22. ledna 2024 00:02

5 nejlepších sci-fi, v nichž se bojuje o osud Země: Od Avengers k Armageddonu

Které sci-fi bijáky nabídly nejúchvatnější zápolení o osud naší planety?

Nedělní program na Prima COOL vám ukáže dramatický první kontakt mimozemšťanů s lidskou rasou – ve filmu Den, kdy se zastavila Země však nebude trvat dlouho, než vše přeroste v boj o samotný osud planety. Zápletka, v níž se zachraňuje celý svět, je ostatně ve filmech k vidění tak často, že ji paradoxně zvládlo jenom minimum bijáků, vzpomněli jsme na patero z nich.

5) Armageddon

Hrozba: asteroid velký jak Texas

První biják o záchraně planety nemá zrovna megavalnou pověst. Je v něm nepřesností jak hrachu, je nabubřelý a jeho druhá polovina lidi uspává do klimbu. Michael Bay ale celý film natočil jako vizuální báseň, která sice stříká patos na všechny světové strany, ale zároveň z ní čiší údiv nad kosmonautikou a nutností chránit Zemi před bordelem z vesmíru. A to je přece krása vesmírná.

4) Star Trek: První kontakt

Hrozba: dystopická budoucnost a asimilace Borgy

Co je horší než pouhá destrukce? Ztráta nádherně naivní budoucnosti. Ačkoliv za hlavní záporáky v nejlepším filmovém Star Treku (sorry, J. J. Abramsi) platí primárně Borgové a jejich snaha asimilovat celou planetu, daleko horší je tu možnost, že svým úspěchem vymažou vznik Hvězdné flotily, sjednoceného lidstva, mezihvězdné Federace a všechny další naivně krásná poselství, jimiž Star Trek hýří.

3) Den, kdy se zastavila Země (1951)

Hrozba: mezihvězdná karanténa Země

Na rozdíl od moderního remaku, jenž se vám představí na COOLu, nehrozí lidstvu v původní verzi z roku 1951 čiré vyhlazení. Film o tom, kterak Amerika pronásleduje mimozemského diplomata (a tak trochu Ježíše), však ve svém závěru jasně sdělí hlavní pointu – pokud se lidstvo nebude krotit, hrozí mu nejen věčné zapovězení cesty do kosmické unie, ale i odvetná opatření. Nejhorší na tom celém není riziko zničení, byť i to dovede pokazit den, ale především možnost, že vlastním harašením zbraněmi a strachem zamezíme pozitivnímu osudu planety.

2) Avengers: Endgame

Hrozba: Thanos

Konec první avengeří ságy (tzv. Infinity ságy) je plný depresí a cestování časem, ve finále ale dojde na starou dobrou megabitvu, v níž je v sázce osud Země. On je vlastně v sázce osud celého vesmíru, z něhož vrchní padouch Thanos vymazal půlku živých bytostí, ale znáte to – pozemští hrdinové vždycky hájí především svoji rovnou hroudu, a jelikož se bitva náááhodou odehrává zrovna na ní, vejde se tenhle epický biják i do téhle topky.

1) Den nezávislosti

Hrozba: ufounská invaze

Začali jsme jedním kýčem, jiným taky skončíme. Den nezávislosti, vzdor své závislosti na plápolání amerických vlajek a jednoduché story, totiž stále platí za zlatý standard dobře vyváženého příběhu boje za budoucnost Země. Závěrečná montáž, v níž Amerika vede globální (globální, povídám!) protiútok, do něhož se připojí Rusové, Japonci, ale i Izraelci po boku s Araby, i nadále zůstává inspirativním pokoukáním. Jenom škoda, že jedním dechem také dodává, že to jediné, co by nás mohlo na Zemi semknout, je riziko ještě větších mezihvězdných bestií...

Sci-fi Den, kdy se zastavila Země začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný