19. května 2024 06:30

Sebevražda Bystroně všechny šokovala. Oběsil se měsíc po bývalém spoluhráči Rajtoralovi

Fotbalovou kariéru talentovaného obránce Davida Bystroně poznamenal dopingový skandál, který pro něj dost možná znamenal pád do složité životní spirály, z níž se několik let marně snažil dostat ven. Mistr české i bulharské ligy se nakonec ze zoufalství rozhodl ukončit svůj život i kariéru oběšením v malém švýcarském městečku, kde kopal tamní nižší ligu.

Vždy, když si na život sáhne mladý, a navíc i poměrně úspěšný člověk, jde o zdrcující tragédii nejen pro jeho okolí, ale i celou společnost. V případě oběšení Davida Bystroně šlo o zprávu o to hroznější, že přišla pouhý měsíc poté, co v dalekém Turecku úplně stejné rozhodnutí učinil jeho bývalý spoluhráč hned ze dvou klubů František Rajtoral. A co hůř, oba mladí muži zřejmě před pěti lety dobrovolně ze světa odešli z velmi podobného důvodu.

David Bystroň patřil již od dětství k nadaným fotbalovým bekům a díky své šikovnosti se mimo jiné dostal již do českého reprezentačního celku do 15 let. V roce 2001 zakotvil tehdy devatenáctiletý talent v ostravském Baníku, v jehož dresu strávil celých 7 sezón. Během nich s týmem v roce 2004 získal jeho prozatím poslední ligový titul, o rok později slavil aspoň ligový pohár.

Roku 2008 Bystroně z Baníku koupil bulharský celek Levski Sofia, s nímž o rok později získal tamní ligový titul, než se následujícího roku na podzim vrátil zpět do rodných Čech na hostování do Plzně, kde se mimo jiné setkal s další čerstvou plzeňskou posilou a svým bývalým spoluhráčem z ostravského Baníku Františkem Rajtoralem.

Plzeň tehdy stála na počátku své zlaté éry a Bystroň v jejím dresu hned v sezóně 2009/10 získal další český pohár a o sezónu později se západočeským celkem slavil svůj druhý český a celkově třetí ligový titul. Plzeň ligový titul v následujících sedmi letech slavila ještě čtyřikrát, avšak už bez Bystroně. V listopadu 2011 po utkání základní skupiny Ligy mistrů proti běloruskému celku BATE Borisov totiž jeho kariéra dostala tvrdou ránu, z níž se už nikdy zcela nevzpamatovala.

Bystroň hned v následujícím utkání Ligy mistrů na domácí půdě vstřelil gól italskému velkoklubu AC Milán. Krátce poté však vyšlo najevo, že jeho dopingový test provedený při předchozím utkání v Bělorusku byl pozitivní – v jeho těle byla nalezena zakázaná látka metamfetamin. Tohle zkušený obránce nemohl svést na žádný doplněk stravy či radu lékaře, všem bylo jasné, že původcem musela být jedna z dvojice drog pervitin a extáze. Bystroň za přečin dostal dvouletý zákaz hrát fotbal, načež s ním v únoru 2012 Plzeň rozvázala existující smlouvu.

David se však fotbalu nevzdal, a i když nemohl nikde hrát, studoval aspoň trenérskou licenci s vyhlídkou, že by v budoucnu mohl milovaným fotbalem nadále žít aspoň z lavičky u postranní čáry. Pak mu ale začalo svítat na lepší časy – dva roky po osudném utkání v Borisově obdržel od organizací FIFA a UEFA výjimku a mohl se s předstihem zapojit aspoň do tréninků v Plzni.

Západočeši už o Bystroně zájem neměli, avšak nakonec se dohodl s tehdy druholigovou Olomoucí, jejíž Sigmu v sezóně 2014/15 pomohl vytáhnout zpět do první české ligy. Tu už si ale nikdy opět nezahrál. Osud totiž jeho kariéru zasáhl neblaze podruhé – dřívější vleklé zranění kolene nedokázaly zvrátit ani operace, a tak byl obránce ve 32 letech nucen profesionální kariéru definitivně ukončit.

K překvapení některých se poté Bystroň nevrhl na dříve zamýšlenou trenérskou dráhu, ale v létě 2016 zamířil do Švýcarska, kde našel uplatnění v tamní až páté lize. Konkrétně v celku FC Linth 04, kde dříve působil také Petr Knakal, rovněž bývalý hráč plzeňské Viktorky. Ještě téhož roku pak přesídlil do pětitisícového městečka Ilanz na východě země, kde začal nastupovat za zdejší US Schluein Ilanz. Mimo to také pracoval, podle všeho proto, aby se dokázal vypořádat s finančními problémy.

V neděli 14. května 2017 odehrál za klub svůj úplně poslední zápas, v němž na hřišti strávil 77 minut. Následující pátek, 19. května, se ve sklepě svého domu David Bystroň oběsil. Bylo mu 34 let. Na rozdíl od svého spoluhráče z Baníku a Plzně Rajtorala, který si na život stejným způsobem sáhnul 23. dubna téhož roku v pouhých 31 letech, po sobě Bystroň zanechal dopis na rozloučenou. V něm se měl rozloučit se svými nejbližšími a také vysvětlit, že ho k zoufalému rozhodnutí donutily rodinné a finanční problémy.

David byl rozvedený, s exmanželkou Kamilou měl však dle jejích slov dobré vztahy a mluvili spolu naposledy zhruba týden před Bystroňovou sebevraždou. „Trápil se, protože tam byl sám a těžce to tam zvládal. Nebyl tam spokojený, chtěl domů…,“ vypověděla po obráncově smrti právě jeho exmanželka pro Blesk.

Potvrdila také, byť bez bližší specifikace, že David Bystroň měl podobné problémy jako Rajtoral, čímž zřejmě mířila zejména na psychickou stránku. Spoluhráči na něj vzpomínali jako na tichého introverta, který neměl problém pomáhat druhým, ale své problémy si vždy nosil jen ve svém nitru a odmítal se komukoli otevřít.

Zdroj: Blesk, Wikipedia

Video, které jste mohli minout: Vzácný rozhovor s Jaromírem Jágrem. Jak vidí naše šance na MS a co mu u dnešní mladé generace hokejistů oproti ‚zlatým hochům z Nagana‘ chybí?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický