8. června 2020 06:00
redakce Prima Living

Oko dravce vás nepřetržitě sleduje. A slavná herečka raději nechtěla být ani v titulcích

Akcí našlapaný thriller o nebezpečí kybernetického světa s Shiou LaBeoufem v hlavní roli, který je tu za totálního frajera. Na tuhle divokou jízdu jen tak nezapomenete.

Představte si, že si jdete do bankomatu vybrat pár stovek doufaje, že nejste na nule, a místo toho se na vás začnou sypat bankovky a vy zjistíte, že vaše konto záhadně narostlo o téměř milion dolarů. Následně objevíte, že váš byt je plný zbraní a chemikálií, které by stačily vyhodit do vzduchu půlku Manhattanu, a v další okamžik buší na vaše dveře jednotka FBI. Jste zatčeni a vyslýcháni a pak na vás z telefonu (máte přece právo si zavolat) promluví záhadný ženský hlas a pomocí přesných instrukcí, jako kdyby vás na každém kroku sledoval, vám pomůže uprchnout.

Střih. Na druhé straně města stejný ženský hlas pomocí výhrůžek (život dítěte za plnění jejích příkazů) donutí svobodnou matku Rachel postupovat podle jiných instrukcí, aby vás dva konečně spojil a dostal za volant jednoho auta. Následně vám pomocí kontroly semaforů, automatických jeřábů a drátů elektrického napětí pomůže ujet před policií a vám dochází, že ať už jste se stali součástí té šílené hry z jakéhokoli důvodu, jste loutkami v rukou někoho, kdo má nad vámi neomezenou moc. Otázkou je, kdo to je a proč to vlastně dělá.

Věděli jste o filmu Oko dravce, že:

  • Jako výkonný producent je pod snímkem podepsaný Steven Spielberg. Podobný thriller chtěl natočit už před mnoha lety, čekal ale na chvíli, kdy budou moderních technologie více vyspělé, aby byla záplatka uvěřitelná. Nakonec kvůli zaneprázdněnosti s novým Indiana Jonesem přenechal režii kolegovi D. J. Carusovi. Film v roce svého uvedení (2008) skončil jako kasovní trhák, který při rozpočtu 80 milionů dolarů dokázal svým tvůrcům celosvětově vydělat milionů 180.
  • Shia LaBeouf se v jednom z rozhovorů svěřil se zajímavou věcí: v průběhu natáčení mu na place přítomný FBI agent prozradil, že v průměru jeden z pěti telefonních hovorů je kvůli bezpečnostním účelům nahráván. Jako důkaz mu agent přehrál hovor, který Shia učinil dva roky před natáčením.
  • Záhadný ženský hlas v telefonu patří Julianne Moore, která se ale rozhodla nebýt uvedena v titulcích.
  • Aby Shia zahrál emoce v průběhu bratrova pohřbu přesvědčivě, pustil si těsně před tím píseň Judy Garland „Over The Rainbow“, která ho prý vždy rozbrečí.

Chybička se vloudí

  • Když velký stavební jeřáb začne ve svém drapáku zdvihat Porsche, drží ho za přední okno. Když ho ovšem o pár sekund později pouští do vody, svírá jeho zadní okno.
  • V průběhu první automobilové honičky, kdy Rachel s Jerrym prchají před policií, věnujte zvláštní pozornost okénku na straně Rachel. Opakovaně se mění od prasklého po neporušené po ještě více popraskané.

Režie: D. J. Caruso Scénář: John Glenn, Hillary Seitz Kamera: Dariusz Wolski Hudba: Brian Tyler Hrají: Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer, Lynn Cohen Rok uvedení: 2008

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný