8. května 2021 06:00

Orel Eddie: Nečekaná sportovní hvězda okouzlila celý svět. Jaký je její příběh?

Říká se, že skoky na lyžích jsou sportem pro blázny. V tomto případě to platí dvojnásob: neatletický hrdina pobláznil Velkou Británii a vypravil se na vysněnou olympiádu.

V neděli od 20:00 na Prima MAX uvidíte britsko-německo-americký film, který vychází ze skutečného příběhu, o němž kdysi mluvil celý svět. Angličan Michael Edwards známý jako Eddie Edwards pracoval jako štukatér, který se ve volném čase věnoval alpskému lyžování a snil o účasti na olympijských hrách.

Od pohledu přitom nepůsobil zrovna jako sportovní typ. Kvůli dalekozrakosti nosil silné dioptrické brýle, trpěl nadváhou, měl předsazenou čelist a v deseti letech prodělal vážnou infekci kolene, po níž mu lékaři sdělili, že sice bude chodit, ale na jakékoliv sportování bude muset zapomenout.

Pohádkový příběh?

On se ovšem odradit nenechal. Když mu došlo, že ze sjezdového lyžování, v němž patřil k outsiderům, cesta na olympiádu nevede, přesedlal na skoky na lyžích, kde v té době ve Velké Británii konkurence nebyla. Připravoval se sám, bez trenéra, sparingpartnerů či pomůcek; především metodou pokus–omyl. Nesčetněkrát upadl a způsobil si mnohačetná zranění: vedle zlomenin prstů, žeber či končetin měl také nalomený obratel, puklou čelist a prasklou lebku. Přesto se nevzdal a po tvrdé dřině nakonec přišla vysněná a vytoužená odměna. Dostal souhlas reprezentovat svoji zem na olympijských hrách v Calgary v roce 1988.

Pro jedny to byla úžasná sportovní pohádka, pro jiné nedůstojná komedie. Ve všech závodech, které tam absolvoval, skončil sice beznadějně poslední, ale „Eddie“, jak se mu přezdívalo, se stal obrovskou hvězdou. Najednou o něm věděl celý svět, fanoušky měl na každém kontinentu. Po návratu domů mu začal zcela nový život. Stal se tváří různých reklamních značek, hostem nejsledovanějších televizních pořadů, žádanou celebritou, bez které se neobešel žádný významný večírek. Za následující rok vydělal okolo půl milionu liber, což z něj učinilo suverénně nejbohatšího skokana na lyžích na světě. Popularita mu pomohla i v seznámení s jeho budoucí ženou Samanthou, se kterou následně měl dvě dcery. Rozvedli se po třinácti letech a nutno dodat, že krach manželství přišel Eddieho pořádně draho. Přišel téměř o všechno.

Sportovní příprava bez hubnutí

I proto uvítal, když mu filmaři učinili nabídku, že o něm natočí životopisný film. Za práva si nechal zaplatit 180 000 liber. Původně trval na tom, aby jeho postavu ztvárnil Tom Cruise nebo Brad Pitt, produkce si ale do obsazování od něj mluvit nenechala a angažovala herce Tarona Egertona.

„Před natáčením jsme se s Edwarsem setkali a dlouze pohovořili, což mi ke ztvárnění jeho osoby velmi pomohlo. Kvůli filmu jsem se naučil lyžovat, i když veškeré skoky za mě obstarávali profesionálové. Původně jsem se domníval, že na roli sportovce budu muset zhubnout a chodit do posilovny, abych měl odpovídající figuru, nic z toho ale po mně pan režisér nežádal. Naopak jsem dostal pokyn pár kilo navíc ještě přibrat, abych se mu co nejvíce podobal,“ zavzpomínal představitel hlavní role. Rozpočet filmu, který slavil úspěch po celém světě, činil 23 milionů dolarů, tržby přesáhly 46 milionů dolarů.

Sportovní film Orel Eddie uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný