13. března 2017 16:14

Tohle je 6 nejlepších seriálů s mimozemšťany, které se odehrávají na Zemi

Extant (1) - upoutávka

Poznejte bratránky nového seriálu Extant!

Roční samota ve vesmíru se na astronautce Halle Berry podepsala víc, než by čekala – v prvním díle nového sci-fi seriálu Extant, jenž začíná ve středu ve 20.15 na Prima COOL, se totiž nečekaně dozví, že je těhotná! Vzhledem ke svému dlouhému odloučení je jasné, že uvnitř ní neroste zrovna tradiční produkt mezilidské lásky. Na počest jejího pátrání, co se vlastně ve vesmíru stalo, jsme vzpomněli na obdobné ufounské seroše z historie!

6) V

Každý asi sníme o tom, že zítra přiletí na Zemi hodní ufouni, kteří sice nebe nad velkými městy použijí jako neplacené parkovací místo, ale zároveň nám dovezou lék na rakovinu, mapu galaxie, warp pohon a elixír věčného života. Před pár lety právě touto premisou začínal seriál s poněkud minimalistickým názvem V – ale protože by byla trochu nuda sledovat budování utopie (a jeho autorem nebyl A. C. Clarke, který totéž realizovat dovedl), nakonec se samozřejmě odhalilo, že nás emzáci ve skutečnosti přišli sníst. Více než V musíme ocenit starší seroš stejného názvu a premisy, minimálně kvůli Moreně Baccarin však zvedáme palce i jeho modernímu remaku.

5) Torchwood

Anglánům není nic svaté – a tím méně pak Velšanům! Když tak před pár lety dostali do rukou vlastní spin-off Pána času (Doctor Who), rozhodli se jej natočit jako bizarní britskou verzi Akt X. I tady najdeme sexy protagonisty honící se za mimozemšťany – Torchwood ovšem mnohdy pronásleduje sexuchtivé ufouny, jeho hlavní hrdinové se stejně často jako s nepřáteli hádají mezi sebou a hlavní myšlenkou dne je nihilismus! Výsledek je stále brutální, poněvadž většina postav natáhne bačkory. Není však rozhodně pro každého.

4) Temné nebe

Akta X – o nichž samozřejmě bude ještě zmínka – ovlivnila seriálový svět na dekády dopředu. Jedno z dílek, kde by se jejich vliv dal krájet, je Temné nebe z konce 90. let. Pozapomenutý seriál o konspiraci, která v 60. letech utajovala hrozbu mimozemské invaze, se sice nedočkal 2. řady, zpětně to je však chyba jako hrom! Krom sexy šedesátkové estetiky (minisukně, program Apollo, podprsenky, Beatles!) bylo totiž tehdejší Temné nebe vzácným příkladem seroše sledovaného z obou stran – jak pachatelů konspirace, tak lidí, kteří proti habaďuře bojovali. Všeobecná marnost a chaos by se tu daly krájet a výsledek byl velmi příjemným seriálovým thrillerem!

3) Unesení

Jak by to naopak vypadalo, kdyby emzáci nechtěli lidstvo vyhladit na potkání? A mysleli to upřímně? To nám na přelomu milénia musel ukázat seriál Unesení produkovaný Stevenem Spielbergem. Unesení sice spolkli hromady peněz a ve finále nebyli ani zdaleka tak fajnoví, jak se z premisy tří generací ovlivněných mimozemskými genetickými pokusy zdálo, na druhou stranu minimálně jejich první polovina rozhodně za ten hřích stála – a v půlce druhé jsme si navíc mohli vychutnat pointu, která působila jako natahovaná premisa Blízkých setkání.

2) Threshold

Co kdybychom vyprávěli zápletku jako z Akt X, ale z pohledu konspirátorů, nikoliv dua agentů, co se vše snaží vynést na světlo světa? Právě tohle si dal za cíl Threshold, jehož tvůrci dokonce seriál pojmenovali jako „cesta k základům Hvězdné brány“ – zdejší tajná skupina americké vlády totiž odhalí hrozbu mimozemské invaze/kontaktu a promptně vše začne ututlávat. Postupně odhalujeme ty nejzákladnější informace o ufounech a jejich plánech a časem se tak zcela mění naše představa o nich. Jak už to bývá, Threshold byl tak fajn seriálem, že jej stanice raději zrušila po první řadě. Na něco tak dobrého svět zkrátka ještě nebyl tak připravený…

1) Akta X

Nu, ano, na trůn mimozemských serošů nemohl padnout nikdo menší – tedy, budeme-li brát seriály odehrávající se na Zemi. Akta X ovlivnila podobu seriálových ufounů a thrillerů na dekády dopředu. Zároveň je ale přitom kuriózní, že hlavní ufouni v Aktech X vlastně nejsou ufouni, ale bývalí obyvatelé Země, kteří se po érách strávených v kosmu vracejí zpátky. Nebo tak nějak – jasno v tom, myslíme, nemají ani sami tvůrci. Berte to jako jemné naznačení, že mimozemské kořeny premisy Extant nemusejí být tak mimozemské, jak se na první pohled může zdát…

Extant začíná ve středu ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný