27. ledna 2024 08:00

První recenze nové Hvězdné brány. Pro fanoušky původního seriálu jde o povinnost

Hvězdná brána patří mezi nejoblíbenější sci-fi franšízy vůbec, a tak je víc než potěšující, že se nyní vrátila ve velkém stylu. První recenze slibují potěšující závan zlaté éry seriálu.

Řeč je pochopitelně o počítačové hře Stargate: Timekeepers od Slitherine Software a CreativeForge Games. Je určena především pro milovníky strategií, zároveň ctí nostalgický filtr, přes který na populární seriál vzpomínáme. Děj hry se odehrává v době, kdy tým SG-1 sváděl v sedmé sérii bitvu o zbraň Antiků schovanou na Antarktidě. Zatímco oblíbený tým zabijáků bohů soupeřil s Anubisovými Jaffy, zcela jiný tým projektu Stargate prožívá paralelní dobrodružství. Jestli se podaří z něho vyjít vítězně, záleží na hráči.

Čtěte také: Ve vesmíru nejsme sami. Myslí si to stále více vědců, už máme dost možností, jak to zjistit

Dvojitá porce nostalgie

Recenze chválí především poctivý přístup nejen stran odkazů na seriál, ale také ohledně samotného gameplaye. Recenzenti hru přirovnávají především k legendárním Commandos, případně o dost mladším Shadow Tactics. Vadou na kráse jsou jisté nedotaženosti v ovládání, ne zrovna prvotřídní grafická stránka, později lehce repetitivní gameplay nebo povinnost pracovat neustále pouze stealthem. Na to si stěžuje především Clark Jason Kong z Game8, podle něhož je navíc hra příslušníkem franšízy Stargate pouze symbolicky a označuje ji víceméně za ztrátu času.

O dost nadšenější je ale recenze Leany Hafer z prestižního IGN, která naopak vnímá paralely se seriálem jako pozitivní, chválí výstižnou atmosféru i reálie a perfektní vyváženost pro seriál příznačného humoru a vážných situací, stejně tak vypichuje vzpomínku „na éru před prestižní TV, kdy byly věci méně ponuré a vážné a nebyl problém vidět vojáky amerického letectva omračovat a svazovat mimozemšťany provazem“. Přiznává, že ovládání by potřebovalo poladit, postavy trochu prohloubit a nepřátelé se občas chovají zvláštně. „Obecně moc ráda projdu touto Hvězdnou bránou znovu,“ píše v závěru a uděluje krásných 8/10.

Podobně potěšený je i Emanuele Feronato z The Games Machine, jenž oceňuje právě vzpomínku na prověřené herní mechanismy: „Aktuální vývoj trendů nás vedl k myšlence, že se žánr ve stylu Commandos už zřejmě neobjeví v nových kvalitních hrách, ale Stargate: Timekeepers obrací vítr“.

Podle všeho nás tedy čeká zajímavá hra pro každého, kdo se po školních aktivitách věnoval sledování jednoho z nejvlivnějších seriálů konce devadesátých let, případně hraní kultovního real-timeového strategického nářezu.

Hra vychází pouze pro PC ve dvou fázích. Úvodní část první sezóny je již připravena, druhá by měla dorazit někdy v průběhu roku. Celkem půjde o 14 výpravných misí, po příběhové stránce navážou na konec sedmé sezóny seriálu. Stargate: Timekeepers najdete na GOGu, v obchodě Epic Games Store a také na Steamu, kde lze navíc vyzkoušet demoverzi.

Zdroj: MetacriticGame8

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný