3. února 2017 01:08
redakce Prima Cool

Škodovka představila novou Octavii RS 245. Je nejsilnější v historii

Škoda Auto veze na autosalon v Ženevě i dosud nejsilnější provedení Octavie RS. Má o 15 koní víc než předchozí generace a stovku zvládne za 6,6 sekundy.

Ženevský autosalon bude, co se škodovky týče opravdu nabitý. Ukáže totiž svá SUV Kodiaq Sportline a Kodiaq Scout. K těmto modelům se přidá ostrá Octavia RS 245, která má pod kapotou benzinový čtyřválec o objemu 2 litry, který nabídne výkon 180 kW (245 koní) a točivý moment 370 Nm. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h, zrychlení z klidu na 100 km/h zvládne za 6,6 sekundy. Verze kombi je pak jen o setinku pomalejší. Octavia RS 245 má poháněna pouze přední kola, kterým v zatáčkách pomůže diferenciál s elektrohydraulicky ovládanou svorností.

Nová ostrá Octavia má oproti té standardní o 14 mm nižší podvozek a dostala také slušivá 19palcová kola z lehkých slitin. Tak jako klasická faceliftovaná Octavia, má i provedení RS 245 dělená přední světla, ale jinak se designově trochu liší. Nechybí několik detailů v lesklé černé barvě a také černě lakované koncovky výfuku. V interiéru nabídne sportovní sedadla, která jsou čalouněná Alcantarou a mají zvýšené boční vedení a integrovanou hlavovou opěrku.

Plejáda asistenčních systémů

I nová Octavia RS doslova přetéká asistenčními systémy. Novinkami jsou asistent pro couvání s přívěsem, prediktivní ochrana chodců, který brzdí při hrozící kolizi s chodci, Blind Spot Detect, který varuje před vozidly v mrtvém úhlu zpětných zrcátek, Rear Traffic Alert, jehož senzory na zádi varují při vycouvávání z parkoviště před vozy, blížícími se z boku, Manoevre Assist, který při parkovacích manévrech brzdí vůz při jízdě vpřed i při couvání, pokud senzor rozpozná překážku a Crew Protect Assist, který při hrozící nehodě zavře okna a střešní okno a předepne bezpečnostní pásy řidiče a spolujezdce. Nechybí ani adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control, který je aktivní až do rychlosti 210 km/h.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný