27. května 2020 06:00
redakce Prima Living

Povolení zabíjet jako poslední Daltonova bondovka. Proč musel s rolí skončit?

Druhý a poslední Bond, kterému vtiskl podobu Timothy Dalton – nebezpečný, soustředěný a své misi plně oddaný. Další akční perla s nezaměnitelným rukopisem ostříleného režiséra bondovek.

V pátek od 20.00 na Prima MAX uvidíte něco nevídaného - poprvé v šestnáctidílné historii se James Bond (Timothy Dalton) vydává na misi na vlastní pěst. Veden touhou po pomstě ignoruje nařízení svého bosse M, který mu přikáže dát od případu ruce pryč, a dá dokonce výpověď, aby se mohl pustit do pátrání.

Britská tajná služba MI6 totiž nechce mít se zohyzděním Bondova dlouholetého přítele, agenta Felixe Leitera, a vraždou jeho ženy nic společného. Tenhle případ prý spadá do americké jurisdikce, a tak se odpadlík z řad britské tajné služby vydává po stopách nebezpečného narkobarona Sancheze operujícího v Jižní Americe sám. Na pomoc si k tomu přizve americkou pilotku Pam Bouvier.

Před Sanchezem se vydává za nájemného zabijáka na volné noze, který by se nebránil spolupráci s tak významným mužem na poli zločinu, a přitom v něm nenápadně zaseje nedůvěru ve vlastní muže. Jenže Sanchez je mocný protivník, za kterým stojí celý drogový kartel a vlády zkorumpované drogovým byznysem. Brzy je jasné, že tahle odveta nebude snadná.

Možná jste o filmu Povolení zabíjet nevěděli, že…

  • Jde o první bondovku, jejíž název si filmaři nepůjčili z jedné z Flemigových knih. Důvod? Filmový scénář poprvé nevycházel z žádného z jeho příběhů.
  • Popáté do režisérské židle bondovky usedl John Glen (Jen pro tvé oči, Chobotnička, Vyhlídka na vraždu, Dech života a Povolení zabíjet).
  • V jedné scéně je k vidění kamion jedoucí jen po dvou kolech. Nešlo však o žádný trik. Filmaři měli sice připravenou speciální podpěru, ale řidič-kaskadér z týmu Rémy Julienne pomoc nepotřeboval. Sedl za volant, nastartoval a na první pokus se mu číslo k údivu všech povedlo.
  • Původně měl Timothy Dalton pokračovat v dalším díle nazvaném Property Of Lady. Smíšené reakce publika ve Spojených státech však vedly k mnoha spekulacím, některé z nich dokonce prorokovaly konec celé bondovské série! Nakonec si filmaři dali jen šestiletou přestávku (nejdelší v historii série) a zpátky se vrátili se snímkem Zlaté oko. A bez Timothyho Daltona.

Bondovku Povolení zabíjet sledujte v pátek od 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný