1. ledna 2024 00:01

7 nejlepších komedií o cestování časem: Od Návratu do budoucnosti k Návštěvníkům

Ve kterých filmech se cestovalo časem nejzábavněji?

V sobotu večer na COOL dorazí sci-fi komedie To byl zítra flám. John Cusack a jeho stárnoucí kámoši ze školních let se v krizi středního věku sejdou na párty, během níž jsou přeneseni do roku 1986 a zlomového bodu jejich budoucího života. Je to jen jeden příklad z mnoha, kdy sci-fi motiv „cestování časem“ dovede snad až příliš tnout do živého – není to však ani omylem poprvé, co filmaři zvolili tenhle styl vyprávění...

07) To byl zítra flám

A začneme rovnou slonem v místnosti. I když To byl zítra flám není zas tak parádní kousek, aby trhal rekordy kvality, pořád je to výborná komedie. Přístup filmu by šel jednoduše popsat jako „Pařba v Návratu do budoucnosti“ a každý, kdo někdy uvažoval nad tím, jestli by se jeho život mohl vyvíjet jiným směrem, se u něj bude cítit jako doma.

06) Zítra ráno vstanu a opařím se čajem

Své do tohoto žánru mají ovšem co říct i filmy bez odéru zakázaných látek! Československá komedie o tom, jak vyhrát druhou světovou pomocí vodíkové bomby, patří mezi nepřehlédnutelné klasiky. A navíc je Zítra ráno vstanu a opařím se čajem špičkou mezi filmy o tom, jak Adolf Hitler dostává komediálním způsobem zas a znova na budku.

05) Hibernatus

A dáme si ještě jedno velké retro – Hibernatus je totiž vzácným příkladem toho, jak natočit film o „cestování časem“, aniž by z něj fyzikové upadali v mdloby. Tentokrát tu totiž nikdo nelétá časoprostorem – hlavním hrdinou je muž, který nedobrovolně zmrzl a byl oživen ve 20. století. A jeho okolí teď musí hrát divadlo jako z viktoriánské éry, protože jinak hrozí, že muže z minulosti trefí z pokroku šlak...

04) Návštěvníci

Skutečnost, že filmy o cestování časem byly často doménou neamerické kinematografie, připomínají i Návštěvníci od Luca Bessona. Pravda, fekální humor tu má trochu hutnější odér než v jiných snímcích – ale tak už to ve Francii občas chodí. I když za pokračování bychom nedali do ohně ruku ani jiný úd, jednička má svůj půvab dodnes.

03) Trilogie Billa a Teda

A nakonec také huličské bijáky se v tomhle subžánru vyřádily, jen co je pravda! To byl zítra flám se v zásadě hutně inspiruje právě u prvních dvou dílů Billa a Teda – všechno, co potřebujete vědět, je skutečnost, že tu na cestování časem dojde kvůli tomu, že jednomu z tohoto ústředního dua hrozí vylítnutí u zkoušky z dějepisu. Bill a Ted se příliš neobtěžují logikou, to je však právě součást jejich šarmu.

02) Na Hromnice o den více

Dalo by se sice argumentovat, že se v „Hromnicích“ necestuje časem, ale trčí se pouze v časové smyčce – v praxi to ale znamená jen jiný typ podobných paradoxů. A nenápadný snímek Billa Murrayho o tom, že prožívat stejný den pořád dokola nemusí být moc velká zábava, stále dovede rozdávat radost i náměty na memy...

01) Trilogie Návrat do budoucnosti

Absolutním opusem magnum filmů o cestování v čase je ale bezesporu sága Návrat do budoucnosti. Nejenže jde o excelentní komedii samu o sobě – ale dodnes také o zdroj řady napodobovatelů i internetových humorů. Vzpomeňte ostatně na Ricka a Mortyho! Není se čemu divit, že od dob Návratu do budoucnosti vlastně žánr cest v čase nic lepšího nevymyslel. Tahle trilogie je totiž doslova nadčasová!

Komedie To byl zítra flám začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný