4. května 2017 10:00
redakce Prima Living

Akci v oblacích rozehrají Sky Fighters v úterý večer

Nadzvukovou rychlostí vpřed vás požene francouzský dobrodružný film, který se, jak už název napovídá, odehrává více ve vzduchu než na zemi. Pro fanoušky lítání naprostá povinnost, ale i těm ostatním lze Akci v oblacích s klidným svědomím doporučit. Prima MAX si nezapomeňte pustit v úterý 24.7. ve 20.00 na Prima MAX!

Na letecké základně ochránců vzdušného prostoru je stále rušno. Během letecké přehlídky tu zmizí z dosahu radarů jedna ze stíhaček. Vojenská kontrola vyšle do zóny, kde byla naposledy spatřena, dva zkušené elitní piloty Marchelliho a Valloise. Když ztracený stroj objeví, dostanou zcela nečekaně příkaz k přistání. Při náročné manévru ale na jednoho z nich pohřešovaná stíhačka zaútočí. Začíná vojenská operace, při které se piloti snaží získat ukradený stroj zpět a zabránit teroristickému útoku.

Jak už se zmiňujeme v úvodu, v tomhle snímku jde hlavně o létání. Stíhací manévry, letecká akrobacie, charismatičtí francouzští piloti a jejich sexy protějšky, k tomu bezvadná hudební kulisa a sem tam padne i vtip... zkrátka film, na který se nemusíte moc soustředit a po kterém vám v hlavě zbyde příjemný pocit. Takový Top Gun po evropsku.

Co jste možná netušili:

  • Kvůli přísnému zákazu přeletu stíhaček (a zvláště těch bojových) nad Paříží si musel režisér snímku Gérard Pirès vyprosit zvláštní povolení. Pro natočení závěrečné letecké sekvence dostal jeden jediný den a to výročí pádu Bastilly, 14. července. To je totiž jediný den, kdy francouzská vláda pyšně demonstruje svoji vojenskou leteckou sílu nad hlavním městem. Další jeden den (12. července) mohl filmový štáb využít pro zkoušku, ale vzhledem ke špatnému počasí musela být zkouška zrušena a všechno se točilo na ostro na první pokus.
  • Všechny důležité scény se sice povedly, ale nestihlo se několik záběrů Paříže ze stíhaček. Později proto režisér povolal menší vrtulové letadlo, ze kterého se záběry natočily a pak se čtyřikrát zrychlily, aby pasovaly těm ze stíhaček.
  • Sám režisér je držitelem licencí na pilotování čehokoli – od helikoptéry po dopravní letoun.
  • Pro lepší záběry ze vzduchu byly čtyři kamery vmontovány do nádrže na benzin stíhačky Mirage 2000. Používaly se speciální kamery, které jsou schopné natáčet až 17 tisíc metrů nad mořem a vydrží i nadzvukovou rychlost.
  • Oba hlavní herci prošli před natáčením kurzem pravých stíhacích pilotů.

Režie: Gérard Pirè Hudba: Chris Corner Hrají: Benoît Magimel, Clovis Cornillac, Géraldine Pailhas, Alice Taglioni, Philippe Torreton, Omar Berdouni, Cédric Chevalme, Olivier Rabourdin, Arben Bajraktaraj, Ivan Franěk, Peter Hudson Rok uvedení: 2005

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný