30. července 2019 11:51

Největší turnaj ve Fortnite vyhrál šestnáctiletý kluk a získal 3 miliony dolarů. Dva Češi překonali rekord!

Žádný videoherní turnaj ještě nepřinesl takovou pozornost a tak pohádkové výhry.

Fornite bývá v esportové komunitě spíše vysmívanou hrou, jenže jde bez debat o celosvětový fenomém, díky čemuž mohl na svém prvním světovém klání Fortnite World Cup nabídnout finálové výhry v pohádkové hodnotě 30 milionů dolarů (cca 692 milionů Kč) a taky atmosféru newyorského stadionu Arthura Ashe, hlavního dvorce tenisového US Open.

Turnaj překonal mnoho rekordů. Světová kvalifikační kola si zahrálo celkem 40 milionů soutěžících a spolu s finále bylo na výhrách za ani ne půl roku vyplaceno takřka 50 milionů dolarů.

Singlovým vítězem v módu Battle Royale se stal šestnáctiletý Kyle "Bugha" Giersdorf z Pensylvánie. Před svou účastní ve Fortnite World Cupu si vydělal na prize money pouhých 100 dolarů. Z New Yorku si odveze 3 miliony dolarů (69 mil. Kč), přitom mu ve finálové fázi stačilo vyhrát pouhých šest her. Jeho vítězství však nebylo těsné ani náhodné. Až na druhou hru, kdy nezískal ani bod, nešlo o jeho špičkových kvalitách pochybovat.

Bugha se rázem vyhoupl na druhé místo historického žebříčku nejúspěšnějších Američanů a vysloužil si i bleskové pozvání do slavné talkshow Jimmyho Fallona.

Mezi stovku nejlepších z celého světa se však probojovali taky dva Češi a ačkoli se nakonec nedostali na čelní příčky, oba si odnesli finálovou odměnu 50 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,15 milionu korun. Šestnáctiletý Richard "Skailer" Janeček skončil na 22. místě, čtrnáctiletý Martin "Marteen" Pátek pak vybojoval 84. příčku.

A jsou oba rekordní, protože český hráč si ještě nikdy v historii tolik za jeden turnaj nepřipsal! Účast ve Fornite World Cup (FWC) je tak katapultovala mezi nejlépe vydělávající české esportové hráče. Starší Richard je teď druhý, Marteen pátý.

Věkový průměr účastníků FWC byl necelých 17 let, hranicí pro účast bylo dovršení 13 let. Přesně na téhle hranici se přitom nachází kinG z Argentinty, který se kvalifikoval v kategorii Solo i Duo a jako sólista vybojoval pátou příčku. Celkově si tak z New Yorku odvezl 950 tisíc dolarů, tedy 22 milionů korun.

Vybrané výsledky finále

Kategorie Solos:

1. Bugha – 3 mil. dolarů 2. psalm – 1,8 mil. 3. EpikWhale – 1,2 mil. 4. Kreo – 1,05 mil. 5. kinG – 900 tisíc ... 22. Skailer (CZ) – 50 tisíc 84. Marteen (CZ) – 50 tisíc

Kategorie Duos: 1. Nyhrow + aqua – 3 mil. dolarů 2. Wolfiez + Rojo – 2,25 mil. 3. Ceice + Elevate – 1,8 mil.

Kategorie Creative:

1. Cizzorz, TylerH, zand, Suezhoo – 1,35 mil. 2. Tomoya, Draceus, Huizhi, Kouto – 345 tis. 3. Gotaga, art1er, MagMa, Chappy – 315 tis.

Kompletní záznam posledního dne finále Fortnite World Cup 2019:

Co říkáte na podobu a výsledky Fornite World Cup?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný