5. ledna 2019 10:15

Seřadili jsme první čtyři série American Horror Story od nejlepší po nejhorší

Připravte se na Hotel!

Horor ani zdaleka neskončil! První díl 5. řady American Horror Story jménem Vítejte v hotelu Cortez začíná na Prima COOL již v neděli 13. ledna ve 23.50. V nové sezoně půjde o tajemný a, ano, uhodli jste, vražedný losangeleský hotýlek, jehož příběh je inspirovaný skutečným prvním americkým sériovým vrahem H. H. Holmesem. Než se však ponoříme do temnoty z dílny nové sezony, připomeňte si s námi řady minulé. Souhlasíte s naším řazením?

04) Freak Show

Začneme od čtvrté řady. Příběh Freak Show vyprávěl byl o svérázném panoptiku, které v sobě ukrývá postižené lidi a další "zrůdy", které cirkusácky putují po Americe. Podobně jako v případě Asylum byla zápletka zasazena v 50. letech, což se pojí s kapku vyšší psychologizací děje. Najdeme tu tak sice šíleného vraždícího klauna (!) a jistou porci nadpřirozena, Freak Show však vyvolává spíše morální otázky. Nejsou "běžní" lidé opovrhující členy panoptika uvnitř zkaženější než titulní parta "příšerek"?

Při odpovídání na tyto otázky bohužel Freak Show divákovi nic neulehčoval. Seriál servíroval každý týden jiného záporáka jak mezi příšeráky, tak mezi běžnými diváky, a na konci tak nedovedl pořádně vybudovat vztah mezi nimi a publikem. Freak Show tak v důsledku byla značně překombinovaná podívaná a vylosovala si tak posledního smolíčka!

03) Coven

Třetí řada seriálu skončila stylově na třetím městě – sezona si přitom tentokrát vzala na paškál čarodějnice! V další (víceméně) uzavřené sezoně se nám představil Sabat jako jakási netradiční mafie – čarodějnice sice disponují kouzly, na paty jim však dýchají lovci z řad mudlů i "konkurenčních" vúdú mágů. Co čert navíc (doslova) nechtěl, probíhá tu i souboj mezi samotnými čarodějkami kvůli zásadnímu nástupnictví...

Coven pokryl 19. i 20. století, namísto "externích" záhad však delší vyprávění využil k prohloubení hlavních hrdinek. Sezona se unikátně obešla bez většiny mužských představitelů, dala nám to nejbližší, co lze v American Horror Story mít ke "kladným hrdinům", a v zábavnosti rozhodně patří k tomu lepšímu, co lze v dějinách AHS objevit!

02) Murder House

Na stříbrné příčce skončila premiérová první řada American Horror Story, v níž šlo o záhadný domek v L.A., s nímž bylo spojeno několik tajemných úmrtí. Pro osudem nahlodanou bostonskou rodinu jde o místo slibující nový začátek – duch temného místa se však brzy začne podepisovat i na jejich mentalitě. Netrvá dlouho a relativně tradiční duchařina se začne zahušťovat i vysvětlivkami staré minulosti domu, v níž se snoubí nejedno americké trauma včetně školní střelby, tajných potratů nebo neslavného případu Černé Dahlie.

Byla to formulka, která zajistila American Horror Story úspěch i v příštích letech – v řadě první však ještě šlo o cosi svěžího a nového! Navíc jsme netušili, že seriál bude antologií a každá sezona bude odlišná. Když tak slavní herci a herečky jako Kate Mara, Connie Britton nebo Dylan McDermott začali jeden po druhém umírat, všichni v publiku si mohli hlavy ukroutit nad tím, kdo tu hergot má jako hrát v budoucnu!

01) Asylum

Asylum bylo druhou řadou AHS, pro nás jde však o jasnou jedničku! Už jen ono prostředí blázince kráčí vstříc hororu víc než jiné druhy zasazení. Čarodějnice nebo cirkus jsou sice úděsná místa, ale sami sebe se zeptejte, kde skončíte pravděpodobněji... V Asylu popisoval děj trampoty ústavu pro choré zločince v roce 1964, jak však postupné tajné vyšetřování odhalovalo, chovanci byli v ústředním cvokhauzu zdaleka ti nejzdravější.

Asylum vypilovalo principy 1. řady k dokonalosti, přihodilo do mixu Josepha Fiennese a nebálo se ani dalších slavnějších tváří. Bylo to poprvé, kdy seriál redefinoval sám sebe a nabídl zcela nový příběh – a jakkoliv lze docenit první řadu za její originalitu, až znalost formulky v řadě druhé nám umožnila plně si vychutnat všechny dějové nuance!

American Horror Story: Hotel začíná na Prima COOL již neděli 13. ledna ve 23.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný