13. listopadu 2020 06:00
redakce Prima Living

Skyfall: Čeho se v bondovce bál Daniel Craig nejvíc a kde se vzaly homosexuální narážky

Třiadvacátá bondovka vás zarazí do křesla. Ikona James Bond bude ve filmu Skyfall zastřelen. Umře? Doopravdy? Anebo jde o další z jeho vytříbených triků? Těšte se na akci, napětí, suchý anglický humor, ale i na nádhernou Bond girl, superzbraně, úžasnou módu a uhrančivého Daniela Craiga.

V sobotu od 20:00 na Prima MAX proběhne další velkolepá akce. Postava agenta britské tajné služby MI6 je pro bondovky naprosto zásadní. Ruku na srdce, mezi herci se musí pro tuto roli „vraždit“. Postava Jamese Bonda alias agenta 007 je přece známá po celém světě a je jasné, že svého představitele dostane mezi top celebrity. Přesto se herci jistě musejí po odchodu do bondovského důchodu vyrovnávat s tím, že celá jejich kariéra bude poměřována právě s jejich výkony v roli Jamese Bonda.

Třikrát a dost

To si uvědomuje i Daniel Craig, který prozatím ztvárnil Jamese Bonda třikrát. „Chtěl jsem, aby byl Skyfall mým třetím a posledním bondovským filmem. Snažím se z toho kolotoče dostat vlastně od té doby, co jsem podepsal smlouvu na první film. Ale oni mě nenechají odejít,“ řekl Daniel v magazínu Rolling Stone na adresu filmové produkce. K radosti většiny filmových fandů nakonec podepsal smlouvu na další dvě pokračování s pracovním názvem Bond 24 a Bond 25.

Nejsem příliš starý?

Daniel Craig, který zářil i v předchozích filmech o agentu Bondovi (Casino Royale – 2006 a Quantum of Solace – 2008), se při přípravě filmu Skyfall obával jediného. Aby nebyl na svoji roli příliš starý. Kvůli finančním problémům studia MGM se totiž natáčení výrazně zpozdilo. V té době, kdy se točilo, mu bylo 43, na place oslavil dokonce své 44. narozeniny. „Cítím, že jsem už starý na některé fyzicky extrémně náročné scény,“ přiznal Craig, který je podle všeho naprostý maximalista a chce vždy zvládnout sám co nejvíce kaskadérských kousků.

Nakonec to s jeho fyzičkou není vůbec špatné. Natočil sám bez kaskadéra scény, kdy zápasí s protivníkem na střeše jedoucího vlaku, scény z metra, kdy se musí sklouznout dolů mezi eskalátory a řadu dalších scén. Kaskadér ho nahradil při natáčení honičky motorek po střechách domů v Istanbulu. Na to si Daniel netroufl, a tak ho dubloval Robbie Maddison, australský FMX jezdec a rekordman ve skocích na motocyklech.

007 vás opět překvapí

Bondovka Skyfall, jež se pyšní Oskary za zvuk a za nadpozemsky krásnou úvodní píseň v podání zpěvačky Adele, má však několik specifik. Po dvou vyloženě akčních kouscích vrací režisér Sam Mendes Bonda do trochu ironičtější roviny, pracuje s nadsázkou, používá postavy a klišé, která jsou pro filmy o agentu 007 typická. Do hry se vracejí také některé postavy, které na čas vymizely.

Jde především o slečnu Moneypenny, sekretářku šéfky tajné služby paní M. Výzbrojáře Q hraje tentokrát úplný mladíček – oproti dřívějšímu zkušenému staršímu agentovi, který vždy Bondovi představoval nové zbraně, auta a technické vychytávky. Neobvyklé je také to, že se hlavní záporák objeví až mnohem později v ději, až v 70. minutě filmu. A nakonec smutná novinka – po 7 natočených bondovkách v řadě zemře ve filmu velmi důležitá postava.

Co je ve hře?

V Turecku se ztratil důležitý harddisk s informacemi o tajných agentech téměř celého západního světa. Bond a jeho kolegyně Eve má padoucha zadržet. Akce se zhatí, navíc všechny nitky se začínají splétat a vedou k M, mocné šéfce MI6. Kdysi musela někomu pořádně šlápnout na kuří oko, že se jí takto mstí. Dokáže 007 zachránit kolegy z tajné služby, kteří jeden po druhém umírají, a dokonce i samotnou M?

Musíte vidět…

  • Honičku na motorkách po střechách starobylých istanbulských domů
  • Pistoli, která má zabudovanou čtečku otisků prstů
  • Hluboké modré oči a ocelové svaly Daniela Craiga
  • Překrásnou tvář a úžasnou postavu nové Bond girl Bérénice Marlohe

Perličky o Jamesi Bondovi

1. Předešlými představiteli agenta 007 Jamese Bonda byli Sean Connery, Roger Moore, George Lazenby, Timothy Dalton a Pierce Brosnan. Ani jeden z nich nebyl Američan. V počtu zabitých osob vede Connery, Brosnan zato svedl nejvíc žen, a sice 9.

2. Krásnou Bond girl se nejčastěji stávají Američanky a Francouzky.

3. I ve Skyfall se setkáme s tradičním bondovským autem Aston Martin DB5, na Bondově ruce září nádherné hodinky Omega, ovšem slavnou hlášku „protřepat, nemíchat“ nějaký čas neuslyšíte. Partnerem filmu se totiž stal pivovar Heineken. Takže suché Martini teď nefrčí. Snad příště.

4. Co je naopak naprostá revoluce, je erotické jiskření mezi Bondem a hlavním zloduchem Silvou. Na tento nápad přišel údajně sám Craig, chtěl tím prý potěšit své homosexuální fanoušky.

Bondovku Skyfall uvidíte v sobotu ve 20:00 hodin na Prima MAX!

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný