18. století, pendlujícího časem do 21. století a zpět, určitý potenciál i pro milovníky sci-fi. Existuje minimálně 7 věcí, které by milovník žánru v seriálu rád viděl.

01) Změněná budoucnost a paralelní realita

Dosud se v seriálu příliš neřešila kauzalita spojená s cestováním v čase, vzhledem k poněkud chaotickému počínání hrdinů seriálu je ale podobná obava na místě. Už nyní Damián seznámil 18. století s moderním poklopcem a s Eliščinou babičkou konzultoval možnost, jak se vyhnout sedmileté válce. Jak potvrdí každý zasloužilý fanoušek sci-fi, z cestování časem málokdy plyne něco dobrého. Například může vzniknout paralelní realita, v níž je budoucnost – nebo spíše současnost – hotovou noční můrou, v níž se postavám ze současné dějové linie žije mnohem hůř… nebo jsou horší ony samy. Jak by se vám líbila například zlá Emma Smetana z paralelní reality? Ideálně v patřičně padoušském kostýmu nebo s páskou přes oko? Klasická bradka jako u Spocka tu bohužel využít nejde.

02) Setkání s potomky

Spojení vztahového dramatu s motivem cestování v čase nabízí spoustu potenciálních zápletek, které uspokojí potřeby obou žánrů. Například by se Damián či jiná postava z jeho doby mohla setkat s postavou, která je její přímý potomek, ovšem žijící v Eliščině současnosti. Výraz „generační propast“ by rázem dostala jiný rozměr.

03) Mor

Jiná časová rovina může přinést jiné zdravotní podmínky. Seriálový Damián je sice obrázkem dokonalého zdraví, nicméně technicky by neměl být imunní proti současným nemocem. Oproti tomu současné postavy by mohly mít problém s bakteriemi, které sem může Damián zavléct ze své doby. Onemocnění některé z postav morem by mohlo do příběhu přinést další drama.

04) Cesta do minulosti

Damián by nemusel být jedinou postavou, která pendluje časem – vlastně není důvod, aby se i Eliška nepřenesla do jeho reálií. Postava z minulosti, ztracená v nepřehledném světě 21. století, může nějakou dobu diváky bavit. Osvěžení ale může přinést i přenesení značně emancipované a svobodomyslné Elišky z liberálního 21. století do značně omezujících dob Damiánovy rodiny. Konflikt staromódního kavalírství s bezprostředními a mnohdy primitivními osobami ze současnosti by tak mohl vystřídat střet bezprostřednosti a svobodomyslnosti s přísnými konvencemi šlechtického prostředí.

05) Cesta do budoucnosti

Kromě cest do minulosti by navíc mohla přibýt další časová rovina – budoucnost. Zmíněné paralelní reality by mohly přinést různé futuristické vize, v nichž by se dalo více pracovat například s osudem Eliščiny marmeládovny, případně s důsledky toho, že Damián přinese do současnosti mor.

06) Více cestovatelů časem

Už v první epizodě bylo řečeno, že Damián nebyl první, kdo se záhadně přesouval časem a prostorem. Proč by se mezi epochami nemohlo pohybovat více protagonistů? Už nyní se v seriálu objevuje tajemná postava, která evidentně zná Damiánovo tajemství, a je tedy možné, že Damián není sám, kdo překračuje hranice času. Navíc by se mohl do současnosti přesunout třeba Damiánův přítel, alchymista Matouš (Jan Komínek), pro jehož vědecký elán by byla cesta časem splněným snem.

07) Známější historické postavy

Co by to bylo za seriál o cestování časem, kdyby se v něm neobjevily nejen historické reálie, ale také osobnosti? V seriálu už se na chvilku mihla Marie Terezie, jež následně schválila bankocetle, první české papírové peníze, které se Damián neúspěšně pokusí udat v nejbližším nonstopu. Proč by ale mělo jít o poslední hvězdné cameo? Docela nás zajímá, které slavné osobnosti a herce byste do zdejšího cestování v čase nahnali vy...

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný